Počas najnapätejších rokov studenej vojny mali Američania kvôli rýchlemu odvetnému útoku nastavené všetky kódy pre odpálenie jadrových hlavíc na osem núl.
V dobe, keď vrcholila studená vojna medzi „západom“ a „východom“, bola hrozba tretej svetovej vojny s použitím nukleárnych zbraní doslova na spadnutie každý deň. Aj kvôli tomu a predovšetkým väčšej bezpečnosti jadrových hlavíc umiestnených v krajinách mimo USA podpísal v roku 1962 prezident John F. Kennedy tzv. National Security Action Memorandum 160. Jeho súčasťou bolo zavedenie zariadení nazývaných PAL (Permissive Action Link), ktoré mali zabezpečiť, aby odpálenie rakety s jadrovou hlavicou bolo možné len so správnymi kódmi a na to určenou autoritou.
Zavedenie týchto zariadení pomohlo vyriešiť problémy s jadrovými zbraňami za hranicami USA, išlo však aj o obmedzenie moci vojenských predstaviteľov vnútri Spojených štátov, ktorí mali dovtedy takmer plnú právomoc svojvoľne spustiť nukleárny útok.
Opatrenie sa však z veľkej časti minulo účinku. Na jednej strane to boli rakety v Európe, z ktorých takmer polovica bola aj po dvadsiatich rokoch stále zabezpečená iba obyčajnými mechanickými systémami, na strane druhej zas odpor vojenskej garnitúry v USA. Aj napriek vybaveniu jadrových hlavíc systémom zabezpečenia PAL, bol tento takpovediac neutralizovaný jednoduchým „opatrením“ – ihneď po aktivácii systému sa všetky odpaľovacie kódy zmenili na osem núl - 00000000.
Toto na prvý pohľad doslova šialené opatrenie malo za účel jediné – aby v prípade útoku zo strany Sovietov nemuseli generáli čakať na povolenie prezidenta a vrátiť úder takmer okamžite. Tento kód pozostávajúci z samých núl bol dokonca spísaný priamo v inštruktáži pre obsluhujúci personál. Odpálenie rakety by tak bolo možné aj v prípade, že by sa kontakt s centrálnym riadením úplne prerušil.
Doktor Bruce G. Blair, ktorý sám slúžil v jednom z odpaľovacích zariadení, vyšiel s týmito zisteniami v roku 1977 na verejnosť. Stalo sa tak ale až dlhé štyri roky po tom, čo o veci informoval kongresmanov v Bielom dome. Tí ale nápravné kroky nepodnikali. Až po zverejnení v novinách sa systém PAL plne aktivoval a kódy zmenili.
Po dobu približne dvadsiatich rokov tak nemal prezident spojených štátov takmer žiadnu moc nad jadrovým arzenálom USA, pričom zanedbané resp. obídené bezpečnostné opatrenia dovoľovali odpáliť nukleárnu zbraň iba štvorici dobre spolupracujúcich ľudí. Scény z najodvážnejších akčných filmov tak boli v skutočnosti celkom reálne...
Zdroj: Wikipedia, Todayifoundout.com
passco
miro3333333