Projekt Folding@Home ktorý sa zaoberá výskumom skladania proteínov a liečením s tým súvisiacich chorôb (rakovina, alzheimer, parkinson,...) je možné v súčasnosti "počítať" na procesoroch a aj grafických kartách ATi. S príchodom novej generácie Nvidia G200 sa však tento projekt sprístupní aj pre ne.Zverejnenie nového klienta je naplánované na budúci týždeň ako súčasť predstavenia nových grafických kariet založených na jadre G200. Nvidia tým bude chcieť zrejme ukázať, aký veľký výpočtový výkon tieto karty majú a aj to, že okrem hrania hier sa dajú veľmi dobre využiť aj na užitočnejšie činnosti.
Nové G200 grafické karty zároveň v týchto výpočtoch pre Folding@Home ďaleko prevýšia súčasné najvýkonnejšie riešenia v tejto oblasti - Radeon HD3870. Až 650 nanosekúnd simulácií proteínov za jeden deň majú dokázať vypočítať tieto karty, zatiaľ čo Radeon HD3870 zostáva "iba" na 170 nanosekundách. Spustenie Folding@Home na hernej konzole PlayStation 3 prinesie cca 100 nanosekúnd a pre porovnanie - štvorjadrový procesor iba 4 nanosekundy!
Nové Nvidia grafické karty tak budú v týchto špecifických výpočtoch až 163-násobne výkonnejšie ako súčasný štvorjadrový procesor.
Zaujímavé bude sledovať, ako si budú počínať nové HD4000 karty, u ktorých ATi naznačuje výkon 1TFlops. U G200 je totiž odhadovaný výkon "iba" 0,933 TFLOPs.
Testovací tím zložený z iba štyroch až piatcih počítačov sa rýchlo dostal do prvých 5% prispievateľov s najvyšším výpočtovým výkonom. Dr. Vijay tvrdí, že ak by iba 1% zo všetkých užívateľov s grafickými kartami podporujúcimi CUDA spustilo výpočty vo voľnom čase, virtuálny superpočítač Folding@Home by sa stal najvýkonnejším na svete s výpočtovým výkonom dosahujúcim 60-80 Peta FLOPs.
Folding@Home klinet pre garické karty podporujúce CUDA (GeForce 8 a vyššie) by mal byť dostupný už budúci týždeň, jeho kódové označenie je GPU2/NVIDIA.
Pre záujemcov o počítanie tohto projektu dávame do pozornosti tím pretaktovanie.sk, kde sa už dnes môžete zapojiť aj so svojimi ATi kartami.
Zdroj: TGDaily
B4rr4cuda
Gudas
B4rr4cuda