EN

Procesor AMD DURON (Morgan) – ako je to so spotrebou?

Spoločnosť Advanced Micro Devices začala konečne predávať dlho očakávaný procesor Duron Model 7, kódovo označovaný ako Morgan. Je určený pre stolné počítače a ako prvý dosiahol v low-end triede procesorov hranicu 1 Ghz. Po 950 Mhz  verzii starého Durona (Spitfire) by nám jeho pokračovateľ mal priniesť samé novinky , ale je to tak? Ide tu hlavne o sľubovanú nižšiu spotrebu .......

Duron (Spitfire) sa stal po uvedení akýmsi neoficiálnym kráľom lacného segmentu procesorov. Bolo to nielen kvôli cene , ale hlavne kvôli výkonu , ktorý tento procesor priniesol do dosť „výkonovo pomalého“ low-end segmentu , kde dovtedy ťahali za lepší koniec Celerony od Intelu. Doba pokročila a Duron (Spitfire) zostal na hranici 950 Mhz s dobrou cenou , oveľa lepšou možnosťou výberu mať. dosiek ako na začiatku .

Spoločnosť AMD však začala pracovať na a vyvíjať priamych pokračovateľov Athlona a Durona – pod kódovými názvami AMD Palomino a AMD Morgan  (tiež je možné čítať , že vyvíjané ako Athlon/Duron H-Series , ale skôr sa prikláňam k prvým dvom názvom). Mali priniesť niekoľko podstatných a dôležitých zmien , hlavne zníženie vyžiareného tepla z CPU (W) a veľmi dôležitú tepelnú diódu. AMD Palomino a Morgan však už mali byť vydané dávnejšie, no ako viete , zatiaľ bola vydaná iba serverová verzia Palomina s oficiálnym názvom Athlon MP na najvyššej frekvencii 1,2 Ghz , mobilná verzia Palomina s názvom Athlon 4 mobile , nový Duron (Morgan) na 1 Ghz . Po AMD Athlone (Palomino) , ktoré má štart na frekvencii 1,4 Ghz ,  však nieje zatiaľ ani stopy , najskôr v septembri.

 

Technologické novinky

Vráťme sa k novému Duronu (Morgan). Aké technologické novinky prináša?

 

Morgan má rovnako ako starý Spitfire zredukovanú veľkost level 2 cache na 64kB. Noviniek , ktoré stoja za to je viac :

3Dnow! Professional

je kombináciou  pôvodných 3Dnow! Enhanced uvedených už v pôvodných procesoroch AMD Athlon K7 a Intel Streaming Single Instruction - Multiple Data (SIMD) Extensions jednoducho SSE. 

Translation Look-aside Buffer (TLB)

L1 TLB buffer má zväčšený počet záznamov z 32 na 40. Celkový počet informácií v cache sa tak zvyšuje a dátam je lepšie , kvôli ich lepšiemu prísunu.

Hardware Prefetch

Pojem asi najlepšie opísali na www.zive.cz : Dnešným problémom , ako viete sú latencie sytémovej DRAM. Latencie vyjadrujú spozdenie , teda dobu od požiadavky – po dodávku dát. Tie sú v niekoľkých prípadoch tak veľké , že procesor čaká hodne dlho. V tomto prípade je akýkoľvek výpočetný výkon zbytočný. Problém to nieje nový a má už dlhšiu históriu. Riešením bol aj procesor Intel Pentium s out-of-order spracovaním inštrukcií. To už však nestačí . Latencie sú tak veľké , že je nutné ich obísť. Práve Hardware Prefetch je technika , ktorá načíta data do cache na procesore ešte pred tým , než budú žiadané.

On-die level 2 cache je omnoho rýchlejšia, jej vybavovacia doba je do desiatich  hodinových cyklov a procesor tak čaká omnoho menej. Jediným problém je v tom, že sa od DRAM požaduje viac dát, ako sa skutočne spracuje. Kopírovanie do cache je závislé na odhade vetvenia kódu (tzv. Branch Prediction) a ten nieje dokonalý - jeho úspešnosť se pohybuje okolo 90-95 percent. Do cache sa preto dostávajú aj nepotrebné dáta (zvyšných 5-10 percent), ktoré zbytočne zaberajú miesto. Čím viac cache procesor má, tým menej z celku zaberajú nepotrebné dáta a situácia sa výrazne zlepšuje.

Teplotné čidlo

Teplotné čidlo je to , čo všetkých určite poteší. Je známe , že AMD CPU , hlavne vyššie taktované modely dosť hrejú. Pritom bez chladiča vydržia po zapnutí PC okolo 5 až 7 s a totálne sa spália - zničia. Intel to mal premyslené a prihodil do CPU aj interné čidlo. Teraz už nebude problémom určovať teplotu presnejšie a tiež CPU budú chránené proti prehriatiu (problém s prehrievaním to doteraz pri zostavách s AMD procesormi  korigovali matičné dosky s voľbami vypínania pri určitej teplote – v BIOSE ).

Okrem týchto noviniek obsahuje nové jadro o 180,000 viac tranzistorov ako starý Duron , teda z 25 miliónov na 25,18 mil. Samotné jadro má iný tvar a veľkosť plochy je 106 mm2. Voltáž bola zvýšená z 1,6V na 1,75 V.

Testy

Výsledky testov tu zverejňovať nebudem – po nete je ich kopec a väčšinou sa zhodujú. Dá sa povedať , že nový Morgan so sľubovaným vyšším výkonom prišiel , síce nepatrne , ale predsa je vidno rozdiel medzi rovnako taktovaným Duronom (Spitfire) a Duronom (Morgan). Rozdiel sa však naplno prejaví v novších aplikáciách (Drone-Z).

Znížená spotreba – realita ?

Užívateľov AMD procesorov však bude zaujímať iný cieľ , ktorým bolo sľubované zníženie vyžiareného tepla z CPU (W). Čítali ste na začiatku , že voltáž nového Durona (Morgan) bola zvýšená na 1.75 V. Pozrime si tabuľku :

(zdroj Tweakmax.com)

Z tabuľky možno vyčítať , že Athlon – Palomino , prinieslo zníženie vyžiareného tepla. Ak porovnáme 1000 Mhz modely je to zníženie z 49W na 41,3W , čo je fakt výborné. Dokonca je na tom nový Athlon/Palomino so spotrebou tak dobre , že jeho 1200 Mhz model má spotrebu ako starý Athlon/Thunderbird na 1000 Mhz! Nezabudnime , že nedošlo k žiadnemu zvýšeniu voltáže – nový Athlon/Palomino má rovnakú voltáž ako starý Athlon/Thunderbird.

Pozrime sa opäť do tabuľky na Morgana. Duron (Morgan) by mal podobne ako Athlon/Palomino priniesť zníženie vyžiareného tepla. Jedno je však isté - Duron(MORGAN) neprináša zníženie vyžarovaného tepla – dokonca ho zvyšuje. Z tabuľky možno vyčítať , že  rovnako taktovaný Duron (Morgan) má o 1,5-2W viac, ako rovnako taktovaný Duron (Spitfire). Len nechápem prečo sa AMD podarilo pri rovnakej voltáži u Athlona/Palomino znížiť vyžiarené teplo tak , že je zhodné s - o 200 Mhz pomalším starým modelom Athlona/ Thunderbirda. Ak by to bolo rovnaké aj u Morgana – vyžiarené teplo 1000 Mhz modelu by sa malo rovnať približne starému Duronu (Spitfire) na 800 Mhz , ale nie je to tak.

Prihodím aj linky na datasheete k procesorom , aby ste sa mohli presvedčiť :

Datasheet pre Duron(Morgan) : http://www.amd.com/products/cpg/duron/techdocs/pdf/24310.pdf

Datasheet pre Duron(Spitfire) : http://www.amd.com/products/cpg/duron/techdocs/pdf/23802.pdf

Podľa mňa , by mal Duron (morgan) spotrebovať menej jako Palomino , už len kvôli menšej L2 cache. Predchádzajúce jadrá Thunderbirdov a Spitfirov mali rozdielnu štruktúru. U Intelu je to iné , pretože Pentium 3 a Celeron sú postavené na rovnakom jadre – v podstate rovnaké procesory s tým , že jadro Celeron je vyrobené z jadra Pentia 3 , ale má polovicu L2 cache zrušenú. Metóda , ktorú použilo AMD zvyšuje cenu len minimálne , pritom však zvyšuje výkonnosť, akú dostal Duron (Spitfire) vlastnosťami Athlona (Thunderbird).

Podpora

Ako je to s podporou nového Morgana ? V prvom rade  musím povedať , že sa odpovede na nete dosť odlišujú. Niekomu sa podarilo bez problémov spustiť Morgana aj na KT133 chipsete , bez podpory v Biose. Iní píšu , že pre bezproblémový chod je potrebná podpora v biose od  výrobcu matičnej dosky. Istá podpora / chod Morgana je určite pre tých , ktorých matičné dosky podporujú prichádzajúci Athlon/Palomino. Ako to funguje však uvidíme , keď k nám tento procesor dorazí.

Záver

Čo povedať na záver? V podstate Duron (Morgan) splnil všetko to, čo sľuboval , až pokiaľ sa nepozrieme na sľubovanú zníženú spotrebu. Onedlho by sa konečne mali objaviť aj nové Athlony - Palomina a pre nás to prinesie ,(teda už prinieslo aj kvôli vydaniu 2 Ghz Intel P4 ) zlacnenie starých Athlonov - Thunderbirdov.

Pridať nový komentár
TOPlist