(Múzeum Intelu - najmenší 2" wafer z roku 1969 s ROM pamäťami, dole 8" wafer s flash pamäťami. Predposledný 6" má na sebe jadrá i486. Foto technologyinside.com)
Pat Gelsinger je však v tomto optimistický. "Boli časy, keď sme sa s kolegami nevedeli dostať pod hranicu 100nm. Ale podarilo sa nám to, a dnes vidíme jasnú cestu, ako sa dostať k 10nm." Podľa predpokladov (a tiež Moorovho zákona) sa na hranicu okolo 11nm narazí okolo roku 2020. Podľa Gelsingera však túto métu dosiahnu o dva roky skôr, teda v roku 2018. "S Moorovým zákonom máme rozhľad ešte na asi 10 rokov dopredu, ale nie som si istý, ako to zvládneme pod 10-timi nanometrami".
Fakt, že 10nm méta bude pravdepodobne tvrdý oriešok, nám predkladá aj fyzik Stephen Hawking. Sme totiž limitovaný rýchlosťou svetla a veľkosťou aómu. Je teda možné, že okolo roku 2020 kremík opustíme. Navyše problémy s novými výrobnými procesmi existujú už teraz - firma TSMC, ktorá vyrába napr. grafické čipy pre ATi alebo nVIdiu, má problémy s prechodom na 40nm proces, ktorý odkladá od začiatku tohto roku pravdepodobne až do konca roka, niektorí majú obavy, že sa 40nm proces podarí odladiť až v prvom kvartáli 2009.
Významným dátumom pre Intel bude 18. júl - 40 rokov od založenia spoločnosti tromi priekopníkmi na poli polovodičov - Robert Noyce, Gordon Moore a Andrew Grove. Ako spomína súčasný CTO Intelu, "...na výrobu prvých čipov používali Noyce a Moore 6 chemických prvkov. Dnes sa na výrobu používa asi polovica periodickej sústavy".
Aj keď narodeniny bude oslavovať až o 11 dní, už v predstihu prajeme všetko najlepšie :). Podla Fudzilly pripravuje Intel "darček" aj pre zákazníkov - od 20.7. by mali ísť ceny dvoj-jadrových CPU smerom dole. Detaily zatiaľ nie sú známe.
Zdroj: expreview.com. techpowerup.com
Marthinez