EN

Nové čipsety pre AMD Llano už aj s USB 3.0

Dve čipové sady dostali certifikáciu USB 3.0, budú obsahovať štyri porty.

AMD niekedy v tomto štvrťroku (apríl až jún) začne predávať prvé procesory Llano, ktoré okrem dvoch až štyroch jadier upravenej architektúry súčasných Athlon II budú obsahovať aj DirectX 11 grafickú časť. Tá ponesie 160, 320 až 400 stream procesorov, pričom značenie podľa výkonu bude HD6300, HD6400 a HD6500. Samozrejme bude potrebný celkom nový socket FM1 predovšetkým kvôli videovýstupom.

Celkovo budú pre nové Fusion procesory pripravené štyri modely čipsetov, dva pre mobilné počítače - Hudson M2 a Hudson M3, a dva pre stolné počítače - Hudson D2 a Hudson D3. Funkciami sú si veľmi podobné, spoločný majú napríklad gigabit Ethernet, 6 S-ATA III portov s podporou RAID polí, alebo napríklad aj integrovaný radič pre čítačku SD pamäťových kariet. Desktopové verzie navyše budú mať aj staršie PCI rozhranie.

Celkovo budú čipsety obsahovať 14 USB portov, pričom práve u dvoch najvyšších modelov - Hudson M3 a Hudson D3 budú štyri z nich typu USB 3.0. Tieto boli integrované do čipov v spolupráci so spoločnosťou Renesas, ktorá dodáva aj najznámejší USB 3.0 radič NEC PD720200.

 


USB 3.0 porty na nových základných doskách pre AMD Llano už bez prídavných čipov

 

Zdroj: Nordichardware

Komentáre (1)
Tralalák
Len také technické poznámky. "Dve čipové sady dostali certifikáciu USB 3.0, budú obsahovať štyri porty." O čipových sadách nemôže byť reč. Pretože čipová sada čo by širší pojem čipsetu sa skladá s NorthBridgu a SoutBridgu teda severného a južného mostíka: napr. AMD 880G + SB850 alebo VIA K8T890 + VT8251 a pod. Čipsetom možno však nazvať aj čipovú sadu je to proste pojem širší. Zaujívé sú potom all-in-one čipsety ako napr. v prípade nVidie Media and Communications Processors (MCPs) alebo. motherboard GPUs (mGPUs) ale v prípade VIA o jej VX MSP (Media System Processor) teda jedná sa o jeden čip, ktorý v sebe spája (integruje) NorthBridge a SoutBridge teda severný a južný mostík. No a potom nastáva ďalší paradox s príchodom hybridizácie procesorov keď sa k nim pridáva aj mGPU (IGP), pamäťový radič tam bol už pred tým a v podstate sa tam impletuje aj pozostatok severného mostíka - radič PCIe a pod => A potom nám tu ostal jediný čip mimo hybridného CPU a to je v prípade AMD platformy FCH (Fusion Controller Hub) čo by pozostatok južného mostíka a v prípade Intel platformy LGA1155 (LGA1156) jčo je to tiež pozostatok južného mostíka s názvom PCH (Platform Controller Hub). PARADOXOM JE ŽE OBAJA výrobcovia tieto pozostatky južných mostíkov okrem ich vyššie uvedených názvov (FCH a PCH) začali označovať pojmom CHIPSET :o)))
Pridať nový komentár
TOPlist