EN

Modifikácia Pretaktovanie SK - 1. časť

Po čase aj ja prinášam prvé fotky, ešte nedokončenej modifikácie Casu na ktorej sa začalo pracovať už dosť dávno. Hlavným nedostatkovým tovarom v mojom prípade bol "voľný čas", ktorého nemám veľmi nazvyš. Pri lepších úpravách je veľmi dobré premyslieť si čo a ako idete modifikovať a aký materiál potrebujete. Ak to robíte týmto spôsobom bude sa Vám pri úprave pracovať lepšie a hlavne nezabudnete na určité kroky, ktoré sa niekedy spätne robia veľmi tažko. Toto je teda prvá časť fotiek mojej úpravy, pre ktorú zatiaľ meno vybraté nemám a preto som nechal klasické Pretaktovanie SK. Od vtedy, čo som fotil nasledujúce obrázky sa toho na Case zmenilo veľa - hlavne čo sa týka vnútra.

O úprave Case som rozmýšľal veľmi dávno, v čase zoznámenia sa s kamošmi z ATOMU. Ich modifikácie vo mne niečo zanechali, a aj keď som nemal čas a materíál, vedel, že určite raz Case zmodifikujem. Prvá úprava sa mi podarila na klasickom 3 pozíciovom Miditowery, ktorý mal síce dobré predpoklady na modifikáciu (dobré plechy, dosť široký), ale mal pár aj nedostatkov, ktoré boli nanešťastie dosť vážne: zdroj situovaný zvislo a žiadna možnosť pridať za CPU na zadnú stranu prídavný vetrák. Pri prvej modifikácii mi však ja tak pomáhali kamoši z ATOMU a vyrezali do dosť hrubého plechu 2 otvory pre 80mm vetráky. To bolo všetko, čo sa na Case spravilo. Už vtedy som vedel, že viac sa na danom modeli neurobí.

Prešiel nejaký čas a podarilo sa mi kúpiť Case, ktorý mal  všetko - teda mal vlastnosti, ktoré boli pre mňa dôležité. Bol ľahký, mal 4 veľké pozície, odoberateľné bočnice, 2 pozície pre 80mm vetráky na zadnej strane za CPU a hlavne vodorovne uložený zdroj. Mal však nevýhody, ktoré som si všimol až po príchode domov : plechy sú dosť tenké (no nie je to až taká nevýhoda), ale hlavne mi vadilo to, že Case sa skoro nedal rozobrať pretože bol skoro celý prenitovaný. 

Tieto problémy som však vyhodil z hlavy a začal premýšľať, ako Case zmodifikujem. Predpoklady na to mal a preto bola mojim cieľom modifikácia, ktorá nebude "prečačkaná". Proste jednoduchá, ale dobre vyzerajúca úprava. U ATOM-ákov som mal odloženú podstatnú vec: plexisklo krásnej azúrovej farby, za ktoré im pekne ďakujem. Aj tu som však musel experimentovať - plexi bolo na celej ploche polepené od lepidla. Skúšal som odstraňovať so všetkým možným, ale bez úspechu. Nakoniec sa mi podarilo v Baumaxe zohnať odstraňovač sekundových lepidiel a to pomohlo. Na plochu som naniesol odstraňovač a po 5 minútkach zotrel aj s už rozpusteným lepidlom. Potom som plexi vyleštil a po tomto úkone vyzeralo ako nové.

Ďalším úkonom bola príprava vecí okolo chladenia. Počítal som max. so 4 ks. 80mm vetrákov - jeden na vrchu Case, jeden na boku a dva na zadnej strane. Nakoniec som sa však zatiaľ rozhodol pre 3 ks. 80 mm vetrákov. Uvažoval som, že umiestnim jeden menší 50-60 mm vetrák úplne dole na modro sfarbenú časť Case, ale zatiaľ sa to odložilo.

Na obrázku máte teda tak z polovice ukončenú modifikáciu Case.

Začal som vŕtaním otvorov na vetráky. Cieľom bol vyrezať perfektný kruh a to si buď dáte zrobiť do zámočníctva, alebo môžete postupovať ako ja. Narysoval som si kruh, pričom zobral malý vrták a začal vŕtať dierky vedľa seba z vnútornej časti narysovaného kruhu. Trvá to samozrejme dlho, ale na druhú stranu zostali mi po vypadnutí stredu len veľmi malé zúbky, ktoré som začistil brúsnym jemným kotúčikom. Takto som postupoval aj pri rezaní resp. robení otvoru aj na bočnicu a samozrejme aj na zadnú stranu Case. Zadná strana bola dosť komplikovaná - plech bol nepoddajný a dosť sa ohýbal - našťastie už bola pozícia na 80 mm vetrák urobená, akurát len chýbal kruh. otvor - na ploche boli iba dierky, čo značne zamedzuje prívodu / odvodu vzduchu.

Na upevnenie vetrákov a mriežky som použil dlhé šruby, ktoré vchádzali na vrchu do guľatých - okrasných matíc. Mne sa táto kombinácia zapáčila a vyzerá dobre. Na obrázku dole máte vetrák na vrchu Case (vyťahuje vzduch von).

a na ďalšom obrázku vetrák na bočnici, ktorý chladí pevné disky a celkovo vháňa čerstvý vzduch do vnútra Case.

Po vyrezaní otvorov prišlo na radu plexisklo a hlavne otvor v bočnici. Jedna vec ma však trápila - cik-cak dierkové otvory v bočnici a dosť tenký plech. Mal som tieto možnosti : buď vyrezať otvor tak, že by už cik-cak motív nebolo vidno (to by však vzhľadom na tenký plech nebolo dobré) , alebo urobiť kompromis a vyrezať otvor aký je dole na obrázku s tým, že z motívu cik-cak ostane. Z obrázku dole vidno, že som sa rozhodol pre druhú možnosť. Vzhľadom na mäkký plech sa otvor vyrezal u zámočníka. Odporúčam to naozaj každému - bude to vyzerať oveľa lepšie, ako keď si to urobíme sami (o tom koľko by som vrtal príp. rezal priamočiarou pílou ani nehovorím). Tvar otvoru som mal vybratý dopredu - nechcel som žiadny štvorec ani obdĺžnik.

Po vyrezaní otvoru som vyrezal aj takýto tvar z plexi s tým, že som pridal na okraj + 2 cm, aby ho bolo možné uchytiť. Aj tu som na uchytenie použil guľaté okrasné matice, aby ladilo s upevnením vetrákov. Ako uchytenie dopadlo vidíte na obrázku - všetko krásne sadlo.

Už predtým keď som premýšľal o úprave ma napadla zaujímavá vec - urobiť na prednú stranu (ktorá sa mi priamo z výroby po stránke dizajnu veľmi nepáčila) akýsi kryt, ktorý by sa otváral a zatváral. Tak som teda vyrezal z plexi obdĺžnik , ktorý mal rozmery rovnaké, ako rozmery celej prednej časti. Samotný tvar obdĺžnika bol však veľmi strohý a preto som pomocou lupienkovej pílky vyrezal do vrchov polkruhy - ihneď to bolo o niečom inom (teda aspoň podľa mňa :)) ). Dolný polkruh možno poslúži ak by som sa rozhodol dole pridať ešte malý vetrák.

Na upevnenie plexi k prednej časti som použil klasiku - pánty. Pánty boli leštené takže sa hodili k okrúhlym maticiam, ktoré držali pokope vetráky a plexi. Na otáčaciu časť pántov sa potom upevnilo plexi a uchytilo opäť známou maticou.

 

Tak toto je zatiaľ spolovice dokončená vonkajšia časť úprav. Stále rozmýšľam nad striekaním, čo mi však veľmi nehraje je to, že som chcel kombináciu bielej a modrej. Nakoniec sa možno rozhodnem pre druhú vec, ktorú tu nespomeniem - nechajte sa prekvapiť.

Prikladám aj jeden obrázok z vnútra Case pri osvetlení. Na osvetlenie Case som chcel najprv použiť UV Philips BlackLite neónky, zatiaľ mi však stačí klasická neónka, ktorá sa da kúpiť aj v Baumaxe. Stačí potom stiahnuť obal (ktorý sa dá dať späť) a máte klasickú neónku. Fotil som akúrat v čase, keď sa testovalo zariadenie Digital Doctor 5- preto tá kabeláž. Ako som však spomínal v úvode vnútro Case je už celé prerobené - vrátane guľatých káblov, špirály na napájacie káble a takisto sa vymenil vetrák za CPU a tiež samotný chladič CPU za TT Volcano 7+.

Určite Vám pozdejšie prinesiem druhú časťčlánku, kde už bude úprava dokončená. Nakoniec zostava :

AMD AthlonXP 1600+ @ 2000+

MSI K7T Turbo Raid (3.4 Bios)

320 MB PQI 133MHz SDRAM (CAS 2 , 4 Way int.)

MSI GeForce3 Ti 200 (220 / 500)

CD ROM Teac a CD RW Sony

60 GB Seagate Baracuda ATA IV a 15 GB Maxtor Diamond Max plus

300 W zdroj EC

TT Volcano 7+ chladič a samozrejme upravený Case :)

 

S pozdravom do druhej časti sa lúči GABO

Pridať nový komentár
TOPlist