Tvrdí najnovšia štúdia zverejnená v časopise Nature Geoscience.
Štúdia autorov z Arizonskej Univerzity v Tucsone prináša prehľad výsledkov 19 klimatických modelov predikujúcich vývoj v nasledujúcich dvoch storočiach.
Zverejnené výsledky počítačových simulácii berú do úvahy vplyv otepľovania oceánov vo vrstve 200 až 500 metrov pod ich povrchom na globálne otepľovanie. Teplota tejto vrstvy oceánu by mala do roku 2100 narásť až o 1 stupeň Celzia. To spôsobí rýchlejšie roztápanie ľadovcov a tak rýchlejší rast (zvyšovanie) hladiny oceánov než sa doposiaľ predpokladalo. Výsledky ukazujú, že to prinesie nárast hladiny oceánov až o 1 meter do konca toho storočia.
Tepelná kapacita vody je vyššia ako tepelná kapacita vzduchu, čo znamená že ohrievanie oceánskej vody má väčší vplyv na globálne otepľovanie než ohrievanie atmosféry. Ilustračným príkladom je kocka ľadu, ktorú necháte roztápať vo vode a vo vzduchu. Tá vo vode sa roztopí rýchlejšie.
Štúdia zároveň ukazuje výrazné rozdiely v náraste teploty oceánov v rôznych oblastiach Zeme. Pokiaľ v okolí Grónska narastie o 2 stupne Celzia tak v okolí Antarktídy to bude menej než pol stupňa. Rozdiel je spôsobený Golfským prúdom, ktorý oteplí okolie Grónska.
Zdroj: www.nature.com
M1ch4l
Pavol Bobik
sedgar
rado3105
Frosty
bliss
passco
AmOK
sedgar
marketa
landrower
elemír