Nový tvar snímača má priniesť dvojnásobne vyššiu citlivosť na svetlo, potlačiť šum čo v konečnom výsledku zlepší kvalitu obrazu.
Zakrivený snímač je ešte stále vo vývoji, ale prvé vzorky ukazujú, že vývoj sa uberá správnym smerom. Ide o prvú ukážku senzora z dielne Sony so zakriveným povrchom. Zatiaľ nepomenovaný CMOS senzor má celý rad výhod v porovnaní s plochým senzorom. V strede má mať citlivosť na svetlo vyššiu 1,4 násobne a na okrajoch sa citlivosť zvýšila na dvojnásobok.
Novinka pomáha zjednodušiť spôsob akým pracujú v ňom šošovky. Zmena v geometrii umožňuje pracovať s plochejšou šošovkou a väčším otvorom, čo dovoľuje preniknúť väčšiemu množstvu svetla k snímaču. Výrobný proces bol tiež zjednodušený. Zakrivený tvar taktiež znižuje šum vytváraný prúdom pretekajúcim cez pixely, aj vtedy keď na senzor nesvieti žiadne svetlo. Automaticky sa tak zvyšuje kvalita výsledného obrazu.
Výrobný proces prešiel niekoľkými zmenami. Sony využíva špeciálny prístroj na ohýbanie senzora, ktorý drží svoj tvar vďaka podloženiu keramickým materiálom. Presné zakrivenie Sony neuvádza, no podľa inžinierov tvar pripomína zakrivenie ľudského oka. Sony zatiaľ experimentuje s dvomi veľkosťami senzorov. 43 mm verzia je určená pre digitálne fotoaparáty a menšia 11 mm by mohla byť používaná v smartfónoch orientovaných viac na fotografovanie.
Výrobný proces potrebuje ešte dozrieť, aby bolo možné hovoriť o sériovej výrobe. Zatiaľ sa podarilo vyrobiť 100 senzorov. Je možné že technológiu sa podarí zvládnuť už do konca tohto roka a na budúci rok sa môžme tešiť na lepšie CMOS senzory používané aj v smartfónoch. Sony nedrží prvenstvo s pokusmi o zakrivenie CMOS snímača. Ešte v roku 2008 sa John Rodgers z univerzity v Illinois pokúsil o jeho vytvorenie. Pokúšal sa o vytvorenie fotodetekčného poľa ohýbaním fotodiód navzájom spojených flexibilnými obvodmi. Ďalej pracoval aj na vývoji flexibilného bionického oka a pod. Sony má však k sériovej výrobe oveľa bližšie.
Zdroj: electronista.com
Pridať nový komentár