Je to už nejaký piatok, čo spoločnosť Razer prišla na trh s klávesnicou, ktorá svojím jedinečným vyhotovením sadne presne k potrebám hráčov. Reč je o Razer Lycosa, ktorú vám dnes predstavíme v krátkej recenzii.
Balenie a Vzhľad
Nebyť nápadnej potlače škatule Lycosy, tak svojím tvarom a veľkosťou pripomína balenie štandardných OEM klávesníc za pár stovák.
Samotná klávesnica je zabalená v nepriehľadnom, jemnom, bielom vrecku, ktoré ju chráni pred poškriabaním. Okrem nej nájdeme v škatuli všetko potrebné príslušenstvo, tj. inštalačné CD, manuál a dve nálepky Razer.
Lycosa sa vyznačuje jednoduchým dizajnom, ktorý nebije do očí, ale naopak, pôsobí nenápadne. Nenápadnosť mu dodáva čierne vyhotovenie všetkých častí, ktoré pri letmom pohľade pôsobí monotónne. Pokiaľ sa ale prizrieme bližšie, zistíme, že lem kláves a celkový podklad je z lesklého plastu, ktorý ale v kombinácii s odtlačkami prstov pôsobí nepríjemne. Nápad dobrý, ale výrobca zrejme zabudol na to, že práve klávesnica je najčastejšie v kontakte s odtlačkami prstov. Všetky klávesy sú pogumované a majú na sebe priehľadné znaky, kvôli podsvieteniu.
O pohodlie pri hraní, alebo písaní sa stará menšia pogumovaná podložka pod ruky, s čiernym logom Razer v strede (traja hadíci). Jej veľkosť mohla nadobudnúť väčšie rozmery, pretože o pohodlie prichádzajú ľudia s väčšími rukami. Je demontovateľná, ale na stránkach výrobcu nie je žiadna zmienka o možnosti kúpy iných veľkostí.
V pravo hore nás milo prekvapí namodro-podsvietený dotykový panel, obsahujúci audio funkcie a reguláciu podsvietenia kláves. Nad dotykovým panelom sa nachádzajú modré indikátory stavu klávesnice (Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock). Na tých mohol Razer trocha viac popracovať, pretože akonáhle svieti jeden indikátor, tak svetielkujú aj ostatné a budí to dojem, že sú všetky prvky aktivované.
Skúsenosť veľmi múdro priložila ruku k dielu, a tak dizajnéri stvorili dokonalý dotykový panel. Je namodro podsvietený(podľa módu podsvietenia celej klávesnice) a obsahuje celkovo 7 funkcií, ktoré obklopujú troch hadov. Funkcia Play/Pause má trojakú funkciu: pri prvom dotknutí sa spustí predvolený audio prehrávač, po druhom sa spustí pesnička a po treťom dotyku sa aktuálna hudobné stopa uvedie do režimu Pause. Tlačidlo Stop hádam pochopí každý. Pod spomínanými dvoma dotykovými tlačidlami sa nachádza dvojica tlačidiel pre prepínanie skladieb vpred/vzad. Na pravo od loga Razer je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti po menších skokoch a nakoniec tlačidlo pre prepínanie módov podsvietenia.
Z vrchnej strany klávesnice, presne zo stredu, kde sa nachádza aj zahĺbenie do tela klávesnice, vychádza výrazne hrubý kábel. Netreba sa tomu čudovať, pretože tento kábel obsahuje dva USB káble, kábel na mikrofón a na slúchadlá. Hneď vedľa sú predlžovacie zásuvky pre mikrofón, slúchadlá a USB(myš), na ktoré sú použité ¾ káblov.
Na konci kábla sa nám naskytne takýto pohľad:
Klávesnica sa po inštalácii driverov a zapojení USB konektora rozsvieti a je pripravená na používanie. Klávesnica samozrejme funguje aj bez nainštalovaného špeciálneho Razer-softvéru (dokonca aj v Linuxe), ale potom nemôžete meniť funkcie kláves a nastavovať funkcie makro. Podsvietenie sa dá meniť v troch režimoch priamo cez dotykový panel: vypnuté podsvietenie, podsvietenie všetkých kláves, špeciálne podsvietenie WASD – najpoužívanejších ovládacích prvkov. Iné módy sa žiaľ nastaviť nedajú.
Možnosti nastavenia dokumentujú nasledovné obrázky z ovládačov.
Praktické skúsenosti a Záver
Lycosu som testoval v hre Counter-strike a výsledky sa aj v detailoch javili ako vynikajúce. Vďaka ultra-rýchlej odozve 1000Hz sa hranie a celkové ovládanie spríjemnilo, nakoľko oneskorenie je nepozorovateľné. Reakcie sú prakticky okamžité, a teda sa môžete rozlúčiť s "programovým“ ovládaním klasických klávesníc (najprv postláčate klávesy a o chvíľu objekt vykoná pohyb). Na gumené klávesy si treba nejaký čas zvykať, pretože pôsobia divne a neprakticky, ale pri hraní zistíte, že pri potení rúk sa stáva ovládanie stabilnejšie, prsty sa až tak nešmýkajú, ako pri klasických klávesniciach.
Lycosa, jedna z dvoch klávesníc od Razeru určená pre hráčov zaujme rýchlou odozvou (až 1000Hz). Vzhľadovo sa len mierne odlišuje od klasických klávesníc (pokiaľ nerátame výrez v hornej časti), podsvietenie nie je možné plne personalizovať (iba full podsvietenie, WASD). Pogumované klávesy výborne plnia svoj účel - zamedzujú šmýkaniu prstov, ale taktiež výborne sa na nich zachytávajú nečistoty. Lem klávesnice z lesklého plastu pôsobí veľmi lacno, badať na ňom odtlačky prstov. Kábel je hrubý až priveľmi, ale s opodstatnením - sú v ňom integrované 4 káble. Predlžovacie zásuvky pre slúchadlá niekedy prejavovali nie najlepšiu kvalitu tienenia - bolo počuť šum a pískanie.
Crazy_Horse
Michal Kiradžiev
sai
drpokus
uNreal_saTch^
cry_more
uNreal_saTch^
Metamorphosis