EN

Vesmír sa viac a viac zohrieva

Vesmír sa zohrieva, aspoň podľa informácií v novej štúdii.

Štúdia zverejnená 13. októbra v Astrophysical Journal skúmala tepelnú históriu vesmíru za posledných 10 miliárd rokov. Zistilo sa, že priemerná teplota plynu vo vesmíre sa za dané časové obdobie zvýšila viac ako 10-krát a dnes dosiahla asi 2 000 000 °K, čo je približne 1 999 726.85 °C.  „Naše nové meranie poskytuje priame potvrdenie kľúčovej práce Jima Peeblesa, laureáta Nobelovej ceny za fyziku 2019, ktorý uviedol teóriu o formovaní rozsiahlej štruktúry vo vesmíre,“ uviedol Yi-Kuan Chiang, hlavný autor knihy štúdia a vedecký pracovník na Ohio State University Center for Cosmology and AstroParticle Physics.

Rozsiahla štruktúra vesmíru sa vzťahuje na globálne vzorce galaxií a zhlukov galaxií na váhach presahujúcich jednotlivé galaxie. Vzniká gravitačným kolapsom temnej hmoty a plynu. „Ako sa vesmír vyvíja, gravitácia ťahá tmavú hmotu a plyn vo vesmíre dohromady do galaxií a zhlukov galaxií,“ uviedol Chiang a pokračuje: ,,Ťah je taký prudký, že stále viac a viac plynu je zahrievaného."

Vedci použili novú metódu, ktorá im umožnila odhadnúť teplotu plynu ďalej od Zeme, čo znamená  v priebehu času a porovnať ich s plynmi bližšie k Zemi v blízkej súčasnosti. Teraz podľa neho vedci potvrdili, že vesmír sa v priebehu času otepľuje v dôsledku gravitačného kolapsu kozmickej štruktúry a kúrenie bude pravdepodobne pokračovať.

Vesmír sa podľa Chianga otepľuje kvôli prirodzenému procesu galaxie a formovaniu štruktúry. Nesúvisí to s otepľovaním na Zemi. „Tieto javy sa dejú vo veľmi rozdielnych mierkach. Nie sú vôbec prepojené.“ uviedol Chiang. 

Zdroj: Phys,

Komentáre (1)
Pjetro de

1) prevadzat 2 miliony kelvinov na stupne celzia, to chce riadku davku v hladani zmyslu takeho prevodu
2) na "váhach" presahujúcich jednotlivé galaxie ... snad v mierkach alebo škálach

Pridať nový komentár
TOPlist