EN

Napájacie zdroje a Haswell procesory – prečo to je (a nie je) problém

Krátko pred predstavením novej generácie procesorov od Intelu sme sa dozvedeli, že nie všetky zdroje si s nimi poradia. Čo presne sa za tým skrýva? Je to skutočne taký problém?

O nevídane veľký rozruch sa pred niekoľkými dňami postarala správa z dobre informovaného IT serveru VR-Zone, ktorá hovorila o nových požiadavkách počítačovej platformy pre procesory Intel Haswell. Kameňom úrazu a predmetom veľkých diskusií bola zmena v požiadavke schopnosti zdroja dodávať minimálny prúd počas nových úsporných režimov C6/C7, ktorými Haswell procesory ako prvé disponujú. Kým dnes Intel vyžaduje aby zdroje vedeli stabilne dodávať minimálny prúd 0,5A, u Haswell vyžaduje až 10-násobne nižšiu hodnotu – iba 0,05A.

Kým pol ampéra nie je pre akékoľvek predávané ale aj staršie zdroje problémom, presunutím sa na hranicu desiatok miliampérov už taká istota nevládne. Podľa prvých vyvodených dôsledkov by mohli mať niektoré, predovšetkým staršie alebo lacnejšie modely zdrojov problémy so stabilitou v zostavách s novou generáciou Intel Core procesorov.

V podstate takmer okamžite v na to, ako správu prevzali a pretlmočili všetky médiá vo svete IT hardvéru, začali reagovať aj výrobcovia zverejňovaním zoznamov „kompatibilných“ zdrojov. U väčšiny z nich sa v tabuľkách teraz objavili predovšetkým high-end a kvalitnejšie modely. Prečo tomu tak je, prečo to môže ale aj nemusí (a nebude) problém si skúsime v krátkosti vysvetliť na nasledujúcich riadkoch.

 

Zdroj problému a jeho následky

Pri analýze problému by sa určite dalo ísť do pomerne zaujímavej technickej hĺbky, nám však na tomto mieste výborne postačí vysvetlenie spoločnosti Corsair.

Keď sa procesor prepne do nového úsporného režimu, výrazne sa znížia jeho energetické požiadavky. 12V napäťová vetva, ktorou sú zásobované napájacie obvody procesora, môže vtedy odoberať prúd o veľkosti iba 0,05A. S týmto by nemali v podstate takmer žiadne zdroje mať problém. Ten nastane teoreticky iba vtedy, ak súčasne existuje určitá záťaž na +3,3V a +5V napäťové vetvy. Kvôli tejto záťaži sa môže zvýšiť napätie na slabo zaťaženej +12V vetve a ak prekročí určitú hranicu, zakročí ochrana zdroja.

Pre používateľa to potom znamená, že musí vypnúť a znova zapnúť zdroj jeho vypínačom. A samozreje tým aj celý počítač.

 

Prečo to problémom v skutočnosti nikdy nebude?

Nehľadiac na to, že výrobcovia základných dosiek do svojich BIOS-ov a UEFI implementujú možnosť vypnutia nových úsporných funkcií, a veľmi pravdepodobne budú tieto štandardne aj deaktivované, zbytočnosť paniky má aj iné dôvody.

Corsair vzápätí za svojim vysvetlením uvádza, že všetky moderné zdroje s DC-DC technológiou nikdy problémy mať nebudú. Čo to znamená?
Zdroje, ktoré pre generovanie nižších napätí 3,3V a 5V využívajú DC-DC konverziu, si „ťahajú“ výkon z hlavného 12V zdroja napätia a toto transformujú na nižšie hodnoty. V podstate to znamená, že nech už je záťaž akákoľvek, 12V vetva bude vždy zaťažená do takej miery, aby sa problém nevyskytol.

DC-DC technológiu nájdeme u všetkých „lepších“ napájacích zdrojov, dosiahnutie vysokých účinností ako 80+ Gold či Platinum sa ani zrejme inak dosiahnuť nedá. Preto sa mnohí výrobcovia mohli takmer ihneď pochváliť so 100% „kompatibilitou“ svojich high-end modelov.

Že váš zdroj používa DC-DC technológiu spoznáte zväčša veľmi jednoducho – stál celkom slušnú sumu peňazí, má vysoký stupeň účinnosti alebo nájdete podobné obvody pre generovanie +5V a +3,3V napätí z hlavného, 12V napätia (na fotografii zdroj Enermax Platimax 750W)

Opisovaný problém sa teda bude týkať len zdrojov staršieho výrobného dáta, alebo tých s nižšou cenovkou, kde je na generovanie 3,3V a 5V napätí použitá iná technológia. Na schéme nižšie môžeme vidieť veľmi zjednodušený príklad, kde výstupné napätia +5V a +12V sú na sebe vzájomne závislé a regulované s „vyvažovaním“ napätia pri rôznej záťaži prostredníctvom cievok. Ak stúpne záťaž na +5V vetve, napätie má tendenciu klesnúť, čomu zabráni PWM regulátor. Ten zabezpečí zvýšenie napätia na zaťaženej, ale aj ostatných vetvách. Cievky potom toto zvýšenie kompenzujú, no neodstránia. Preto Corsair hovorí o prekročení maximálneho napätia na +12V vetve a následnom zásahu ochrany.



Zjednodušená schéma (hore) a praktický príklad (dole) jednoduchšej resp. lacnejšej konštrukcie pre reguláciu nižších napätí (zdroj Enermax NAXN 750W)

Aj keď možno po tomto opise vyzerá situácia „dramaticky“, v skutočnosti taká veľmi pravdepodobne nikdy nebude. Nie je totiž zaručené, že pre napájanie procesora je vyhradená jedna samostatná +12V vetva, u ktorej by sa potom mohol vyskytnúť spomínaný odber iba 0,05A. Často je táto vetva použitá aj na napájanie iných komponentov, ktoré aj v stave úsporného režimu spoločne „spotrebujú“ ďaleko viac ako 50mA. Druhým faktom ostáva, že aj keď sú viaceré +12V vetvy zdrojov samostatne chránené, všetky majú spoločný koreň v jedinom transformátore. Podobne ako u zdrojov s jedinou +12V vetvou je potom vlastne úplne jedno, ktorá je ako zaťažená.

 

Veľa kriku (zrejme) pre nič

Aj keď sa ešte niektorí výrobcovia zdrojov nevyjadrili ku kompatibilite svojich lacnejších a starších modelov, určite nie je dôvod na paniku. Drvivá väčšina si s novými požiadavkami poradí, a ak by aj nejaký nebol oficiálne kompatibilný, vďaka prúdovému odberu iných komponentov v počítači sa k tak nízkej hranici ako je 0,05A aj tak nikdy odber nedostane. V krajnom prípade, ak by ste ako majiteľ novej PC zostavy s Haswell procesormi rodiny Core i4000 mal mať problémy pri prebúdzaní z úsporného režimu, postačí vypnúť jednu položku v BIOS/UEFI nastaveniach základnej dosky a vec je vyriešená.

Niekoľko príkladov kompatibilných napájacích zdrojov rôznych výrobcov:
Corsair
Enermax
Seasonic
Silverstone

Zdroj: Techreport, Computerbase

Komentáre (3)
Eddward
preto sa s tym Super Flower nezatazoval, napisali do spravy ze vsetky zdroje su kompatibilne a vybavene :D http://www.super-flower.com.tw/news_detail.php?class=1&sn=26&lang=
palo1129
No co povedat nato, najlepsia reklama je ta zadarmo... Opat len "cestny" marketingovy tah vyrobcov ako zakaznikov nalakat na kupu tych drahsich zdrojov.
AmOK
Keby uz naozaj bolo treba riesit nejaku vykopavku, tak pridavny odpor 30-50 Ω/5W na P4 konektore to isti. ;-D Sice to mierne zvysi spotrebu, ale kto ma zdroj s ucinnostou +-75% na to aj tak nehladi a vyjde ho to lacnejsie, ako upgrade na "certifikovany" zdroj.
Pridať nový komentár
TOPlist