EN

Zbohom neprekonateľné šifrovanie. Nová metóda skopíruje šifru načúvaním zvuku disku len pomocou smartfónu!

Vedeli ste, že každý harddisk (HDD) má svoj vlastný, príznačný zvuk? Nová metóda dokáže z toľko nenávideného „rapčania“ urobiť zraniteľnosť.

Tak toto je už ako z SCI-FI filmu. Tu vám už vážne nepomôže žiaden antivírový program. Vedci vyvinuli metódu s názvom DiskFiltration, ktorá dokáže pomocou špeciálneho zariadenia načúvať unikátnemu akustickému zvuku disku a kopírovať dáta. Metóda je postavená na zvuku ramena, kde sa nachádza magnetická hlava. Určite ste si všimli, že disk pri zápise či čítaní „tiká“. Dôležitý je aj motorček, resp. zvuk a len vďaka týmto dvom komponentom disku je relatívne jednoduché zachytiť a skopírovať kryptografické kľúče či heslá ale v podstate každé dáta. Web arstechnica uvádza, že metódu je možné použiť do vzdialenosti až 183 centimetrov! Samozrejme záleží od disku, nie každý je rovnako hlučný a hlavne novšie 5400-otáčkové už nebývajú také hlučné. Metóda dokáže skopírovať len 180 bitov za minútu, čo je veľmi málo, avšak 4096 bitový kryptografický kľúč je možné skopírovať za 25 minút. Ináč povedané, ak máte disk so šifrovacím kľúčom (bez ohľadu na použitie či pôvod), pomocou tejto metódy dokážete aj údajne neprekonateľné šifrovanie prekonať za zlomok času bežných metód. O 4096 bitovom RSA šifrovaní sa hovorilo ako o neprekonateľnom šifrovaní najbližších 15-20 rokov, no už pred 3 rokmi sa ho podarilo prekonať „načúvaním“ akustického zvuku napäťového regulátora procesora až na vzdialenosť 4 metrov.

Avšak nová metóda využíva iba smartfón!

Zdroj: techspot

 

Komentáre (5)
passco
No uz vidim vyuzitie v FBI :) Cize je mi naprd cele sifrovanie
MQ
Pouzi SSD a mas po probleme. ;-)
Pjetro de
pocuvanie disku a odchytavanie kluca tu bolo uz davnejsie, ale so specialnym vybavenim pokial to bude ozaj appka v google play co si kazdy nainstaluje na 100 eurovy mobil s mikrofonom, tak to je o inom esteze to asi v dennom ruchu a pri otvoren okne (pripadne pustenom radiu) prakticky nefunguje a v idealnych podmienkach (polnocne hrobove ticho) ani nie z dvoch metrov ale aj tak SSD to isti
V.lado
Hmm, zvlastne. Pocuvaju zvuk pohybu hlav na HDD. Cisto teoreticky ak by HDD mal na jednu stopu iba jeden sektor, zapisal by pri jednom pohybe hlavy (nad danu stopu/sektor) 512 bajtov. A toto uz chcu ako pocut? Realne disky maju dve a viac platni, a do jednej stopy sa zmesti xy sektorov, cize pri jednom pohybe hlavy sa zapise mnoho dat a toto sa uz pocuvat neda... Podla mna je to blbost.
irukandji
tak sorry, ale toto je ale totaaalna kokotina ... hdd nem gramofón :v
Pridať nový komentár
TOPlist