EN

Čína vyvíja vlastný, čiastočne x86-kompatibilný procesor

Čínska akadémia vied vyvíja 4 až 8-jadrový procesor, ktorý by mal byť lacnou alternatívou k procesorom AMD a Intel na čínskom trhu.Prvý procesor vyvinutý Čínskou akadémiou vied pod názvom Godson (alebo tiež Loongson) bol určený pre nenáročné nasadenie v spotrebnej elektronike, napr. v registračných pokladniach. Druhá generácia, Godson 2, dosahovala takty 1.2GHz a v Číne z 330 týchto procesorov postavili 1TFlop superpočítač. Pripravovaná tretia generácia by mala predstavovať alternatívu k procesorom AMD a Intel.


(procesor Godson 2C, foto lemote.com)

Spoločným rysom procesorov Godson je MIPS RISC architektúra, na rozdiel od súčasných x86 procesorov nemajú automaticky organizovanú pipeline. Godson 3 by okrem MIPS64 inštrukčnej sady mal podporovať aj 200 x86 inštrukcí, čo by mu malo zaistiť čiastočnú kompatibilitu so svetom x86. V základnej verzii bude mať štyri jadrá a integrovaný DDR2 pamäťový radič, neskôr by mala pribudnúť podpora simultánneho multithreadingu (podobná Intel Hyper-Threading). Avšak takáto verzia s ôsmymi heterogénnymi jadrami je plánovaná o rok neskôr, na rok 2010. Bude ale zaujímavé sledovať, či implementovaných 200 x86 inštrukcií neporušuje patenty Intelu, nakoľko ČAV nemá s Intelom žiadnu dohodu či licenciu.


(mini-PC Lemote Fulong, vybavený Godson 2 667MHz a chipsetom VIA)

Čínska akadémia vied si vývoj môže dovoliť vďaka štedrej podpore zo strany čínskej vlády, ktorá má v pláne rozšíriť platformu Godson do škôl a štátom vlastnených firiem. Procesor je primárne určený na beh Linuxu, avšak je možné na ňom prevádzkovať aj Windows CE. Vzhľadom na propagáciu open-source zo strany vlády je však jasné, čo sa bude využívať viac. Spolu s Open Office balíkom a nejakým open-source webovým prehliadačom sa získa veľmi lacná platforma, postačujúca pre kancelársku prácu a prehliadanie webu. Napr. mini-PC vybavené 600MHz CPU Godson 2E stojí v Číne v prepočte len 200USD, navyše procesor má spotrebu len okolo 4-5W.


Zdroj: xbitlabs.com

Komentáre (3)
crux2005
som zvedavý ako by sa chcel Intel súdiť s Čínskou akadémiou vied :-D
Glauko
crux2005:aj ja som zvedavý, ale skôr sa domnievam, že do toho sporu pôjdu aspoň aby sa nepovedalo, ale či zostane "vlk sýty a koza celá" to ke otázne.
berki
Hej ale niekde som čítal že tie inštrukcie su len emulované, to som zvedavý ako im to pôjde.
Pridať nový komentár
TOPlist