Teória multiverza, ktorá hovorí o existencii mnohých vesmírov, sa teraz dočkala prvého pokusu o experimentálne overenie.
Podľa tejto teórie sa náš vesmír, naše univerzum nachádza v svojej bubline. Okrem nej existuje mnoho iných bublín, každá s vlastným vesmírom. Tieto vesmíry nemusia mať rovnaké fyzikálne vlastnosti a môžu v nich fungovať úplne iné zákonitosti. Súčasťou tohto konceptu je hypotéza možných kolízií vesmírov v multiverze. Najnovší článok autorov z University College London, Imperial College London a Perimeter Institute for Theoretical Physics zverejnený v časopise Physical review D popisuje prvé hľadanie stôp po takýchto zrážkach.
Stopy po zrážke s iným vesmírom autorský tím hľadal v reliktnom žiarení vypĺňajúcom náš vesmír. Reliktné žiarenie je mikrovlnné žiarenie, ktoré je pozostatkom veľkého tresku. V prípade zrážky nášho vesmíru s iným by po tejto udalosti mala ostať diskovitá stopa v mikrovlnnom žiarení nášho vesmíru. Inými slovami, takáto zrážka by mala spôsobiť malú zmenu v teplote mikrovlnného žiarenia v mieste zrážky s diskovým (kruhovým) tvarom.
Tím pri svojej analýze využil dáta misie Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP), ktorú NASA vypustila do vesmíru v roku 2001. WMAP je nasledovníkom legendárnej misie COBE, ktorá získala Nobelovu cenu v roku 2006 za dôkazy potvrdzujúce teóriu Veľkého tresku. WMAP priniesla presnejšie merania ako COBE, čo umožnilo určiť vek nášho vesmíru s presnosťou na jedno percento. To znamená, že vďaka WMAP misii uvádzaný vek vesmíru 13.75 miliardy rokov sa už budúcimi meraniami nezmení viac než o 1% tejto hodnoty. WMAP misia prispela k spresneniu mnohých ďalších základných údajov o našom vesmíre, napríklad rýchlosti jeho rozpínania či podielu klasickej a tmavej hmoty v ňom.
Mikrovlnné pozadie z meraní misie WMAP. Credit: NASA
Hľadanie stôp po kolízii v drobných zmenách teploty mikrovlnného pozadia je komplikovaný proces, keďže teplota mikrovlnného pozadia je 2.7 Kelvina a zmeny-fluktuácie okolo tejto strednej hodnoty sa pohybujú v stotisícinách tejto hodnoty. Výsledky analýzy a simulácii vylúčili viacero scenárov možných kolízií vesmírov, avšak definitívne vyvrátenie kolíznej hypotézy nepriniesli. Autori pre jej presnejšie posúdenie odkazujú na dáta z misie Planck. Misia Európskej kozmicke agentúry Planck bola vypustená v roku 2009 a v súčasnosti má za sebou prvý celooblohový scan mikrovlnného pozadia a začína druhý. Jej údaje by mali byť ešte presnejšie ako pri misii WMAP.
Porovnanie presnosti meraní COBE a WMAP s obrázkom mikrovlnného pozadia ako bolo objavené Penziasom a Wilsonom v roku 1965.
Archon
Repr0
Frosty
16cmfan
Frosty
passco
modryEDO
Frosty
modryEDO
Frosty
modryEDO
Frosty
modryEDO
Frosty
modryEDO
Frosty
modryEDO
Frosty
s3rg1
Frosty
AmOK
Frosty
modryEDO
AmOK
Frosty
passco
modryEDO
Frosty
modryEDO
passco
modryEDO
Frosty
AmOK
like