Podobne ako počítače aj ľudský mozog pracuje najlepšie pri optimálnych teplotách. Vedci najnovšie prišli so zaujímavou teóriou a tvrdia, že zívanie v skutočnosti slúži na ochladzovanie mozgu.
Dlho sa predpokladalo, že zívanie je samovoľným prejavom, ktorý sa vyskytoval najmä ak sme unavení a telo sa zívaním snažilo zvýšiť prísun kyslíka do pľúc čo má pomáhať k prebudeniu jedinca. Vedci však veria, že zívanie je okrem toho aj spôsob, akým sa mozog chladí a udržuje v ideálnej teplote.
Pri zívaní sa zvyšuje srdečný tep, zrýchľuje sa krvný obeh a používajú sa určité svaly na tvári. Všetky tieto činnosti prispievajú k ochladzovaniu mozgu. Zistilo sa tiež, že vyčerpanosť a nedostatok spánku môžu viesť k zvyšovaniu teploty mozgu čo je aj dôvod, prečo zívame častejšie, keď sme unavení.
Ohľadom zívania je známe aj to, že ľudia zvyknú zívať pri pohľade na iného zívajúceho človeka alebo dokonca na obrázok na ktorom je takýto človek. Tento jav údajne súvisí s potrebou vcítiť sa do pocitov druhých. Deti, ktoré majú 5 a menej rokov však súcitne zívajú menej pretože ich empatické schopnosti ešte nie sú príliš vyvinuté. Podobne to platí aj pre autistov.
Curuj
Miroslav Jurčík
Broslowski
Mish0
deaddy
DrStevko
passco