Možno je za urýchľovaním rozpínania vesmíru antihmota v prázdnom priestore medzi galaxiami.
V roku 1998 prišiel šokujúci objav urýchľovania rozpínania vesmíru. To bolo v priamom rozpore so všetkými vtedajšími teóriami a kozmologickými modelmi. Logicky sa zdalo, že gravitácia musí ako príťažlivá sila spomaľovať rýchlosť rozpínania vesmíru. Keď sa ukázalo, že je to presne naopak, najrozšírenejšou hypotézou vysvetľujúcou túto záhadu sa stala existencia tmavej energie.
Alternatívne vysvetlenie zrýchľovania rozpínania vesmíru prináša článok Massima Villata v odbornom magazíne Astrophysics and Space Science. Vychádza z hypotézy, že antihmota pôsobí na hmotu gravitačne odpudzujúco. Objekt z hmoty by tak iný objekt z antihmoty nepriťahoval ale odpudzoval. Zvyčajná predstava o akýchkoľvek hmotných objektoch, či z hmoty alebo antihmoty je taká, že sa vďaka gravitácii priťahujú. To vychádza z našej skúsenosti s hmotou. Existuje aj možnosť, že objekty z hmoty sa gravitačne priťahujú, aj objekty z antihmoty sa gravitačne priťahujú, ale medzi objektmi z hmoty a antihmoty pôsobí gravitačná sila odpudzujúco.
Antihmoty je veľmi málo a keď sa v časticovej forme v našom okolí vyskytne tak v interakcii s hmotou ihneď anihiluje. V mikrosvete je gravitácia tou najmenej významnou interakciou. Dominovať začína v kozmologických škálach. Ostatné interakcie sú v mikrosveta omnoho silnejšie a pôsobia rušivo pri meraní gavitačného vplyvu na častice. Merať vplyv gravitácie hmoty na antičastice je preto veľmi ťažké. Definitívny dôkaz či sa hmota a antihmota priťahuje alebo odpudzuje preto stále chýba.
Massimo Villata predpokladá, že v medzigalaktickej prázdnote sa nachádza skrytá antihmota, ktorá pôsobí voči hmote odpudzujúco. Na kozmologickej úrovni gravitačné odpudzovanie antihmoty v prázdnotách medzi klastrami galaxií poskytne podľa záverov článku viac než dosť potenciálnej energie pre expanziu vesmíru aj pre jej akceleráciu. Naviac, antihmota sa podľa Villatovej hypotézy vyskytuje v prázdnych priestoroch medzi galaxiami, nie je teda v každej časti vesmíru približne rovnako rozložená. Skôr sa vyskytuje len na niektorých miestach vo vesmíre (medzi galaxiami). Táto takzvane diskrétna distribúcia antihmoty je v kontraste s predpokladaným rovnorodým rozložením tmavej energie vo vesmíre. Potom takéto rozloženie antihmoty môže vysvetliť aktuálne pozorované nerovnorodosti v rozložení hmoty vo vesmíre.
Ilustrácia rozmerov, škál a pozície Zeme v kozme. Credit: Azcolvin429
V lokálnej kozmologickej škále Villata v článku ukazuje, že vzájomný pohyb takzvanej Lokálnej vrstvy v ktorej sa nachádza naša Galaxia a okolité galaxie a Lokálnej prázdnoty, ktorá je medzi našou skupinou galaxií a kopou galaxií Panna sa dá vysvetliť práve existenciou gravitačne odpudzujúcej antihmoty v Lokálnej prázdnote. Tá by tam mala byť v množstve, respektíve hmotnosti podobnej množstvu hmoty v typickej nadkope galaxií.
Zdroj: arxiv.org, physorg.com
16cmfan
predatormx5
Ondro1
16cmfan
I1ilan
Pjetro_de
Ondro1
zombikusp
Pjetro_de
Ondro1
Pjetro_de
Ondro1
Pjetro_de
passco