EN

Najčiernejší materiál na svete pohltí až 99% svetla

 
Skupina vedcov z King Abdulla Universtity of Science and Technology v Saudskej Arábii vytvorila najčiernejší materiál v celej histórii ľudstva, ktorý pohltí až 99% svetla.

Vedci tvrdia, že vyrobiť dokonalo čierny materiál, ktorý absorbuje všetku energiu, ktorá na neho dopadne nie je možné. Aspoň sa však k tomu priblížili a to vcelku slušne. Ich čierny materiál pohltí 98-99% svetla a vedci dúfajú, že sa stane východiskom pri výrobe materiálov napríklad pre solárne panely. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Nanotechnology a vedcov pri tvorbe inšpiroval chrobák z rodu cyphochilus, ktorý má naopak extrémne biely povrch, ktorý odráža veľa svetla. Vďačí za to kryštalickej štruktúre, ktorú vytvára chitín. 
 
Image Credit: (c) 2015 Nature Nanotechnology (2015) doi:10.1038/nnano.2015.228
 
Výskumníci sa inšpirovali týmto chrobákom, no použili opačný princíp a vytvorili chaotickú štruktúru pre zachytávanie energie. Pre tvorbu materiálu boli použité extrémne malé nanotrubice prichytené k ďalším malých nanotrubiciacm s priemerom asi 30nm, vďaka čomu materiál absorbuje asi 98-99% svetla v spektre 400nm až 1400nm. To znamená, že materiál je schopný absorbovať asi o 26% viac svetla ako uhlíkové nanotrubky a to vo všetkých uhloch a polarizáciách. Toto tvrdenie je však otázne nakoľko minulý rok vytvorila istá britská spoločnosť materiál tak čierny, že pohltí až 99,965% dopadajúceho svetla.
 
Materiál je údajne jednoduché vyrobiť a bol by vhodný na použitie pri odsoľovaní plôch či pri výrobe solárnych panelov. Jeho použitie je možné aj pri optických prepojeniach.
 
Zdroj: psych.org
 
Komentáre (6)
bhawk
Opravte si prosim chybky: - pre solárne paneli (panel - vzor dub - duby, makke I na konci ak by to bolo "na solarnom paneli") - istá britská spoločnosť materiál tak čierny, že odrazí až 99,965% dopadajúceho svetla. (snad pohlti)
Okolosediaci
" Infračervené žiarenie zaberá v spektre 3 dekády a má vlnovú dĺžku medzi 760 nm a 1 mm " Takže SOLÁRNE panely sú vlastne panely na premenu TEPLA na elektrinu :-D
mano8
nie, teplo je len vedlajsi efekt spôsobený v podstate "neúčinnostou" panelov, precitaj si o fotoelektrickom jave... aj ked v podstate teplo je aj vedlajsi efekt, len nie v takej miere..
mano8
tam bude asi najdôlezitejsia cena a množstvo výroby aby to mohlo ist do praxe... pre fotovoltaiku hej, ale zaujimavejsie by bolo keby spektrum posunuli na 12,5 cm (2,4GHz) taky maly panel na telefone v dnešnom "prežiarenom svete" by nebol odveci... tam by sa im to asi vyplatilo viac :P
MMe17
vsade sa pise o svetle, ale ide samozrejme o ziarenie. viditelne svetlo je len v rozsahu nejakych 390-700nm.
mano8
Nebere sa svetlo ako tok fotonov ? V podstate je to jedno, pisu o konretnych freq, ale je pravda ze to nemusi pochopit kazdy..
Pridať nový komentár
TOPlist