EN

Intel Nehalem - už žiaden NorthBridge

... alebo revolúcia prichádza už budúci rok.S príchodom nových procesorov s kódovým označením Nehalem sa v tretej štvrtine roka 2008 kompletne zmení architektúra okolo procesorov Intel oproti tomu, ako ju poznáme dnes.

Nehalem sa prvýkrát objavil v roadmapách už v roku 2000, vtedy označený ako posledný NetBurst CPU, mal byť nástupcom nikdy nevydaného Pentia 5 - Tejas. Doba pokročila, NetBurst už dávno nie je, tak na čo sa môžme tešiť?




V prvom rade slovo Nehalem označuje celú skupinu nástupcov architektúry Core:

- Bloomfield: high-end/extreme desktop, quad-core, LGA1366 (Socket B)
- Lynnfield: mainstream, quad-core, LGA1160
- Havendale: nižší mainstream/low-end(?), dual-core, LGA1160
- Cleaksfield/Clarksfield (meno ešte nie je 100% jasné): mobile, quad-core, mPGA 989
- Auburndale: mobile, dual-core, mPGA 989

Všetky CPU budú vyrábané 45nm procesom, a budú to prvé natívne quad-core procesory Intelu (Penryn nemá monolitické jadro) - s výnimkou dvojjadrového Havendale.

Najzásadnejšou zmenou bude integrovaný DDR3 pamäťový radič priamo do CPU, podobne ako to poznáme z AMD K8/9/10. Bloomfield bude mať dokonca trojkanálový (192-bit.) pamäťový radič (!!!), v budúcnosti Intel počíta s rozšírením až na 4-kanály (256 bitov)! Nový "Extreme" bude disponovať 8MB  L2 cache zdielanej pre všetky 4 jadrá. To však nie je všetko, na svetlo sa opäť vracia HyperThreading (teda aspoň jeho obroda), každé jadro bude mať zdvojenú zbernú jednotku, a v systéme sa tým pádom bude tváriť ako 8-jadrový procesor. Preň bude určená nová pätica LGA1366, dávnejšie nazývaný aj ako Socket B.
Rovnako odpadá doteraz známa Front Side Bus (FSB), v prípade Bloomfield-u bude nahradená tzv. Intel QuickPath Interconnect zbernicou (dávnejšie známa ako CSI - Common System Interface) spájajúcu jednotlivé jadrá (do budúcna nie je vylúčené, že sa ňou budú pripájať aj iné časti systému), podobne ako HyperTransport. Na komunikáciu s grafikou (PCI-E 16x 2.0) a ICH10 (Bloomfield-u ešte ostane klasický southbridge) bude využívať pomocný chip s názvom "Tylersburg" (neplní však funkciu severného mostíka). Zbernica QuickPath a chip Tylersburg však budú výsadou iba CPU Bloomfield. Nie je však celkom jasné, čo zamýšľa Intel s QuickPath zbernicou - či ostane len pri high-ende (alebo serveroch), alebo sa rozšíri aj medzi "bežných smrteľníkov"

Tak ako súčasný QX6950 bude Bloomfield len "predskokanom", v prvom kvartáli 2009 ho vytlačí štorjadro Lynnfield a dvojjadro Havendale, ktoré však budú majú mať oproti nemu podstatné zmeny. Počet plôšok pätice sa zredukuje na 1160 (LGA1160), namiesto QuickPath dostanú integorvaný PCI-Express radič, ktorý spája nielen jadrá medzi sebou, ale stará sa aj o pripojenie grafiky pomocou PCI-E 16x 2.0 slotu (Bloomfield má pre tento účel pomocný chip).

Lynnfield bude natívny 4-jadorvý CPU s podporou HyperThreadingu, disponovať bude 8MB L2 cache, oproti Bloomfieldu bude mať zúžený DDR3 pamäťový radič na 128 bitov (dva kanály).
South-bridge je v tomto prípade nahradený I/O (input-output) chipom s názvom "Ibexpeak" - Platform Controller Hub (PCH) pripojeného pomocou Direct Media Interface (DMI).

Zaujímavosťou bude procesor s jadrom Havendale - bude sa jednať o tzv. Multi-Chip Module (MCM), niečo na spôsob system-on-a-chip. Pod heatsprederom sa totiž nenachádza len dvojjadrový procesor, ale aj pamäťový a PCI-E radič s integrovaným grafickým jadrom. Pod IHS tak nebude jeden chip, ale dva (CPU + GMCH), oba vyrábané 45nm procesom. Samozrejme bude možné pripojiť externú grafiku do PCI-E slotu. O veľkosti L2 sa nevie, ale odhadujem to na 2-4MB. Podobne ako Lynnfield sa pripája k PCH pomocou Direct Media Interface. Či bude mať podporu HyperThreading-u nie je uvedené.

Na architektúre Nehalem bude založený aj mobilný procesor Cleaksfield/Clarksfield, s prakticky identickými atribútmi ako Lynnfield. Jadro Auburndale je mobilným "klonom" Havendale-u, bude mať 4MB vyrovnávacej pamäte druhej úrovne a integrovanú grafiku. Obe spomínané jadrá podporujú HyperThreading, Intel pre ne chystá päticu mPGA 989.


Koniec roka 2008 je síce ďaleká budúcnosť, ale rozhodne bude veľmi zaujímavý, nakoľko sa Intel rozhodol pre razantnú zmenu doterajších konvencií.


Zdroj: xbitlabs.com, vr-zone.com, reghardware.co.uk
Pridať nový komentár
TOPlist