EN

Čo prinesie AM3+ socket a nové čipsety?

Základné dosky s novým socketom AM3+ a čipsetmi série 900 budú vedieť pracovať s novou funkciou šetrenia energie u Bulldozer čipov.

Že aj súčasne predávané základné dosky s AM3 socketom budú kompatibilné s novými procesormi už vieme dávnejšie. V tlačových správach to oznámil Asus, neskôr MSI a nasledovať zrejme budú aj ostatní, menší výrobcovia. Postačí aktualizácia BIOS-u. Gigabyte to vyriešil celkom novou revíziou dosiek s číslom 3.1, kde je už prítomný nový, čierny AM3+.

Mnohých preto určite napadlo, aký budú mať zmysel nové dosky a nové čipsety rodiny AMD 900 (990FX, atď.), keď sa ich výbava v podstate nelíší od dnešných AMD 800 a procesory budú tak či tak kompatibilné. Odpoveď priniesol server Nordichardware.

Magickým slovíčkom je tzv. Power Gating. Ide o techniku, ktorú Intel používa už od roku 2008 v prvých Nehalem procesoroch. V podstate sa jedná o úplné odpojenie neaktívneho (nevyťaženého) jadra procesora od napájania. Na rozdiel iba od zníženia frekvencie a zníženia napájania sa týmto spôsobom dá podstatne viac šetriť energia, a v konečnom dôsledku aj tepelné straty. A od nižších tepelných strát je už iba krôčik k druhej generácií Turbo Core - teda automatického pretaktovania niektorých jadier.

Ako je naznačené aj na snímke z prezentácie AMD, takto uvoľnený "priestor" sa dá využiť na zvýšené frekvencie. A práve túto funkcionalitu prinesú iba nové čipsety série 900, na základných doskách s AMD 800 Turbo Core druhej generácie zrejme nepobeží. Podobne to asi bude aj s "hybridmi" od Gigabyte, ktoré síce nový socket majú, no použitý je starší čipset.

Pár detailov poodhalil aj ASRock. Z marketingových materiálov sa dá vyčítať, že AM3+ socket má o 11% väčšie dierky pre piny procesora, používa sériovú VID komunikáciu procesora s riadiacim čipom napájania na vyššom takte 3,4MHz (oproti 400kHz u AM3), lepšie riadenia napätia v závislosti od odoberaného prúdu a taktiež vyššie maximálne limity - až 145A voči 110A u AM3. Sľubovaný je aj znížený šum resp. prekmity naájacieho napätia procesora pri zmene záťaže.

Zdroj: Techpowerup

Komentáre (1)
dlugy
Nikde nebola spomenutá aj zmena HyperTransportu. Neviem ako nový 900-kový chipset, ale bludozer bude podporovať aj HT3.1. ...zmeny medzi HT3.0/HT3.1 čítaj tu: http://www.hypertransport.org/default.cfm?page=HyperTransportSpecifications
Pridať nový komentár
TOPlist