Prvé takéto SSD budú o kapacite 80GB až 160GB, a údajne nebudú tak obyčajné, ako súčasne dostupné SSD.
Využívať sa má technológia MLC (Multi-Level Cell), ktorá je sofistikovanejšou verziou SLC (Single-Level Cell). Prednosťou je vyššia kapacita, nakoľko MLC využíva viac úrovní na bunku, čo umožní uchovanie väčšieho množstva dát. Nevýhodou je ale vysoká komplexnosť takéhoto riešenia, čo so sebou prináša aj zníženie výkonu. Intel ale údajne má technológiu, ktorá tento problém rieši.
Konkrétne výkonové parametre nových Intel SSD nie sú známe, no podľa slov Troy Winslow-a, marketingového manažéra pre NAND Products Group v Intel-i, budú omnoho lepšie ako súčasne ponúkané SSD od iných výrobcov. Tie dosahujú rýchlosti okolo 100MB/s pri čítaní, ak je teda skutočne výkon vyšší, máme sa na čo tešiť. Tieto výkonové optimalizácie sú riešené inou architektúrou SSD a spôsobom, ako pracuje firmware a radič.
Intel sľubuje 10 až 50 násobné zvýšenie výkonu (test IOmeter) oproti klasickému Seagate Momentus 7200.2
Intel má na vstup na tento trh dobrú pozíciu, keďže už teraz je dodávateľom mnohých základných častí počítačov - procesorov, čipsetov, grafických adaptérov (integrovaných v čipsete) či sieťových adaptérov. S pridaním produktového portfólia s dátovými úložiskami sa tak dostáva ešte bližšie k takmer kompletnému hardvéru notebookov.
Výroba bude pravdepodobne realizovaná 50nm alebo 40nm procesom, ktorý je vyvíjaný v spolupráci s firmou Micron vo spoločnosti IM Flash Technologies.
Intel taktiež vidí budúcnosť SSD aj v serverovom nasadení. Dokázal to testom, keď sa streamovalo 4000 videí simultánne, na čo bolo potrebných 62 kusov 15000 otáčkových pevných diskov klasickej konštrukcie, naproti čomu rovnakú úlohu zvládlo iba 10 S-ATA SSD.
Všeobecne známou nevýhodou SSD je ich vysoká cena. Intel odhaduje že ceny samozrejme poklesnú, v historickom priemere sú poklesy ceny o približne 40% za rok, pre SSD to bude na rok 2009 o cca 50% a o ďalších 50% zo zníženej ceny zas v roku 2010.
Zdroj: X-bit labs, Cnet
Pridať nový komentár