EN

LTE: GSM/EDGE budú podľa Ericsson ešte chvíľu na špici

Na základe vyhodnotenej štúdie spoločnosti Ericsson budú siete druhej generácie ešte nejaký ten piatok na špici.

Ak sa pozrieme do tlačovej správy, možno z nej vyčítať skutočne zaujímavé informácie. 

Ericsson ďalej predpovedá:

GSM/EDGE povedie rebríčky pripojení ešte niekoľko rokov, aj napriek pomerne rýchlemu nástupu LTE 

V LTE je z regiónov najďalej Severná Amerika, kde do troch rokov bude táto technológia reprezentovať 60 % všetkých pripojení. 

V Západnej Európe bude LTE v horizonte piatich rokov predstavovať 35 % pripojení V Strednej a Východnej Európe sa zatiaľ darí HSPA, LTE bude do 2018 zavedené vo väčšine krajín regiónu.

Spoločnosť Ericsson (burza NASDAQ: ERIC) priniesla v správe Ericsson Mobility Report informáciu, že platforma GSM/EDGE zostane na popredných miestach rebríčka pripojení aj napriek nástupu LTE sietí. Rýchly posun k dokonalejším technológiám v rozvinutých krajinách by mal znamenať, že počet používateľov GSM/EDGE bude po roku 2013 klesať. Úbytok pripojení však aspoň zo začiatku nebude výrazný. GSM/EDGE sa bude stále držať na špici, pred rokom 2018 však bude jeho pozícia oslabovať. Vtedy by nastupujúce 4G siete mali celosvetovo dosiahnuť 2 miliardy pripojení.

Dôvodom, prečo si GSM/EDGE bude dlho držať svoje postavenie sú podľa Ericssonu noví, nenároční používatelia, ktorý aj vo vyspelých trhoch budú naďalej používať najlacnejšie mobilné telefóny a pripojenia. Navyše, výmena a „upgrade“ existujúcej bázy telefónov si vyžaduje dlhší časový úsek.

Regióny pobežia rôznou rýchlosťou. Cieľ je LTE.

Rôzna úroveň v regiónoch je daná ich technologickou pripravenosťou a vybavenosťou. V menej vyspelých regiónoch stále dominujú 2G technológie, kým rozvinutejším trhom ako napríklad v Západnej Európe dominuje HSPA.

LTE výrazne rastie predovšetkým v Severnej Amerike. Podľa odhadov tu bude do roku 2016 táto technológia reprezentovať 60 percent všetkých pripojení. Rýchly nárast LTE pripojení v regióne má na svedomí predovšetkým silná konkurencia a spotrebiteľský dopyt, zároveň však aj skoré rozhodnutie operátorov prejsť na LTE. 

V Západnej Európe budeme svedkami pomalého rastu pripojení. Aký to bude rast, to závisí od zvyšujúceho sa počtu pripojených zariadení. Dominantnou technológiou je zatiaľ HSPA, do roku 2018 však LTE bude mať na konte asi 35 percent všetkých pripojení. Tempo zavádzania LTE v Európe je pomalšie ako v Severnej Amerike aj preto, že tlak na zavedenie LTE tu zatiaľ nie je taký silný, čiastočne aj preto, že je tu veľa dobre rozvinutých 3G sietí.

Technológii HSPA sa darí aj v regióne Strednej a Východnej Európy, kde zaznamenáva silný nárast v počte pripojení. Štúdia Ericsson Mobility Report odhaduje, že prvotný rast LTE sietí v našom regióne začne najmä v jeho najvyspelejších krajinách. 4G siete by mali byť zavedené vo väčšine krajín regiónu, vrátane Slovenska do roku 2018.

V Ázii pokračuje masívny rast pripojení. Trhy ako Japonsko alebo Južná Kórea budú adaptovať LTE siete pomerne rýchlo v porovnaní s menej rozvinutými krajinami. Čína podľa predikcií urobí výrazný krok smerom k LTE ku koncu sledovaného obdobia, teda okolo roku 2018.

Zdoj: Štúdia Ericsson 

Pridať nový komentár
TOPlist