EN

Pentagon stratil ďalšie hypersonické lietadlo nad oceánom

Vývoj zbrane, ktorá by mohla zasahovať do hodiny po celom svete, sa stretáva s problémami.

Projekt organizácie DARPA s názvom Hypersonic Technology Vehicle 2 (HTV-2) má za úlohu postaviť extrémne rýchle lietadlo, ktoré by dosahovalo rýchlosti až Mach 20 a dostať sa tak do ktoréhokoľvek kúta sveta za pár minút. Rýchlosť cca 21000 km/h spôsobuje konštrukcii mnohé problémy. Pri lete takýmito rýchlosťami dosahujú teploty na povrchu lietadla hodnoty takmer 2000°C. Informácie sú dostupné pritom len zo simulácií a z prvého nepodareného letu. Dosiahnuť však podmienky zodpovedajúce takýmto obrovským rýchlostiam vo veterných tuneloch na zemi je veľmi obtiažne. Špeciálne impulzné tunely vedia simulovať do Mach 15 a aj to len na pár milisekúnd.

Od prvého pokusu sa zmenilo niekoľko detailov kĺzajúceho lietadla. Ide napríklad o posun ťažiska, znížený uhol náletu či systém umiestnený na palube, ktorý koriguje klapky pre stabilizáciu letu. Predchádzajúci štart sa skončil už po deviatich minútach letu, s lietadlom sa stratilo spojenie a padlo to oceánu.

Včera sa vykonala druhá skúška HTV-2. Lietadlo úspešne odštartovalo z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii na vrchu rakety Minotaur IV, dosiahlo sub-orbitálnu výšku a zahájilo návrat do atmosféry. Začal sa kĺzavý let, no po pár minútach sa spojenie s lietadlom stratilo a to skončilo zrejme opäť niekde vo vodách oceánu.
Pôvodný plán počítal s pol hodinovým letom smerom na západ s pristátím na vodnej hladine neďaleko atolu Kwajalein, necelých 6500 kilometrov od miesta štartu.

Plne funkčné HTV-2 lietadlo by bolo schopné prejsť vzdialenosť z Londýna do Sydney v Austrálii pod jednu hodinu, prípadne preletieť ponad územie USA (z New Yorku do Los Angeles) za 12 minút.

Postavené boli len dve testovacie lietadlá, či budú nasledovať ďalšie nie je zatiaľ známe.

 

 

Zdroj: TGDaily

Komentáre (10)
passco
To by sme najskor museli zmenit technologiu opracovania materialov a podobne aby sme sa posunuli k rychlosti svetla :)
like
Mohol by si to vysvetlit trochu podrobnejsie? Ako by si tu technologiu zmenil?
passco
Pisal som niekde ze som tesla a mam konkretny plan ako otocit cely svet o 180 stupnov?
like
Aspon trochu vysvetli, ze ked hovoris o nejakom "opracovani", napis, co mas konkretne na mysli. Myslel si tym zmenit strukturu? Zmenit tvar? Alebo co napriklad?
passco
To je jednoduche .. davnejsie som videl na youtube nejaky pokus lietadla prekonat mach 8-10 a tiez skoro cele uhorelo za par sekund .. a ako som si vsimol tak na tom lietadle boli najhaklivejšie spoje medzi jednotlivymi castami lietadla .. takze usudzujem ze najidealnejsie by bolo vytvorit lietadlo tak ze cely povrch bude 1 cast bez nitov a podobnych spojeni .. a vytvorit dokonalu hladkost povrchu na mikrony(a menej) pretoze ten dnesne spracovany material to je dostlova šmirgel vzduchu.. samozrejme dokazu vytvorit super hladky povrch v niektrych aplikaciach ale "stale je to malo" .. k materialu a areodynamike sa vyjadrovat nebudem ale myslim si ze v tomto smere tiez treba spravit nejake kroky... v tomto vidim asi najvacsi problem ,
like
Jaj, az teraz viem... dik za vysvetlenie :)
Endy
jednoducho, budes potrebovat, len dlhu paku a potom otocis...
s3rg1
hlavne ze na taketo pixloviny love maju ale na to aby sa dostali z dlhov z vysoka seru :D
KYWY
Ja by som navrhol keby vymysleli niečo ako štíty (ako v Startreku), ak by to vymysleli nebolo by potrebný dokonale vyleštený povrch bez spojov...
passco
Energeticky sme na tom niekde medzi mravcom a nasim predkom neandrtalcom .. aj ked na take nieco prideme tak by si musel mat v tom lietadlo jadrovy reaktor .. a efektivne uskladnenie elektrriny zatial nepoznáme
Pridať nový komentár
TOPlist