- GTL referenčné napätia
- CPU VTT a jeho vzťah ku GTL
- Clock Skews
- CPU PLL voltáže
Dôvodom je fakt, že s architektúrou využívajúcou FSB sme sa dostali tak ďaleko, že FSB a frekvencie sa môžu veľmi ľahko roz-synchronizovať. Pridávať volty kdekoľvek už nepomôže.
Veľa času bude treba stráviť hlavne nad vyladením CPU VTT (nie nad 1,35V - inak hrozí poškodenie CPU) a CPU PLL (taktiež nie nad 1,7V). Referenčné napätia GTL pre CPU a NorthBridge by dokonca mali byť v presnom rozmedzí vo vzťahu ku CPU VTT - 61% až 63% z VTT pre 45nm procesory a približne 67% z VTT pre 65nm procesory.
Toto je dôležité hlavne u štvorjadrových procesorov, keďže sa v podstate jedná o dva dvojjadrové na jednom čipe a žiadne z dvoch dvojjadier nieje nikdy totožné. Úprava GTL napätí môže priniesť vyššiu stabilitu pri vysokých hodnotách frekvencie FSB, pretože jedno dvojjadro túto frekvenciu môže zvládať, zatiaľ čo druhé nie.
Napätia bude niekedy dokonca nutné sledovať meraním priamo na doske, keďže pri vplyve zníženia napätia vDrop zapríčineného doskou a vDroop pri zaťažení procesora, môžu byť údaje z BIOS-u nepresné. (Toto už na svojej doske naznačil aj Foxconn.)
Ďalším a zrejme ani nie posledným objektom na vylaďovanie počas dlhých večerov budú tzv. "clock skews". V podstate sa funkcia clock skews dá vysvetliť takto: keď majú dáta prejsť z domény FSB do pamäťovej domény, okná kadiaľ môžu prejsť sa so zvyšovaním frekvencie (FSB, pamätí a ich časovania) zmenšujú a sú náchylnejšie na chyby a rušenia. Zmenou clock skews sa tieto frekvencie môžu preorganizovať a zvýšiť sa tým stabilita.
Zdroj: bit-tech
emporio
MajkY
Gudas
Tomus
Memnon
dendroid
Gudas
Mirecba32
lkuzman
Josifek
dendroid
andydul