EN

NASA zverejnila nový fascinujúci záber vychádzajúcej Zeme

 
Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) od NASA urobil nový úžasný záber vychádzajúcej Zeme spoza Mesiaca.

Sonda LRO bola do akcie vypustená 18. júna 2009 za účelom pozorovania nášho najbližšieho vesmírneho suseda. LRO zažije denne až 12 východov Zeme, no sonda je väčšinu času zaneprázdnená fotením Mesiaca a na iné aktivity nie je čas. Občas sa však stane, že sonda „zdvihne svoj pohľad“ od Mesiaca aby prekalibrovala svoje prístroje. Vtedy sa môže stať, že sa jej podarí odfotiť aj iné objekty ako Mesiac.
 
 
To sa presne stalo 12. októbra keď bola sonda asi 134 kilometrov nad kráterom Compton na Mesiaci, ktorý je vidieť aj na zábere. Výsledkom je tak nový úchvatný záber vychádzajúcej Zeme nad horizontom Mesiaca, ktorý sa podobá na záber vykonaný z Apollo 17 pred 43 rokmi. Aj na aktuálnej fotografii je totiž vidieť najmä Afriku, Atlantický oceán a časť Južnej Ameriky. O najznámejší záber vychádzajúcej Zeme sa však postaralo ešte predtým Apollo 8, ktoré Zem odfotilo na Štedrý večer v roku 1968.
 
Hoci fotka vyzerá jednoducho, celá operácia je komplikovaná a fotka je skomponovaná z viacerých záberov, ktoré LRO vykonalo pri rýchlosti viac ako 5700km/h. Čiernobiele fotky vo vysokom rozlíšení robí NAC kamera (Narrow Angle Camera) a farebné fotky v nižšom rozlíšení vyrába zas WAC kamera (Wide Angle Camera). Farby tak fotke dodala WAC kamera, avšak farby sú podľa NASA iba približné nakoľko ľudské oko by vnímalo všetky farby viditeľného farebného spektra zatiaľ čo WAC kamera snímala iba vo vybraných vlnových dĺžkach. Fotografiu v plnom rozlíšení si môžete stiahnuť na tomto odkaze, má 302MB.
 
Zdroj: phys.org
 
Komentáre (5)
m2fizy
DAKUJEM AUTOROVY ZA UVEDENIE POVODNEHO LINKU OBRAZKA !!! ... Uz som xcel sam poziadat v komentaroch. Velka vdaka este raz !
Miroslav Marko
No neviem, ale ten link je ok, Na poslednom obrázku je možnosť -Stiahnuť TIF 302MB a nebol žiadny problém to stiahnuť ,parádny obraz
drobizg
No ved dakuje za ten link pOvodneho obrazka, nie poDvodneho. :)
Mikinka
Mozete mi prosim niekto vysvetlit preco nikdy na takychto fotkach niesu hviezdy? Dakujem :)
drobizg
Keďže Zem je veľmi jasná, fotky sú zhotovované s veľmi krátkou expozíciou od 20 po 100 milisekúnd. S takou kratkou expoziciou nie je mozne zachytit slabe svetlo hviezd.
Pridať nový komentár
TOPlist