Podľa testu 10 000 aplikácií okolo 8% z nich posiela údaje o používateľovi internetom bez jeho vedomia.
Každý prístup má svoje pre a svoje proti. Tak, ako to platí všade inde, tak to platí aj pri aplikáciách smartfónov. Zatiaľ čo napríklad Apple prísne kontroluje všetky programy, ktoré sa dostanú do jeho App store, Google svoj Android Market nekontroluje vôbec. Niet preto divu, že prieskum spoločnosti Dasient, ktorá sa orientuje práve na mobilnú bezpečnosť, odhalil približne 800 aplikácií z 10 000 (8%), ktoré bez vedomia používateľa odosielali informácie na vzdialený server. Takto sa prejavuje softvér označovaný ako Malware.
Treba však dodať, že veľká väčšina z nich je zrejme neškodná, keďže posiela len číslo telefónu IMEI. Bez povolenia používateľa sa však prenáša často aj identifikačné číslo SIM karty IMSI, jedenásť aplikácií dokonca rozposiela SMS správy celému zoznamu kontaktov v telefóne.
Odborníci na bezpečnosť nás ubezpečujú, že riziká z malware na mobilných telefónoch budú v najbližších rokoch iba rásť. Veľké rozšírenie smartfónov a fakt, že používatelia začínajú svojimi zariadeniami vykonávať aj finančné transakcie, priláka mnoho "vývojárov". Prognóza hovorí o takmer šiestich percentách mobilných zariadení napadnutých finančným malware do dvoch rokov.
Len nedávno Google odstraňoval z Android Marketu asi desiatku škodlivých aplikácií, ktoré vedeli prežiť v Markete bez povšimnutia aj niekoľko mesiacov.
Stále teda platí zlaté pravidlo o opatrnosti pri sťahovaní a skúšaní nových aplikácií. Používajte len to, čo nutne potrebujete a máte overené.
Pridať nový komentár