Štúdia vedená Nevadským Desert Research Institute (DRI) zverejnená v poslednom vydaní prestížneho odborného magazínu Nature ukazuje hlavného vinníka klimatickej variability na Zemi v posledných tisícročiach.
Je všeobecne známe, že sopečné erupcie spôsobujú dočasné ochladenie globálnej klímy. Zverejnená štúdia ich označuje ako hlavného vinníka zmien klímy v posledných tisícročiach. Ochladenia sú spôsobené časticami síry, ktoré sopečná erupcia vyvrhne do vrchných vrstiev atmosféry. Ak sa sopka nachádza blízko rovníka alebo na vyšších geografických šírkach je vďaka dynamike hornej atmosféry síra prenášaná na veľké vzdialenosti a mení klímu globálne.
Štúdia ukazuje, že 15 zo 16 najchladnejších liet v období od roku 500 do roku 1000 bolo spôsobených sopečnými erupciami. Štyri najchladnejšie nastali relatívne krátko po sopečnom evente, ktorý ich spôsobil. Výsledky boli získané analýzou ľadu z 20 vrtov v Grónsku. Tieto ľadové stĺpce v ktorých sa rok po roku ukladali vrstvy ľadu sú časovým záznamom stavu atmosféry. Záznamom látok ktoré obsahovala, medzi inými aj síry.
Problémom, ktorý pri takýchto analýzach treba riešiť je datovanie vrstiev. Určenie, ktorá ľadová vrstva pochádza z akého obdobia, z akého roku. Aktuálna štúdia exceluje práve v tomto datovaní. Pomocou chemickej analýzy ľadu sa podarilo presnejšie určiť ohraničenie jednotlivých vrstiev. Ich následné porovnanie s letokruhmi stromov, čo je alternatívna metóda na dlhodobé sledovanie stavu klímy, ukázalo zhodu.
Analýza ukázala aj zmenu klímy sposobenú mimozemským pôvodcom v roku 774-775. Dodnes nie je úplne jasné o čo slo, téme sme sa venovali v článku Bol Červený krucifix na oblohe v roku 774 supernovou?.
Presné zmeranie vplyvu vulkánov na stav globálnej klímy umožní presnejšiu analýzu vývoja globálnej klímy. Umožní získanie presnejšieho obrazu jej vývoja, závislé na ostatných nesopečných faktoroch.
NeprehliadniteYellowstonský supervulkán omnoho väčší než sa mysleloVýbuchy supervulkánov a ako s tým súvisia maľby starých majstrovNajväčšia katastrofa v dejinách ľudského rodu? |
Zdroj: phys.org, nature.com
Bynk
Pjetro de
DDR dva megahertze
hellpaso
DDR dva megahertze
elemír