EN

Nové informácie ohľadom Zenu

AMD naznačilo ďalšie informácie ohľadom ZENu.

Prvou dôležitou informáciou je, že ZEN je architektúra dimenzovaná na najbližšie 4 roky, čo znamená, že je nastavená tak, že bude možné zvyšovať efektívnosť a výkon pri zmenšovaní výrobného procesu.

Celá rada procesorov má byť dostupná už v deň vydania, Ryzen nemá byť len papierový launch.  To znamená, že od 4 jadier až po 8 jadrá budú hneď dostupné na predaj. Najvýkonnejší čipset bude X370, ten ponesie samozrejme AM4 päticu, 4× RAM DDR4 a bude podporovať Crossfire/SLI. Podľa všetkého v kombinácií 16+8+8. Nový Zen nemá byť tick-tock ale len tock. To znamená, že každá ďalšia generácia bude evolučná, výkonnejšia a hlavne na menšom výrobnom procese.

Na záver perlička, všetky procesory by mali byť odomknuté.

Zdroj: techspot

Komentáre (10)
Razor329u
Ako osobne ma najviac zaujima. 1.Cena 2.vykon default 3.Frekvencia 8jadra 4.Pretaktovanie Amd este nic normálne neukazalo! To ich velke prestavenie live nic nepovedalo ani ten blender nie je isty. France test tak isto nic kedze frekvencia tam bola ina ako amd povedalo na live. Mozno ze ten Ryzen ani este neexistuje :-)
Pjetro de
Si bol posledny kvartal v kome? 1) cena najvykonnesjieho 8C16T Ryzenu ma byt pod 400 $ 2) vykon IPC 10-15% pod sucasnymi CPU Intelu 3) frekvencie 8C16T sa najprv spominali ako 3,15 GHz zaklad a 3,3 GHz boost, pred casom sa objavilo, ze to moze byt aj o dost viac, zaklad min. na 3,4 GHz a boost este vyssie : http://diit.cz/clanek/ryzen-dosahuje-39-ghz 4) to sa uvidi az to vyjde, ale AMD na 14 nm CPU este len cerstvo promuje a Intel ma uz zo 14 nm CPU davno zaprasenu docenturu - okrem toho je vseobecne zname, ze AMD vytazi z vyrobneho procesu viac ako Intel, AMD doluje kde sa da, Intel ked sa to zacne drhnut proste prejde na mensi vyrobny proces, co je samozrejme uplna blbost a pre Intel iba zle AMD este nic normálne neukazalo! Aha jasne.... vlastne ani ich 16 nm grafiky neexistuju ... France test tak isto nic kedze frekvencia tam bola ina ako amd povedalo na live... Heeeeeeeeee? AMD nie je tak sibnute ako nVidia a nebude podvadzat a miesto hry pustat iba blbe video z hry a mavat maketou karty : http://diit.cz/clanek/starwars-demo-ryzen !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kalo
IPC (alebo skôr výkon na takt?) by malo byť cca na úrovni Intelu (Broadwel a Kabylake). Niekde jemne vyššie, niekde jemne nižšie, inde o dosť nižšie... Bude to záležať od výberu benchmarkov. A cena najvyššieho modelu bude dosť cez 400, skôr okolo 500. Inak to že AMD dokáže z procesu dostať viac je nezmysel. Práveže firmy ako Intel to vedia najlepšie pretože si sami proces vyvíjajú, prispôsobujú ho na svoju architektúru, a tak aj sami najlepšie vedia, ako z neho dostať čo najviac. AMD musí komunikovať s GloFo/TSMC ktoré tie procesy prispôsobojú aj ostatním a často to nieje ideálne. Ak si tým narážal nato, že AMD vpriebehu niekoľkých rokov vytiahlo 28nm proces až cez 4 (4,4) GHz tak vedz že vppriebehu tých rokov prešiel určitými zmenami aj samotný proces. Verte neverte, ale Global foudries ho v priebehu životného cyklu ďalej vyvíjajú a vylepšujú na základe skúseností získaných vo výrobe. ...aj keď to občas vyzerá že celý čas len sedia a sľubujú. :D To isté robí aj TSMC, napríklad Kepler na prvom 28nm HP procese bol taktami úplne inde ako Maxwel na HPC+. Podobne Intel (aj keď trocha inak). Prvý 22nm proceses bol krok dozadu v porovnaní s 32nm ale Haswell to vylepšil. Tak isto kde bol taktami Broadwell a kde je Kabylake. A na 10nm to bude ešte horšie keďže prvá generácia sa do desktopu asi ani nedostane, pritom verím že posledná (2022) bude opäť dosahovať 5 GHz.
Pjetro de
Tak to mne je jasne ze konkretny vyrobny proces sa v priebehu plynutia casu zlepsuje a optimalizuje a vznikaju rozne odrody pre usporne cipy, vykonne cipy ... a plati to v zasade vseobecne. Na tom nie je nic divne. AMD je akurat nutene viac driet, ponivac nemeni vyrobne procesy jak Intel ponozky a AMD je furt na 32 nm v pripade CPU a 28 nm v pripade APU ... Ziadne FinFET 3D tranzistory, iba uhobe 2D planarne tranzistory, jak Intel na svojich 32 nm pred rokmi. Som zvedavy keby dnes Intel bol nuteny vyrabat svoje cipy na planarnom 32 nm procese, co by tie cipy boli zac, ake pomery vykon/soptreba by mali, ake prudove straty by tam boli ... Jo, je to mozne ze najvykonnesji 8C16T Ryzen bude stat az okolo 500 $. Ak vsak bude mat 80% vykonu Intelovskeho 1000-1200 dolaroveho 8C16T hovada do sc. 2011v3, absolutne nic to nemeni na vyssie spominanom fakte.
Kalo
Njn, viem ako si to s tou cenou myslel ale napísal som to len aby som miernil nejaké prehnené očakávania o 8C16T ZEN za pár drobných. Veď si ešte všetci pamätáme aká bola cena za FX8590. Inak práveže by som povedal že je to skôr AMD kto svoje procesy mení ako ponožky. Teda ak chceme byť detailisti. :D V 2012 32nm FX a APU, APU prešli s 2014 na 28nm, potom 20nm pre konzoly ktoré následne prerobili na 14/16 nm (minulý rok). Zatiaľčo Intel v 2012 prešiel na 22nm, v 2015 prešli na 14nm a to bude tak do 2019 všetko (skôr ako v 2019 sa 10nm desktop neočakáva). No a medzitým ešte 28nm. FX ostali na 32nm ale to možno aj preto že sa už ďalej ako samostatné procesory nevyvíjali. Čiže počet procesov 5 vs 3. "Ziadne FinFET 3D tranzistory, iba uhobe 2D planarne tranzistory, jak Intel na svojich 32 nm pred rokmi." A povedz mi, čo Intelu prechod na tie úžasné 3D tranzistory priniesol? Lepšiu spotrebu zaplatenú tým že max frekvencie klesli z 5 na 4,4 GHz? Ide o to že Intelu to prešlo a ich procesory sa kráľovsky predávali (tak ako sa predávali Pentium 4) ale AMD by to tak ľahko neprešlo. Stavebné stroje nutne potrebovali čo najvyššie frekvencie a pridanie ďalších jadier nebolo veľmi reálne. Takisto v grafikách by to bol jasný fail keďže tam by s taktami likeárne klesol aj výkon. A celkovo, že by AMD viac drelo... no... Viem že tu tomu verí málokto ale mali by sme zobrať do úvahy aj možnosť, že Intel nemá lepší proces.
Pjetro de
Hracie konzoly som z uvah vynechal, myslim cisto desktopove CPU/APU. Tam za posl. 5-6 rokov (od roku pana 2011) AMD preslo kolkymi vyrobnymi procesmi? NULA, este raz NULA. Ziadny novy! Intel od roku pana 2011 na poli CPU/APU presiel kolkymi vyrobnymi procesmi? No nula to iste nebolo, bud 2 ci 3 (32-22-14 nm). Intel na 3D FinFET prejst musel, pretoze bez toho by mal pri 22 nm sakramentske problemy. Frekvencie by sa nijako nezvysili (mozno dokonca naopak) a prudove straty by boli katastrofalne. Proste prve cipy na planarnych 22 nm by dopadli horsie ako posledne na odladenom 32 nm. Pri 3D FinFET sa pomer vykon/spotreba zmenil radikalne a dnesne typy notebookov (mobilny 4-jadrak co zere cca 20W) a notebook vydrzi 4-6-8 hod, by bez toho neboli mozne.
Pjetro de
Ak 8C16T Ryzen ponukne 75-80% vykonu 8C16T Intel Extremneho hovada v sc. 2011v3 za tisic $ (nerozoberam frekvencie a IPC), bude to ulta-mega-total-brutal pecka s 2x lepsim pomerom cena/vykon a Intel by musel zlacnit svoje tisic eurove 8C16T hovada v sockete 2011v3 na cca 500-600 $/€. Alebo zazracne vydat ich verzie pretaktovane aspon o 80% (t.j. na cca 6,5-7 GHz, co je ultra-chujina). Co si myslis preco zrazu Intel chysta 6C12T APU CoffeeLake, ked doteraz mal Intel svoje APU VZDY, VZDY, VZDY, VZDY, VZDY, VZDY iba maximalne 4C8T? Pretoze Zen je ovela realnejsia konkurencia ako Bulldozer. Zen bude mat portfolio od 4C8T cez 6C12T az najvykonnesjie 8C16T CPU. Zen v konfiguracii 6C12T (povedzme na 3,5 GHz) za nejakych 290 $ by v komulativnom vykone vsetkych jadier/vlakien prekonal 4C8T Ci7 7700K ci 8700K a 9700K aj na 4,0-4,2 GHz. Aj ked by mal o 10% nizsie IPC (koeficient 0,9) a cca o 15% nizsiu frekvenciu (koeficient 0,85), pocet jadier vyssi o 50% (koeficient 1,5) by proste AKEKOLVEK (este raz AKEKOLVEK) 4C8T modely APU trocha prekonavali koeficientom 0,9*0,85*1,5 = cca 1,15 (t.j. o 15%). Preto Intel musi mat aj 6C12T dostupne APU/CPU hlbokoooooo pod 500 $ (idealne este pod 400 $), ktore by kumulativnym vykonom vsetkych jadier/vlakien 6C12T Zen o 30% prevalcovali.
Tata
No neviem, čo uvádza techspot ale z iných zdrojov som sa dočítal, že tie 4 roky musí vydržať 14nm technológia, preto bude iba tock (optimalizácia) a nie tick (čo je prechod na novú technológiu výroby). Takisto sa na úvod plánujú iba 8-jadrá, 4 a 6-jadrá vraj prídu cca o mesiac na to.
Robo7
Zatiaľ čo Intel zaplavil trh novými procesormi Kaby Lake, AMD ponúka bezcenné informácie o pripravovanom procesore, AMD už dávno neponúka zaujímavý výkon , iba sa snaží podliezať pomer medzi výkonom a cenou, pripomína mi to second hand s technológiami. V pc redakciách sa snažia usmažiť nový Intel za každú cenu a na CES 2017 pobehuje vedenie AMD držiac novinky v ruke, nasledované ohnivými redaktormi, ako keby to bolo šapitó v cirkuse....
Pjetro de
Co to drizdas, informacie ktore AMD deklaruje ohladom Zen a Vega sa plne potvrdili. Ked tvrdia ze to bezi na 4K, 60 fps, ultra detailoch a Zen na 3,4 GHz, TAK TO TAK PROSTE BEZI !!!!!!!!!! http://diit.cz/clanek/starwars-demo-ryzen AMD neni tak d**nuta firma jak nVidia, aby (jak sa stalo pred par rokmi) ukazovala humusny primitivny podvod nasnimane videjko z hry miesto samotnej hry a pajac CEO nVidie pobehoval po javisku s maketou grafickej karty !!!!!!!!!!! Fujtable velebnosti !!!!!!!!!
Pridať nový komentár
TOPlist