EN

Intel vyprodukuje 100-tisíc 45nm procesorov denne

Zatiaľ čo AMD svoje prvé 45 procesory ešte len pripravuje, Intel pomaly zatláča 65mn proces, a 45nm kúsky sa produkujú s astronomickou rýchlosťou každý deňJe to už dávno, čo malo AMD technologický náskok nad Intelom, ktorý svoje prvenstvo potvrdil aj s vydaním 45nm procesorov. Na nedávnom stretnutí s analytikmi sa CEO Intelu pochválil, že sa firme podarilo predať 4 milóny 45nm procesorov od ich uvedenia v novembri 2007.


V súčasnosti má Intel v ponuke 72 modelov vyrábaných 45nm procesom vo všetkých segmentoch trhu. Momentálne sa produkujú v Oregone, Arizone, Novom Mexiku a v Izraeli, všetky 4 FAB-ky vyrobia dohromady až 100000 45nm procesorov denne. Produkcia 65nm chipov je však stále v prevahe, na konci marca sa odhaduje ich podiel na 25% z celkového objemu výroby. Počty by sa mali vyrovnať na jeseň, a odvtedy by mali prevládať procesory vyrobené modernejším výrobným procesom.



(plán výroby 65nm a 45nm procesorov)

Je všeobecne známe, že Intel investuje nemalé čiastky, aby si udržal technologické prvenstvo.  Len pre zaujímavosť, na vývoj 45nm technológie minul 1 miliardu dolárov, na vývoj 45nm procesorov (Penryn, Nehalem, Silverthorne) asi 2 miliardy, ale najviac investícií sa spotrebovalo na prípravu tovární produkujúce waffery a na samotné rozbehnutie výroby - až 9 miliárd USD, celkové náklady teda okolo 12 miliárd. Rozhodne to nie sú peniaze vyhodené do vetra, Intel z týchto investícií očakáva zisk až 80 miliárd USD. AMD by si len zťažka mohlo dovoliť vynaložiť toľko prostridkov, preto sa o vývoj 45nm procesu "podelilo" s IBM.


Ku koncu roka sa má objaviť prvý zástupca architektúry Nehalem, o ktorej sme písali už dávnejšie. Oproti Core by mala byť predovšetkým škálovateľnejšia, najmä čo sa týka počtu jadier. Come-back zažije aj Hyper-Threading z čias Pentia4/D.


Intel sa v poslednej dobe začal čoraz viac zaujímať o výrobu grafických čipov, o čom svedčí aj projekt s menom Larrabee, schopná spracovať aj x86 inštrukcie. Bude disponovať 16-timi jadrami, a svojím zameraním má byť "viacúčelový programovateľný stroj". Pomerne jednoducho sa bude dať programovať pre x86, ale otázne je, či s ňou budú rozumieť aj vývojári hier. Takt by mal byť okolo 1.7-2.5GHz, spotreba okolo 150W. Je to ale ďaleká budúcnosť, prvé vzorky až o rok.


Zdroj: tomshardware.com



Komentáre (11)
rob2007
Intel je LEADER a este dlhoooo zostane. Naozaj skoda, ze AMD je tak pozadu... konkurencia chyba...
Riddick
aspon mozeme tazit z cien..
Gudas
Kde sú prachy, tam sa to hýbe...
Hardy
ked mozu kludne tolko vyrobit ta nech ich zlacnia :D
Vladio
Ale najrýchlejší PC, je na platforme AMD
Gudas
Vladio: áno, ukáž :D
Vladio
ale fakt má 100TB pamäte, a 19000 procesorov Barcelona, pamäť 1,7 PB a stál okolo 59, mil. USD... má výkon 500TFLOPS, čiže je 2x viac výkonnejší ako BlueFane/L.. a je vyrobený v spolupráci AMD a so Sunom...
lacikaboss
:D 500TFloops take mam doma na internet..
Gudas
Vladio: sorry, myslel som že hovoríme o komerčných desktop počítačoch...superpočítače sú ďaleko odo mňa a ďaleko od reálneho stavu situácie na trhu x86 CPUs ;-)
tomco85
Kde je tych 100 000 denne, ked na Slovensku neni snad jedina E8400 ci E8500 v obchode ?:)
snap
povedal by som ze rada e8x stohto poctu ma asi strasne male percento :) alebo 90% stychto 100 000 su kazove a musia sa vyhodit respektive sa posuvaju na osekanie na nizsiu radu :D ale hlavne ze sa vyrobia ne? :)
Pridať nový komentár
TOPlist