Zabudnite na vysokorýchlostné kamery, ktoré zachytia 100 000 obrázkov za sekundu. Výskumná skupina na Univerzite Lund vo Švédsku vyvinula kameru, ktorá dokáže filmovať s rýchlosťou rovnajúcou sa 5 biliónom snímok za sekundu (5 tisíc miliárd tj. 5 x 10^12 snímkov/sekundu), respektíve zachytiť udalosti trvajúce len 0,2 trilióntiny sekundy (2 x 10^-13 s). Nová super-rýchla filmová kamera bude teda schopná zachytiť neuveriteľne rýchle procesy v oblasti chémie, fyziky, biológie a biomedicíny, ktoré zatiaľ neboli zachytené na filme.
Na ilustráciu tejto technológie vedci úspešne natočili, ako svetlo - množina fotónov - prechádza vzdialenosť zodpovedajúcu hrúbke papiera. V skutočnosti to trvá len pikosekundu, ale na filme bol proces spomalený trilióny krát.
V súčasnosti vysokorýchlostné kamery nasnímajú obrázky postupne jeden po druhom. Nová technológia je založená na inovatívnom algoritme a namiesto toho zachytáva niekoľko kódovaných obrázkov na jednom obrázku. Potom ich zoradí do sekvencie videa.
Stručne povedané, metóda zahŕňa vystavenie toho, čo filmujete (napríklad chemickú reakciu) svetlu vo forme laserových zábleskov, kde každý svetelný impulz dostane jedinečný kód. Objekt odráža svetelné záblesky, ktoré sa spájajú do jedinej fotografie. Následne sú oddelené pomocou šifrovacieho kľúča.
Filmová kamera je určená hlavne na použitie výskumníkmi, ktorí chcú získať lepší prehľad o mnohých extrémne rýchlych procesoch, ktoré sa vyskytujú v prírode. Mnohé sa odohrávajú na pikosekundovej a femtosekundovej stupnici, čo je neuveriteľne rýchle - počet femtosekúnd za sekundu je výrazne väčší ako počet sekúnd v osobnom živote.
"Toto sa nevzťahuje na všetky procesy v prírode, ale na pomerne malý počet javov, napríklad výbuchy, plazmové záblesky, turbulentné spaľovanie, mozgovú aktivitu u zvierat a chemické reakcie. Teraz sme schopní filmovať takéto extrémne krátke procesy", hovorí spoluautor výskumu Elias Kristensson. "V dlhodobom horizonte môže technológiu využiť aj priemysel."
Pre samotných výskumníkov však najväčší prínos tejto technológie nie je to, že stanovuje nový rýchlostný rekord, ale že teraz dokážu filmovať, ako sa určité látky menia v sledovanom procese.
"Dnes je jediný spôsob ako vizualizovať takéto rýchle udalosti fotografovanie statických záberov procesu. Potom sa musíte pokúsiť zopakovať rovnaké experimenty, aby ste získali niekoľko statických záberov, ktoré môžu byť neskôr upravené do filmovej podoby. Problém s týmto prístupom spočíva v tom, že je veľmi nepravdepodobné, že proces bude rovnaký, ak zopakujete experiment", hovorí.
Elias Kristensson a Andreas Ehn vedú výskum spaľovania - oblasti, o ktorej je známe, že je ju ťažké a zložité študovať. Konečným účelom tohto základného výskumu je, aby boli autá, plynové turbíny a kotly novej generácie čistejšie a úspornejšie. Spaľovanie je riadené množstvom ultra rýchlych procesov na molekulárnej úrovni, ktoré sa teraz môžu zachytiť na filme.
O kamere: Výskumníci nazývajú technológiu FRAME - Frequency Recognition Algorithm for Multiple Exposures
Bežná kamera s bleskom používa bežné svetlo, ale v tomto prípade vedci používajú "kódované" svetelné záblesky ako formu šifrovania. Zakaždým, keď kódovaný svetelný blesk zasiahne objekt - napríklad chemickú reakciu v plameni - objekt vydáva obrazový signál (odpoveď) s presne rovnakým kódovaním. Nasledujúce blikajúce svetlá majú všetky odlišné kódy a obrazové signály sa zaznamenávajú na jednu fotografiu. Tieto kódované obrazové signály sú následne oddelené pomocou šifrovacieho kľúča na počítači.
Zdroj: www.lunduniversity.lu.se, Light: Science & Applications
I2