EN

Nukleárne zbrane USA zabezpečené disketami. Zámerne.

V mierke IT technológií prehistorické diskety ešte aj dnes zabezpečujú veľkú časť amerického nukleárneho arzenálu. Dôvodom je perfektná bezpečnosť.

Ak by ste si mysleli, podobne ako asi väčšina verejnosti, že základne s raketami vybavenými nukleárnymi zbraňami musia byť vybavené tou absolútne najmodernejšou technikou, ste na omyle. Aspoň to zistila redakcia CBS v rámci návštevy jedného amerického raketového sila s interkontinentálnymi balistickými strelami Minuteman III. V ňom sa totiž ešte stále spoliehajú na techniku 8-palcových disketových médií a počítačov s dátumom výroby siahajúcim až do šesťdesiatych rokov minulého storočia!

Druhý omyl by bol, ak by ste sa domnievali, že americká armáda používa takéto „vykopávky“ kvôli obmedzenému rozpočtu na modernizáciu. Napriek tomu, že sa v najbližších rokoch počíta s investíciou 19 miliónov do riadiacich centier a ďalších 600 miliónov si armáda už vyžiadala, staré počítače ostávajú v službe zámerne. Dôvodom je možno prekvapivo bezpečnosť.

Interkontinentálne balistické strely Minuteman III sú zabezpečované počítačmi zo 60-tych rokov. Dôvodom je ich výborná bezpečnosť.(foto:Wikipedia)

Generálmajor Jack Weinstein vysvetlil, že pred niekoľkými rokmi si armáda nechala vykonať bezpečnostnú analýzu svojej siete. Kybernetickí špecialisti vtedy zistili, že celý systém je extréme bezpečný. „Tieto staršie systémy nám poskytujú určitú, povedal by som obrovskú bezpečnosť čo sa týka kybernetických problémov ktoré v súčasnosti vo svete máme“ vysvetľuje Weinstein.

Nakoľko tieto staré počítačové systémy nie sú napojené na sieť internet a nepoužívajú ani moderné dátové médiá, sú takpovediac imúnne voči moderným hrozbám a útokom hackerov. Niektoré časti prestarnutých systémov však predsa len predstavujú problémy. Je tým napríklad analógové telefonické spojenie, s ktorým je niekedy problém pri vzájomnej komunikácii a koordinácii medzi základňami.

Stará technika kvôli bezpečnosti však nie je len záležitosťou USA. Napríklad aj ruské vládne agentúry sa údajne vracajú ku papierovej forme uchovávania tých najdôvernejších dokumentov a kvôli tomu začali znova nakupovať klasické písacie stroje. 

Zdroj: Arstechnica, Digitaltrends

Komentáre (5)
passco
Tak to je fakt naozaj velký problém odpojiť kabel od netu a odfajčiť odtial USB porty :D
HiroSK
A niekto si tam donesie PCI kartu s USB a nahra si co potrebuje :)
buko1
Vážne? USB sa dajú zablokovať aj interne - v systéme. A aj taký mizerný windows pozná admninistrátora a užívateľa.... A užívateľ ktorý nemá povolenie na inštaláciu HW si ani neškrtne.... Netvrdím že by to nešlo, ale nie na úrovni bežného užívateľa. Druhá vec je to, že na to, aby tam PCI vmontoval, tak musí ten počítač rozmontovať - už vidím toho idiota, čo nechá počítač oblsuhujúci takéto veci v dosahu obsluhy..... Tí majú prístup len k periferiám (klávesnica, monitor, výstupy). Vlastný počítač je mimo ich dosah....
mano8
maju na to miliony, si mozu navrhnut porty ake sa im pacia..
savari iravas
...podla mňa, najbezpečnejšie by bolo vrátiť sa ku klinovému písmu,a pekne na tvrdo do kameňa . Zostala by aspoň nejaká stopa po našej civilizácii pre prípadné návštevy mimozemšťanov. Každú správu, každý príkaz, povel treba ale zakončiť Švejkovským """Neblbněte, jsou tady lidi!!!!!!!!! """
Pridať nový komentár
TOPlist