EN

Pioneer anomália vysvetlená, senzácia sa nekoná

Skeptici mali pravdu, za Pioneer anomáliou nie je žiadna nová neznáma fyzika.

Sondy Pioneer 10 a 11 odštartovali v rokoch 1972 a 1973 na svoju cestu k Jupiteru a v prípade druhej z nich aj k Saturnu. Už v roku 1980 sa ukázalo, že s ich pohybom nie je čosi v poriadku. Sondy spomaľovali, veľmi veľmi málo ale predsa len to bolo merateľné. Každý rok celkovo spomalili o rýchlosť 2.7 cm/s čo znamená, že boli od predpokladanej polohy vzdialené tisícky kilometrov. Vzhľadom na vzdialenosť, ktorú prekonali nejde o veľké číslo, ale zjavne čosi vo výpočtoch trajektórií chýbalo či nebolo správne. Ak čosi chýba, čo to je? O čom nevieme? Alebo je čosi nesprávne, niektoré základné princípy vo fyzike fungujú na väčších škálach trochu inak ako sa predpokladalo? Povedie to k takzvanej novej fyzike, novým princípom či zákonitostiam, ktoré súčasná fyzika nepozná? Rodili sa otázky a zrodila sa záhada. Záhada známa ako Pioneer anomália. A tá trápila fyzikov posledných 30 rokov. 

Zdá sa, že riešenie je, ako sa mnohí skeptici domnievali, oveľa menej záhadné. S najväčšou pravdepodobnosťou je Pioneer anomália spôsobená tlakom tepelného žiarenia sondy samotnej, ktoré vďaka konštrukcii sondy nie je izotrópne. To znamená, že sonda neemituje teplo do všetkých smerov rovnako. Napríklad teplo, ktoré sonda vyžiari v smere k Zemi/Slnku je odrazené jej parabolickou anténou, ktorá je smerovo stabilizovaná k Zemi/Slnku do smeru von zo Slnečnej sústavy. Tento skutočne malý tlak, tlak fotónov tepelného žiarenia však spôsobí pri lete dlhom miliardy kilometrov malé spomaľovanie, prispeje k vzniku samotnej Pioneer anomálie.

 

Pioneer 10 pri Jupiteri. Credit: NASA

 

K tomuto výsledku dospel tím z Laboratória prúdových pohonov (JPL) v kalifornskej Pasadene po preskúmaní častí obnovených dát o polohe sondy, ktoré predtým neboli k dispozícii. Ukázalo sa, že Pioneer anomália pomaly mizne. Keďže teplo produkované rádiotopickými termoelektrickými generátormi sondy postupne slabne, tak sonda tepelne žiari z roka na rok menej. Preto je sonda spomaľovaná postupom času stále menej.

 

Zdroj: http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1107/1107.2886v1.pdf


 

Komentáre (8)
passco
To je zaujimave .. kedysi som o tom pocul ale nejak ma to nezaujalo .. a medzi tym aj spominali ze vo vesmire je takzvany "vietor" ale ze na to prsili az teraz ze ten vietor aj nieco robi?
Pavol Bobik
Kde v clanku vidis nieco o slnecnom vetre ? :)
Ghost
A kde v prispevku vidis nieco o slnecnom vetre?
Pavol Bobik
Tak co je teda ten takzvany "vietor" spominany passcom ? Som fakt zvedavy aky iny vietor moze mat na mysli ;)
passco
Ten zložený z molekul vody, dusika predsa o\
Pavol Bobik
Vo vesmire ? :D
passco
omg
Pavol Bobik
Ake omg :) Vo vesmire ziaden takyto vietor citujem "z molekul vody, dusika" neexistuje. Jediny vietor, ktory v okoli Slnka mimo atmosfery Zeme (= v Heliosfere, rovna sa pozdlz drahy Pioneer sond) existuje je Slnecny vietor.
Pridať nový komentár
TOPlist