EN

Kavliho cena za infláciu vesmíru, nanooptiku a rozvoj techník na poznávanie mozgu

Kavliho nadácia už po tretí raz udelila ceny za výskum v oblasti astrofyziky, nano a neurovedy. Tri krát milión dolárov si v roku 2014 rozdelia deviati výskumníci.

Za astrofyziku cenu získavajú Alan Guth (Massachusetts Institute of Technology), Andrej Linde (Stanford University) a Alexej Starobinsky (Inštitút Teoretickej Fyziky L. D. Landaua, Ruskej Akadémie Vied) za príspevok k rozvoju teórie inflácie v ranom vesmíre. Podľa tejto teórie sa vesmír veľmi krátko po svojom vzniku rozpínal omnoho vyššou rýchlosťou než v nasledujúcich obdobiach. Štruktúra súčasného vesmíru je dôsledkom práve tejto fázy vývoja vesmíru.

Za nanovedu to sú Thomas W. Ebbesen (Université Louis Pasteur, Université de Strasbourg), Stefan W. Hell (Max Planck Institute for Biophysical Chemistry), a Sir John B. Pendry (Imperial College London) za rozvoj nanooptiky. Cenu získavajú za rozvoj techník umožňujúcich pozorovanie objektov s rozmermi pod 200 nanometrov. Pri nich sa sledujú štruktúry s rozmermi menšími než sú vlnové dĺžky svetla ktorým ich pozorujeme, čo sa dlho pokladalo za neprekonateľný limit. 

V oblasti neurovedy to sú Brenda Milner (Montreal Neurological Institute, McGill University) John O’Keefe (University College London) a Marcus E. Raichle (Washington University in St. Louis School of Medicine) za podiel na vývoji techník poznávania ľudského mozgu, ktoré viedli k nájdeniu oblastí zodpovedných za poznávanie a pamätanie si.

Cenu udeľuje Kavli inštitút v spolupráci s Nórskou Akadémiou Vied každé dva roky od roku 2008. Odovzdávanie ceny prebehne v nórskom Osle a laureátom ju predá nórsky kráľ Haakon. 

Pridať nový komentár
TOPlist