V súčasnosti má Intel v ponuke 72 modelov vyrábaných 45nm procesom vo všetkých segmentoch trhu. Momentálne sa produkujú v Oregone, Arizone, Novom Mexiku a v Izraeli, všetky 4 FAB-ky vyrobia dohromady až 100000 45nm procesorov denne. Produkcia 65nm chipov je však stále v prevahe, na konci marca sa odhaduje ich podiel na 25% z celkového objemu výroby. Počty by sa mali vyrovnať na jeseň, a odvtedy by mali prevládať procesory vyrobené modernejším výrobným procesom.
(plán výroby 65nm a 45nm procesorov)
Je všeobecne známe, že Intel investuje nemalé čiastky, aby si udržal technologické prvenstvo. Len pre zaujímavosť, na vývoj 45nm technológie minul 1 miliardu dolárov, na vývoj 45nm procesorov (Penryn, Nehalem, Silverthorne) asi 2 miliardy, ale najviac investícií sa spotrebovalo na prípravu tovární produkujúce waffery a na samotné rozbehnutie výroby - až 9 miliárd USD, celkové náklady teda okolo 12 miliárd. Rozhodne to nie sú peniaze vyhodené do vetra, Intel z týchto investícií očakáva zisk až 80 miliárd USD. AMD by si len zťažka mohlo dovoliť vynaložiť toľko prostridkov, preto sa o vývoj 45nm procesu "podelilo" s IBM.
Ku koncu roka sa má objaviť prvý zástupca architektúry Nehalem, o ktorej sme písali už dávnejšie. Oproti Core by mala byť predovšetkým škálovateľnejšia, najmä čo sa týka počtu jadier. Come-back zažije aj Hyper-Threading z čias Pentia4/D.
Intel sa v poslednej dobe začal čoraz viac zaujímať o výrobu grafických čipov, o čom svedčí aj projekt s menom Larrabee, schopná spracovať aj x86 inštrukcie. Bude disponovať 16-timi jadrami, a svojím zameraním má byť "viacúčelový programovateľný stroj". Pomerne jednoducho sa bude dať programovať pre x86, ale otázne je, či s ňou budú rozumieť aj vývojári hier. Takt by mal byť okolo 1.7-2.5GHz, spotreba okolo 150W. Je to ale ďaleká budúcnosť, prvé vzorky až o rok.
Zdroj: tomshardware.com
rob2007
Riddick
Gudas
Hardy
Vladio
Gudas
Vladio
lacikaboss
Gudas
tomco85
snap