Nová technika výroby umožní zvýšiť kapacitu až šesťnásobne.
Doktor Joel Yang z Inštitútu materiálového výskumu a inžinierstva (IMRE) v Singapure spolu s ďalšími spolupracovníkmi v nedávnej tlačovej správe oznámili veľký pokrok v technológii výroby záznamových médií pre pevné disky. Vďaka použitiu chloridu sodného, teda chemickej zlúčeniny známej aj ako bežná soľ, sa im podarilo zvýšiť hustotu dát na 3,3 Terabitov na štvorcový palec. U súčasných pevných diskov je maximálna hustota okolo 0,5 Terabitov dát.
Platne pevných diskov uchovávajú logické hodnoty v niekoľkých, náhodne usporiadaných mikroskopických magnetických zrnkách. Tieto majú priemer okolo 7nm. Vedcom sa podarilo vďaka pridaniu soli vytvoriť zrnká o veľkosti 10nm ktoré nie sú rozložené náhodne. Každé jedno takéto magnetické "zrno" potom uchováva jeden bit informácie.
Vďaka tomuto zlepšeniu bude možné vyrobiť až šesťnásobne väčšie pevné disky, teoreticky dnešná 1TB magnetická platňa by mohla uchovať až 6TB dát. Z 3TB diskov, ktoré sa bežne predávajú, by o pár rokov mohli byť 18TB.
Veľkou výhodou má byť aj to, že zavedenie tejto technológie do existujúcej výroby by nemalo byť technicky ani finančne náročné.
Vytvorené štruktúry s hustotou dát 1,9Terabit na štvorcový palec (vľavo) a 3,3Terabit na štv. palec (vpravo) pod elektrónovým mikroskopom.
newmi
snap
jk2
passco
Pjetro_de
passco
Nameless