Skupina vedcov z King Abdulla Universtity of Science and Technology v Saudskej Arábii vytvorila najčiernejší materiál v celej histórii ľudstva, ktorý pohltí až 99% svetla.
Vedci tvrdia, že vyrobiť dokonalo čierny materiál, ktorý absorbuje všetku energiu, ktorá na neho dopadne nie je možné. Aspoň sa však k tomu priblížili a to vcelku slušne. Ich čierny materiál pohltí 98-99% svetla a vedci dúfajú, že sa stane východiskom pri výrobe materiálov napríklad pre solárne panely. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Nanotechnology a vedcov pri tvorbe inšpiroval chrobák z rodu cyphochilus, ktorý má naopak extrémne biely povrch, ktorý odráža veľa svetla. Vďačí za to kryštalickej štruktúre, ktorú vytvára chitín.
Image Credit: (c) 2015 Nature Nanotechnology (2015) doi:10.1038/nnano.2015.228
Výskumníci sa inšpirovali týmto chrobákom, no použili opačný princíp a vytvorili chaotickú štruktúru pre zachytávanie energie. Pre tvorbu materiálu boli použité extrémne malé nanotrubice prichytené k ďalším malých nanotrubiciacm s priemerom asi 30nm, vďaka čomu materiál absorbuje asi 98-99% svetla v spektre 400nm až 1400nm. To znamená, že materiál je schopný absorbovať asi o 26% viac svetla ako uhlíkové nanotrubky a to vo všetkých uhloch a polarizáciách. Toto tvrdenie je však otázne nakoľko minulý rok vytvorila istá britská spoločnosť materiál tak čierny, že pohltí až 99,965% dopadajúceho svetla.
Materiál je údajne jednoduché vyrobiť a bol by vhodný na použitie pri odsoľovaní plôch či pri výrobe solárnych panelov. Jeho použitie je možné aj pri optických prepojeniach.
Zdroj: psych.org
bhawk
Okolosediaci
mano8
mano8
MMe17
mano8