Áno, skutočne existuje v našej Galaxii. Hviezdu, ktorá sa premenila na pulzar, obieha malá planéta z diamantov.
Vzácny objav sa podaril medzinárodnému tímu vedcov pod vedením profesora Matthewa Bailesa z Swinburne University of Technology v Melbourne. V asi 200 000 gigabajtoch dát, zozbieraných v rámci systematického prehľadávania oblohy 100 metrovým rádioteleskopom v Effelsbergu so zameraním na hviezdy zvané pulzary, objavili zvláštny pulzar s označením PSR J1719-1438.
Pulzary sú malé neutrónové vysoko magnetizované hviezdy s veľkou hmotnosťou ale veľmi malým priemerom, zvyčajne okolo 20km, ktoré vysielajú rádiové signály. Tie keď pretnú v určitých prípadoch Zem, vedia ich vedci detekovať rádioteleskopmi. Objavený pulzar rotuje rýchlosťou 10 000 otáčok za minútu a má hmotnosť asi 1,4 násobku Slnka.
PSR J1719-1438 je od nás vzdialený asi 4000 svetelných rokov, v smere súhvezdia Had. Pri analýze prijatých signálov sa zistilo, že tie sú systematicky modulované. To poukazuje na prítomnosť súputníka v podobe planéty, ktorá obieha okolo hviezdy.
Práve modulácie rádiového signálu z pulzaru poskytujú vedcom mnoho informácií. Vedia tak určiť, že doba obehu 600 000 kilometrov vzdialenej planéty je len niečo vyše dvoch hodín a jej priemer je okolo 60 000 kilometrov (päťnásobok priemeru Zeme). Avšak napriek pomerne malej veľkosti má táto planéta väčšiu hmotnosť ako Jupiter.
Dvojica vznikla pravdepodobne odčerpaním hmoty z hviezdy typu bieleho trpaslíka, pričom táto hmota sa nabaľovala na pulzar. Ten rýchlo rotoval a stal sa tzv. milisekundovým pulzarom. Avšak blízkosť tejto dvojice naznačuje, že súputník môže byť iba veľmi "odčerpaný" biely trpaslík, ktorý už stratil 99,9% svojej pôvodnej hmoty. Zvyšok, ktorý ostal je pravdepodobne z prvkov typu uhlík a kyslík, pretože ľahšie prvky by sa v tak tesnom systéme neudržali. Hustota naznačuje, že planéta je celkom iste z kryštalického materiálu. Veľká časť planéty je teda podobná diamantu (kryštalická forma uhlíka).
Profesor Michael Kramer z Max-Planck-Institute for Radio Astronomy (MPIfR) v Nemecku hovorí: ,,Toto je najväčší a najcitlivejší prieskum aký sme kedy robili. Očakávali sme že nájdeme vzrušujúce veci a je úžasné vidieť, že sa tak aj deje. Bude toho ešte viac!"
Ilustračný obrázok. Pulzar v Krabej hmlovine. Credit: NASA
passco
Mučo Mačo
passco
Mučo Mačo