EN

Pred 45 rokmi ukázal svetu priekopník Engelbart prevratné demo

 
9. decembra 1968 Douglas C. Engelbart spolu so 17 ďalšími spolupracovníkmi zverejnil 100 minútové demo, ktoré sa dnes označuje aj ako „The Mother of All Demos“.

Demo demonštrovalo prácu, na ktorej Engelbart s tímom pracoval 6 rokov. Na vtedajšiu dobu bolo demo revolučné v tom, že ukazovalo prácu na počítači s myšou. Nie len to. V tento deň pred 45 rokmi tiež ukázal hypertext či spolupráciu pomocou zdielanej obrazovky, ktorá zahrňala 2 osoby na rozličných miestach, ktoré komunikovali prostredníctvom siete cez audio a video zariadenia. Celé video môžete zhliadnuť nižšie.
 
Prvá počítačová myš z roku 1964, ktorej autor je Douglas C. Engelbart. Bola z borovicového dreva a mala 3 tlačidla
 
Kto však vlastne Douglas C. Engelbart bol? Mnoho ľudí pozná vizionárov ako Steve Jobs či Bill Gates. Engelbart možno nie je tak známy, ako spomenutí dvaja páni, avšak jeho prínos do počítačovej techniky je nezanedbateľný. Väčšinu života pracoval pre Stanford Research Institute (SRI) a vďačíme mu za také objavy, ako je napríklad počítačová myš či GUI. Engelbart sa tiež podieľal na vzniku Internetu. V roku 1969 sa systémy vyvinuté SRI stali základom pre vtedajšieho predchodcu Internetu, ktorým bol ARPANET.
 
Douglas C. Engelbart zomrel 2.júla tohto roku vo veku 88 rokov.

 
Komentáre (5)
Shatterhand
Hlavne že čo všetko vymyslel Jobs a jeho Aplle...vážení, on vymyslel figu drevenú. Vždy len niečo skopíroval a pozmenil.
snakehead28
tak tak pravdu máš... určote sa náju ludia ktorý budu trvrdit že aj toto vymyslel jobs :D len vtedy vážení, mal Steve len 13 rokov :-)
passco
nj z Idiotov robiť slávne osobnosti a velkých ludí spraviť zaprášenú knihu v nejakej schátralej budove.. vid. najbližšie Martinka z Turca :D
Pjetro_de
Hlboko sa skláňam pred našimi predkami, ktorí pred 70 rokmi v čase 2. sv.vojny či pred 45 rokmi postavili neskutočné stroje a zariadenia a mali neskutočné vízie (teoretické či praktické), ktoré boli príliš revolučné na to, aby o nich dve dekády niekto uvažoval. Svoju dobu títo velikáni predbehli minimálne o dve dekády a niektoré ich vízií sa stále používakú dodnes, prípadne tvoria abstraktný pilier teoretickej informatiky. Hovorí sa že o mŕtvych len v dobrom, ale zasa nemožno popierať fakty. Gates a Jobs sú v porovnaní s nimi kripli a hlavne podvodníci, ktorí okrem odrb*vania a kapitalistického zarábania peňazí, nevedia/nevedeli nič. Gates či Jobs stáli na pleciach vizionárov ako v článku, ďalej velikánov a vedcov prvej polovice 20. storocia či aj storočia predchádzajúceho. Či azda vymysleli Gates a Jobs boolovu algebru, disktrétnu matematiku, von Neumanov koncept počítaca, položili základy teoretickej informatiky ako Turing (čo je vlastne vhodným spôsobom aplikovaná matika), vymysleli tranzistor, intergroaný obvod, kolmý zapis na diskové platne .... atď atď atď ... ani hovno. 99% mali predpripravené, len pridali 1% toho svojho. To 1% ich pridanej hodnoty bol ich nápad a štastie niečo uviesť na trh v správnom čase. Jobs nevymyslel kolmý zápis, aby v 2001 uviedol na trh iPad nie s 5 GB 1,8 palcovym diskom a s miestom pre 1000 pesničiek (na tú dobu niečo úžasné), ale napr. s 50 GB 1,8 palcovym diskom a s miestom pre 10000 pesniciek. Jobs bol len analytik, hladal čo je technologky možné, uviesť na trh niečo dovtedy úžasné a nevídané (nie však dovtedy technologicky nemožné!) a hlavne to urobiť tak, aby neprerobil. Bol to podnikatel a manazér, žiadny génius či vizionár !!! Myslím že ľudia majú v súčasnosti riadne pokrivené predstavy o pojme génius či celebrita. Génius nie je Jobs z tej istej príčiny, prečo celebrita nie je Jožo, čo sa objaví v jednom dieli Farmy!
passco
Pekne napísané.. Inak aby si analyzoval dav netreba ti žiadne skusenosti z oblasti psychologie. Stačí sa pozrieť na fun pages Apple a môžeš si spraviť vlastný velmi smutný názor, čo za smotánku sa tam klania "bohom".. Smutné je že štádium spoločnosti je už v takom rozklade, že je minimálna šanca na zastavenie tej hniloby a vyliečenie.
Pridať nový komentár
TOPlist