EN

Zaujímavý úkaz na oblohe zajtra večer - doplnené

Zajtra bude možné na oblohe pozorovať zaujímavý úkaz. K ISS sa bude približovať európska kozmická loď ATV Johannes Kepler. Veľkú, výrazne svietiacu ISS bude vo formácii nasledovať ATV.
To čo uvidíte bude jasná hviezda (ISS) pohybujúca sa pomerne rýchlo od jedného obzoru k druhému nasledovaná vo formácii menej jasnou hviezdou (ATV). Celý prelet potrvá približne 3 minúty. Treba vedieť kedy a kam sa pozerať. Ako to zistíte?

Zistíte to napríklad na stránke heavens-above.com. Najskôr zadajte Vašu polohu. Máte na výber z troch možností. Polohu označíte alebo na mape (link select from map), alebo z databázy miest (link from database), či priamym zadaním (link edit manually) vašej zemepisnej dĺžky a šírky.


Po určení polohy si už len jednoduchým kliknutím na link ISS (v časti Satellites)  zobrzíte  tabuľku preletov v najbližších dňoch.

Formáciu ISS a ATV však už pozajtra neuvidíte. Pozajtra už bude ATV pripojená k ISS.

Vyberáme pár polôh/miest a časy preletov ISS pre ne:

Bratislava
23. Feb. so začiatkom 18:20:43 10 stupňov nad obzorom z juhozápadu
s maximom jasnosti 18:23:27 36 stupňov nad obzorom na juhojuhovýchode
a koncom 18:25:13 18 stupňov nad horizontom na východe

Banská Bystrica
23. Feb. so začiatkom 18:21:04 10 stupňov nad obzorom z juhozápadu
s maximom jasnosti 18:23:50 38 stupňov nad obzorom na juhojuhovýchode
a koncom 18:25:13 23 stupňov nad horizontom na východe

Košice
23. Feb. so začiatkom 18:21:20 10 stupňov nad obzorom letiac z juhozápadu
s maximom jasnosti 18:24:11 45 stupňov nad horizontom na juhojuhovýchode
a koncom 18:25:13 29 stupňov nad horizontom na východe
 

Najjasnejšia bude ISS pri pozorovaní z východneho slovenska. Ostáva si len priať jasnú bezoblačnú oblohu.  

 

Ďalšou zaujímavosťou, ktorá obletela svet v súvislosti so štartom ISS je fotografia štartujúcej Ariane 5 priamo z ISS. Fotografie vyhotovil z pozorovacej kupoly ISS taliansky palubný inžinier Paolo Nespoli.

Credit NASA

 

Doplnené: Dnes večer = štvrtok 24. februára približne o 18:49 (presný čas zistite pre svoju polohu na heavens-above.com) by mala byť ISS ešte jasnejšia než včera.

Dnes približne o štvrtej popoludní sa ATV spojí s ISS. Len 2 hodiny potom nastúpi posádka do raketoplánu Discovery. V prípade, že by s pristátim ATV pri ISS bol nejaký problém, čo sa ale nepredpokladá, je možné že bude štart raketoplánuposunutý. Discovery má štartovať o 22:50. Priamy prenos bude možné sledovať na viacarých stránkach. Okrem NASA TV napríklad aj na stránke spacefligtnow.com (tu začína živé, komentované vysielanie dnes o 18:00).

Update: ATV hladko pristál pri ISS 16:59, štvrtok 24. februára 2011. Celý let k ISS a samotný pristávací manéver prebehli hladko a bez akýchkoľvek problémov.


 

Komentáre (8)
mano8
Ja by som mohol pomôct v presnejsej orietnacii sektym co vlastnia mobilny telefon s operacnym systemom android 2.2 - existuje aplikacia s nazvom Satellite AR, ktora dokaze pomocou GPS urcit presnu polohu satelitou na oblohe a premietne vam to priamo cez objektiv kamery s pojekciou hviezd. takze len otacate telefonom a pozerate na display kde sa dany satelit presne nachadza.. Snad vam to troska pomoze :P
sedgar
tak orientácia bude myslím veľmi jednoduchá... ISS bude najjasnejší objekt na oblohe (mesiac nebude, Jupiter bude podobne jasný, ale predsa len trošku menej, navyše sa samozrejme nebude vizuálne pohybovať ;), na rozdiel od ISS :))
---Diablo---
videl som ISS ale ATV nie, ale pekne to bolo:)
avixe
:D pekne to drelo, poriadna rychlost, dik za tip
matelkoxxl
tak v ke som nevidel nic,kedze tu snezi a je zatiahnute... :(
OkiGraphics
Videl som, zaujimave ako to v okamihu zmizlo, ziadne postupne miznutie alebo zajtenie za obzor :D
mano8
boha :D ja som to presvihol :D
canopus
dnes bude ISS este jasnejsia a obloha nam praje edit:// paradicka bolo ju vidiet pekne
Pridať nový komentár
TOPlist