EN

Zoznámte sa, R136a1, najťažšia známa hviezda

Snímky zariadenia Zorro nainštalovaného na 8.1m Gemini South teleskope na vrchole Cerro Pach´on, v Chile, priniesli snímky najťažšej známej hviezdy v doteraz najväčšom rozlíšení. Umožnili nový odhad hmotnosti R136a1, ktorý je 196 (s chybou merania je v rozsahu od 169 do 230 hmotností Slnka) násobok hmotnosti Slnka. Spresnenie prinieslo zníženie odhadu hmotnosti z doterajších 320 až 180 hmotností Slnka, no aj po ňom R136a1 ostáva najťažšou známou hviezdou. R136a1 je 34 krát väčšia ako Slnko a 4677000 krát svietivejšia. Je to skutočný gigant s povrchovou teplotou 46000K. Od Slnečnej sústavy je vzdialená 163000 svetelných rokov.

Článok opisujúci výsledky výskumu R136a1 nájdete na predtlačovom serveri arxiv.org.

Obrázok ukazuje porovnanie veľkosti hviezd počínajúc “červeným trpaslíkom”, s hmotnosťou 0.1 Slnečnej hmotnosti, cez žlté hviezdy ako naše Slnko, po masívnych “modrých obrov” vážiacich osem krát viac než Slnko, po hviezdu R136a1.


Crredit ESO/M. Kornmesser

Zdroj: arxiv.org

Komentáre (1)
Pjetro de

podla wiki uz nie je najtazsia znama:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_massive_stars

dalej si treba si uvedomit, ze je potrebne rozlisovat dve veci:
NAJTAZSIE hviezdy a NAJVACSIE hviezdy

ono to totiz vooooooooobec nejde ruka v ruke, prve 4 najtazsie hviezdy na tom wiki zozname maju priemer od 21 do 55 priemerov Slnka
avsak ked sa pozrieme na zoznam najvacsich hviezd:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_known_stars
tak zistime, ze najvacsie maju priemer 1,5 - 2 tisic nasobok priemeru Slnka, ale hmotnosti iba niekolko JEDNOTIEK (!!!) hmotnosti Slnka, napr. druha najvacsia UY Scuti iba 7 az 10 hmotnosti Slnka !

Preco je to tak? Pretoze sa vobec nejedna o rovnake hviezdy v rovnakom stadiu vyvoja. Najvacsie hviezdy s relativne malilililinkatymi hmotnsotami su tzv. "paperove, vatove" hviezdy v poslednom stadiu vyvoja s nesmierne malou relativnou hustotou v porovnani s ostatnymi hviezdami, a s velmi malou povrchovou teplotou. Ak by sme totiz mali nejadu priamu zavislsot, tak napr. tak druha najvacsia UY Scuti by musela mat hmotnost cca 20-30 milionov hmotnosti Slnka (a nielen 7 az 10) + by musela mat povrchovu teplotu miliony K (a nie trapnych vyse 3000 K). Rovnako by musela mat nepredstavitelnu svietivost. Su to proste cerveni giganto-super-obri v poslednych stadiach vyvoja. Dlho tak neostanu, podla velkosti od par milionv rokov iba po par desiatok tisic rokov a to su casy na astronomicke pomery veeeeeelmi kratke. Aj Slnko dospeje do tej fazy za 5,5 miliardy rokov, ze zvacsi svoj rozmer cca 150-nasobne a skonci na par milionov rokov ako nafuknuty vatovy cerveny obor konciaci niekde medzi Zemou a Marsom.

Napr. fcul uz 2-3 dekady cakame kedy buchne Betelgeuse s priemerom 764x vacsim ako Slnko (a hmotnostou 16,5-19 nasobok hmotnosti Slnka). Tiez je na wiki zozname najvacsich, je to hviezda na smrtelnej posteli, ako vsetky take velke hviezdy.

Pridať nový komentár
TOPlist