EN

Pri zbere húb sa radšej nespoliehajte na umelú inteligenciu!

Nemali by ste sa veľmi spoliehať na identifikáciu húb pomocou umelej inteligencie.

Hubárska sezóna sa postupne rozbieha a ak sa nebojíte situácie, že stretnete medveďa, môžete si nazbierať plný košík húb. Každopádne platí nepísané pravidlo, ktoré hovorí o tom, že máte zbierať len vám známe huby. V prípade, že objavíte hubu, ktorú nepoznáte, môžete ju skúsiť identifikovať pomocou Atlasu húb. Doba však pokročila a encyklopédie a atlasy nahradili smartfóny schopné huby identifikovať. Bohužiaľ nie vždy je identifikácia správna a vášnivý hubár sa "prinajlepšom" len otrávi a prežije, alebo umrie na otravu a to práve vďaka nesprávnej identifikácii. Na tento problém poukazuje aj nedávny výskum neziskovej organizácie - Public Citizen. Správa sa týka identifikácie húb pomocou umelej inteligencie, ktorá sa čoraz viac dostáva do popredia.

Riaditeľ neziskovej organizácie Rick Claypool sa k problému vyjadril, že AI je síce výkonným nástrojom, no reálnym skúsenostiam hubára sa nevyrovná. Výskumníci porovnávali identifikovanie húb pomocou umelej inteligencie, no úspešnosť bola len na úrovni 50 percent. Nie raz sa malo stať, že AI identifikovala jedlú hubu ako nejedlú a naopak. Napríklad len na území Severnej Ameriky sa nachádza viac ako 5 000 druhov húb, z toho 75 je vysoko toxických, prípadne smrteľných. Ďalších 36 druhov je podozrivých z toxicity a 40 druhov je jedlých až po tepelnom spracovaní, inak sú v surovom stave jedovaté. Zvyšok húb nebol doteraz poriadne preskúmaný.

Claypool ďalej dodáva, že len v roku 2023 bol cez internetový obchod Amazon trh zaplavený knihami, týkajúcich sa zberu húb, ktoré boli vytvorené umelou inteligenciou. Tieto knihy obsahovali veľa nepresností a pre používateľov môžu znamenať doslova smrť. Správa Public Citizen ukazuje, že umelá inteligencia sa v niektorých prípadoch zatiaľ nevyrovná nazbieraným skúsenostiam.

Zdroj: Gizmodo,

Pridať nový komentár
TOPlist