Aj s bonusom od červených kolegov v podobe zadných vrátok, vďaka ktorým mohli byť hacknuté.
Dalo by sa povedať, že je to jeden z ďalších prípadov kedy sa potvrdzuje pravidlo o tom, ako lacné nemusí byť vždy dobré. Presvedčila sa o tom americká armáda, ktorá v roku 2010 nakúpila 59000 mikroprocesorov na použitie v rôznych zariadeniach, od rakiet až po elektroniku, zabezpečujúcu identifikáciu lietadiel a rozpoznávanie priateľov od nepriateľov. Ako sa neskôr ukázalo, išlo o falzifikáty z Číny. To by bolo však ešte celkom v poriadku, keby tieto čipy nemali implementované tzv. "zadné vrátka", cez ktoré by sa dalo eventuálne k nim pristupovať a aj sabotovať ich činnosť.
Ak by sa na tieto malé "vylepšenia" včas neprišlo, mohlo by to mať aj katastrofálne následky. Vieme si ich všetci predstaviť - ako napríklad záhadne nefunkčné rakety v najmenej príhodných momentoch a podobne.
Problémom však stále ostáva verifikácia vyrobených čipov, hlavne ak nie je prístup k pôvodným, originálnym výrobným plánom na porovnanie. To je prípad väčšiny dnes vyrábaných mikroprocesorov, ktoré dokážu ázijské krajiny vyrábať rýchlejšie a lacnejšie ako by to bolo napríklad v USA. Agentúra IARPA (Intelligence Advanced Research Projects Agency) teraz skúma možnosti, ako tieto čipy preveriť aj po výrobe a odhaliť prípadné chyby či zámerné zmeny obvodov. Patria medzi ne napríklad pokročilé röntgenové analýzy a iné.
Zdroj: Buseinessinsider
Frosty
spok
passco
stanomx
pietro sk