EN

Wi-Fi, ktorá zahanbí aj optiku

 
Rýchlejšie, ďalej, mobilnejšie. To sú priania snáď všetkých používateľov internetu.Rýchlejšie prenosy, väčší dosah a s tým súvisiaca bezdrôtová technológia. Hoci sú už dnes rýchlosti Wi-Fi na slušnej úrovni (najnovší štandard ac ponúka rýchlosť až 1,3 Gbit/s pri využití modulácie MIMO – multiple in, multiple out, inak povedané využitie viac antén) stále však nedosahujú rýchlosti káblového pripojenia, najmä toho optického. To sa možno v blízkej dobe zmení.
 
Nemeckým vedcom sa totiž podarilo dosiahnuť rýchlosť až 100 Gbit/s. Tím, ktorému sa toto podarilo zastupoval Fraunhofer Institute for Applied Solid State Physics (IAF) and the Karlsruhe Institute of Technology (KIT). O tom, že to nie sú žiadni zelenáči svedčí aj fakt, že toto nie je ich prvý rekord. Iba pár mesiacov dozadu sa tej istej skupine podarilo dosiahnuť rýchlosť 40 Gbit/s.
 
Tak ako aj na dosiahnutie predchádzajúceho 40 Gbit/s rekordu, aj na nový 100Gbit/s použili super vysokú frekvenciu 237,5 GHz. Pre porovnanie štandardy b/g a voliteľne aj n bežia na 2,4Ghz, štandardy a,n a ac na 5GHz. Ako dôsledok takto vysokej frekvencia je nižšia schopnosť prechádzať cez prekážky akými sú napríklad steny. Tým pádom je aj pokrytie menšie. Na krátku vzdialenosť je však rýchlosťou 100 Gbit/s možné preniesť plný Blu-ray disk iba za 2 sekundy!
 
Prechádzajúce testy IAF a KIT robili medzi dvoma špičkami mrakodrapov. Nová technológia by mohla nájsť uplatnenie na miestach, kde nie je internet ešte rozšírený alebo v miestach, na ktorých je nákladné budovanie optickej siete. 
 
Dobrou správou je, že vývoj bude pokračovať ďalej. Podľa jedného z vedúcich výskumu sa pracuje na rozvíjaní optických a elektrických multiplexných techník, akými sú napríklad súčasné prenášanie viacerých data streamov a používanie viacerých vysielajúcich i prijímajúcich antén naraz. Rýchlosť prenosu tak bude možné znásobiť, čím sa méta 1Tbit/s zdá dosiahnuteľná.
Komentáre (8)
Pjetro_de
Ak to vobec nefunguje za jednou klasickou 15 cm stenou, je to na dve veci ... Take rychle wi-fi je dnes zbytocne, nakolko aj z multimedialneho centra sa napr. do TV vsetko streamuje. TV nema ziadnu pamat, kde si nataha 15 GB MKVcko !!! To sa streamuje. A na to treba min. datovy tok toho videa, co su vsak desiatky Mbps, povedzme do 100 Mbps aj s reziou a rezervou ako hovado. Bodka. Ked chcem preniest obsah 4 TB disku na druhy disk, istotne to nebudem robit cez wifi (50 Mbps = 6,25 MB/s ci 100 Mbps = 12,5 MB/s, co je este 3x pomalsie ako prakticka spicka USB2, cca 35 MB/s).
Broslowski
Toto nie je pre takéto využitie WiFi. ale doslova o diaľkový prenos signálu vysokou rýchlosťou, niekde sa jednoducho optika nedá natiahnuť a toto je potencionálne riešenie.
Pjetro_de
Na hromadne vyuzivanie som uplne zabudol. Samozrejme tam je to vyhodne, nasadit obmedzovanych 50 Mbps 2000 domacnostiam miesto optiky. Hlavny problem je vsak DOSAH, ktory treba aspon stovky metrov, ked nie radovo kilometer. A ako som inde cital, zatial im to slo na 20 metrov uplne bez prekazok co je totalne nepostacujuce. Ale vyvoj ukaze.
TomKocuR
Nojo, keď to nevyužiješ ty, tak sa to celkom určite neuplatní. To že nie každý rieši len jeden trápny stream alebo len jedného skromného užívateľa už akosi prehliadaš.
Stanley
Na prenos medzi dvoma bodmi (budovami napr.) je to super. Ale ked zacne prsat tak je to pas. Mikrovlnne ziarenie paradne tlmi voda - cim vacsia frekvencia, tym je to horsie.
canopus
vypovedna hodnota tohoto clanku je 0
TomKocuR
a to akože prečo?
mano8
je to fajn ze sa to da, ale vyuzitelnost je 0, ak to ma dosah zhruba tych 20-30m bez prekazky tak je to prd platne... keby popracovali na klasickych štandardoch s prenosom na 5-10-20km tak to by pomohlo beznemu zivotu v nedostupnych podmienkach. vsetci sa seru s frequenciami hore, ale podstatou je ze na 2,4G chytite net z cukrarne oproti (50m) cez 4 steny... skuste to na 5G :P
Pridať nový komentár
TOPlist