Ako si predstavujete typického hackera? Chodí večne zahalený v kapucni, nikto ho nikdy nevypátra a za päť sekúnd prelomí všetky bezpečnostné prvky Pentagonu?
Ak sme aspoň zhruba trafili vašu predstavu, hackeri, ktorých vám v tomto článku predstavíme, ňou pravdepodobne výrazne otrasú.
Keď sa hacker cíti ako umelec
Hacker s umeleckým pseudonymom Mirza (pri ktorom sa zrejme inšpiroval renesančným maliarom Tizianom a španielskym surrealistom Joanom Miróm), napadol v roku 2008 stránku elitnej bezpečnostnej agentúry v Bangladéši. Svojím činom chcel upozorniť na to, že bangladéšska vláda nepomáha rozvoju IT v krajine, no napriek rýdzo politickému motívu v sebe nezaprel srdce umelca. Na banneri, ktorý sa návštevníkom stránky objavil na monitoroch, totiž okrem jeho iste ušľachtilej výzvy svietil aj krásny podpis „HACKED BY SHAHEE_MIRZA“. Na jeho ďalší umelecký počin si tak budeme musieť počkať niekoľko rokov. Na druhý deň ho totiž zatkli.
Hack s najväčším počtom videní na YouTube
Jesse William McGraw mal v roku 2009 našliapnuté na sľubnú hackerskú kariéru. Pracoval síce ako ochrankár v Dallaskej nemocnici, no v súkromnom živote bol vodcom skupiny Electronik Tribulation Army (hoci to znie ako zoskupenie alternatívnej elektrohudby, myslíme hackerskú skupinu), a tak mu nerobilo problém nabúrať sa do 14 počítačov na klinike. Nainštalovanie škodlivého bota, ktorý kradne osobné údaje, by mu možno aj prešlo bez toho, aby si to niekto všimol, no celkom zlyhal v základnom hackerskom pravidle – hlavne zostať neviditeľný a zamiesť všetky stopy. Jesse sa totiž nedokázal zmieriť s tým, že by jeho veľký hackerský čin zostal nepovšimnutý a celé vlámanie si nakrútil. Samozrejme, video nahral na YouTube, no s jednou vecou nerátal – veď ako mohol vedieť, že polícia má prístup na internet?
Ten pocit, keď vytvoríte najrýchlejšie sa šíriaci vírus na svete, no do dejín vstúpite ako hacker babrák
Samy Kamkar patril v skutočnosti medzi tých šikovných hackerov. Na stránku myspace.com sa mu v roku 2006 podarilo nahrať červa, ktorý do textu na každom profile dopísal „a predovšetkým, Samy je môj hrdina“. Červ sa duplikoval prezretím profilu, takže jedným klikom sa veta objavila na profile ďalšieho používateľa. Hackerský chlebík však nejde veľmi dokopy s potrebou sebaprezentácie, a hoci jeho krstné meno by na jeho dolapenie asi nestačilo, Kamkar sa poistil na svojom blogu, kde sa svojím hackerským kúskom pochválil – nezabudol ani na svoju fotografiu. A keby to tej polícii predsa len pomaly zapaľovalo, odfotil sa pred svojím autom s viditeľnou poznávacou značkou.
Úspešné príbehy sú častejšie
Ak sa nám aj podarilo nabúrať vašu predstavu o neviditeľných a nedolapiteľných hackeroch, smutnou štatistikou ostáva, že častejšie dochádza k tým úspešným pokusom. Momentálne je rozšírený najmä keylogging – podvodná aktivita, ktorá odčíta vaše stlačenia kláves a tak umožňuje vidieť nechceným subjektom vaše citlivé údaje, keď platíte online. Existuje však účinná ochrana – nový ESET Smart Security 9 s jedinečnou funkciou online platieb, ktorá šifruje detaily vašich platieb vždy, keď ich zadávate pri platbe v e-shope či v internet bankingu. Nový balík Esetu si môžete vyskúšať aj zadarmo na www.eset.sk. Každý hackerský pokus tak ľahko premeníte na ďalší fail.
Zdroj: Tlačová správa
mano8
Tak toto si mi…
pe3kx
Jojhnh
gerd