EN

Recenzia chladiča Thermaltake Volcano 7

Včera ste si mali možnosť prečítať o výkone chladiča TT Silent Viking a dnes prichádza na radu jeho výkonnejší, aj keď po stránke dizajnu skoro totožný braček Thermaltake Volcano 7. Od Vikinga sa líši v podstate jedinou vecou a to vetrákom. Určite ste zvedavý, ako si chladič viedol a tak pokračujte v čítaní ďalej.

 

Volcano 7 prišiel spolu so Silent Vikingom, pričom oba chladiče mali totožnú veľkosť obalu , totožné nálepky - proste jediným rozdielom bola farba a popis krabice. Volcano7 patrí tiež do skupiny chladičov s veľkými vetrákmi a tým pádom vysokým prietokom vzduchu. Volcano 7 však využíva 80mm vetrák, ktorý ma vyšší výkon ako 2050 ot./min.

Poďme sa pozrieť na jeho vlastnosti.

Thermaltake Volcano 7

TT Volcano 7 v porovnaní s TT Silent Vikingom

Chladič je určený pre AMD Duron / Athlon / Athlon XP (Socket A / 462) do frekvencie XP2100+ , pre Intel Coppermine do 1,13 GHz a Intel Tualatin FC-PGA CPU do 2.0 GHz. Obal od chladiča je dosť veľký , pravdu povediac samotný chladič je dosť rozmerný. Jeho telo má tvar klasickej kocky na ktorú sa pripája redukcia - na ktorú sa už montuje vetrák. Základný heatsink má rozmery 68,5 x 70 x 45 mm, nie je vyrobený z jedného kusu, pretože stred (jadro) tvorí medený kruh - to má na starosti lepší odvod tepla z CPU. Počet rebier je 23. Medená základňa nieje vyleštená - na nej sa nachádza teplovodivá čierna "poduška". Ak ste si prečítali tieto vety určite spoznáte, že sa od včerajších v recenzii na Silenta nelíšia. Je to pravda, pretože heatsinky Volcana7 a Silentu sú totožné. Jedinou odlišnosťou je trošku jemnejšie opracovaný heatsink Volcana7, ako Silentu, čo si určite všimnete aj na obrázku.

 

Na ľavej strane je Silent VIking (všimnite si ryhy) a na pravej Volcano7 (síce trošku vadí blesk, ale je oveľa jemnejšie opracovaný)

Prejdem k vetráku , ktorého rozmery sú 80 x 80 x 25 mm. To a ešte pôvod výroby sú jediné vlastnosti totožné so Silentom. Vetrák Volcana 7 je oveľa výkonnejší a otáčky sa regulujú v závislosti od teploty, ktorú meria čidlo, ktoré

sa nachádza na jednej z bočných strán vetráku. Pri teplote 29 C sú otáčky vetráku na 2900 ot./min. pri prietoku vzduchu 46 CFM a následnom hluku 27 dBA. Pri max. teplote 35 C, ktorá znamená max. otáčky vetráku 5000 ot./min je prietok vzduchu 53 CFM a hluk 39 dBA. Vetrák má podobne, ako chladič Silent Viking , na vrchu ochrannú mriežku, no nie klasickú, ale s logom Thermaltaku a celkovo s dobre situovanými otvormi, ktoré nezabraňujú nasávaniu vzduchu. Spona je klasicky tvrdá. Pri montáži som však nemal žiadne problémy - nasunul západku na jednej strane a potom už iba šrubovákom zatlačil druhú stranu spony - všetko bez nejakých veľkých tlačení. 

K čidlu som mal na začiatku testov výhrady, pretože je podľa mňa nevhodne umiestnené. Bol som však zvedavý na testy.

Spona je tvrdá a totožná akú má Silent Viking

Test

Zostava: MSI K7T Pro Turbo Raid Bios 3.3, AMD Athlon XP 1600+@1900+ (143x11,5) , 2x128 + 1x64  MB PQI 133 MHz (2-6-3-3 4Way Int.) , MSI Geforce 3 Ti 200 , 60 GB Baracuda ATAIV + 15 GB Maxtor HDD , CDRom Teac + CD RW Sony , 300 W zdroj.

Software + ovládače : Windows XP Prof , Detonátory 23.11

Bola aplikovaná Titan strieborná pasta

Test prebiehal následovne: Najprv sa chladič otestoval na procesore, ktorý išiel na štandardnej frekvencii (XP1600+) a štandardnej voltáži (v BIOSE nastavené Default) bez a so zaťažením. Potom sa systém pretaktoval na hodnotu, ktorá bola stabilná (XP1900+) a voltáží 1,85 V (v BIOSE nastavené 1,85V). Aj pri pretaktovanom systéme bez a so zaťažením. 

Tepelnú podušku som odstránil, pretože nie je efektívna a nahradil ju Titan striebornou pastou. Natlačil som maličký kúsok pasty na stred medeného jadra a krúživým pohybom palca rozotrel na veľmi tenučkú vrstvu.

 

Pre maximálne vyťaženie procesoru bol použitý program CPU Stability test - CPU Warming , celkovo 5 minút. 

 

XP1600+ (1,4 GHz) bez zaťaženia

Teplota v kľude bola výborná 38 C , pri teplote okolia 27 C. To všetko pri 3450 ot./min. - chladič nebol hlučný.

Pre porovnanie som ihneď prihodil výsledky testu Silent Vikinga zo včerajška, aby ste si ich mohli porovnať. Teplota v kľude bola 41 C, čo je o 3 C vyššie ako teplota Volcana 7.

 

XP1600+ (1,4 GHz) zaťaženie

Teplota pri záťaži činila 43 C , pri teplote okolia 28 C. To všetko pri 3700 ot./min. - chladič už bolo mierne počuť. Tu som si už všimol to čo sa mi nezdalo. Dióda nebola až taká efektívna - resp. je umiestnená zle. Niežeby to nebol dobrý výsledok, ale keby bola dióda vo vnútri heatsinku, vetrák by sa určite točil aspoň na 4000 ot./min. a teplota by bola nižšia.

Výsledok TT Silent Vikinga - teplota nepresiahla 46 C, pri teplote okolia 29 C. Opäť je teplota o 3C vyššia ako u Volcana7.

 

XP1900+ (1,57 GHz) bez zaťaženia

Teplota bez zaťaženia činila 41 C , pri teplote okolia 28 C. To všetko pri 3600 ot./min. - chladič bolo mierne počuť. Vzhľadom na to, že systém bol pretaktovaný a voltáž CPU vyššia, by mali byť otáčky vetráku opäť vyššie. Ako však vidno, točili sa na nižších otáčkach, ako pri zaťaženom XP1600+ na klasickej voltáži. Teplota je však výborná 41C na XP1900+ a to s pridanou voltážou 1,85V je naozaj dobrý výsledok.

Pre porovnanie opäť Silent Viking - Teplota bola 42C, ale je pravda, že teplota okolia klesla, teda si môžete pripočítať 1-2 C - teda 44 C. Rozdiel činí opäť 3C.

Druhé porovnanie a výsledok pri Titane TTC-D5TB. Teplota v kľude 48 C. Rozdiel dobrých oproti prvému Volcanu 7 dobrých 7 stupňov.

 

XP1900+ (1,57 GHz) zaťaženie

Teplota pri záťaži činila 46 C , pri teplote okolia 28 C. To všetko pri 3750 ot./min. - chladič bolo mierne počuť. Naozaj dobrý výsledok. Vzhľadom na to, že systém bol pretaktovaný a voltáž CPU vyššia, by mali byť otáčky vetráku opäť vyššie. Teraz sa už potvrdilo úplne, že by bolo lepšie mať diódu umiestnenú v heatsinku. 

Pre porovnanie Silent Viking - po zaťažení teplota stúpla na 52 C, čo je rozdiel 6C oproti Volcanu7.

Aj tu pridávam pre porovnanie výsledok z Titanu TTC-D5TB. Teplota 53-54C je až o 8C vyššia, ako pri Volcane7. Dobrý rozdiel a to nehovorím keby čidlo dodávalo vysokú teplotu a otáčky Volcana 7 by boli na 5000 ot./min.

 

Záver

Aj Volcano 7 ma príjemne prekvapilo - možno trošku viac, ako Silent VIking. Výkon je naozaj výborný, pričom sa chladič hodí aj do vyššie pretaktovaných systémov (CPU). Čo ma však trošku rozladilo bola spomínaná dióda, o ktorej umiestnený som pochyboval už pred testami. Po testoch sa mi to potvrdilo - otáčky sa aj pri vyšších teplotách nedostali nad 3900 ot./min , čo je naozaj málo, keď vetrák dokáže točiť až na 5000. Nehovorím, že výsledok nestačí - pre bežného užívateľa a jednoduché pretaktovanie ÁNO. Kto však pretaktuje CPU poriadne a potrebuje ho schladiť, očakáva trošku vyššie otáčky aspoň 4500, aby teplota nestúpala vyššie. Pre týchto užívateľov bude najlepšie umiestniť čidlo medzi rebrá heatsinku najlepšie však uprostred - vo vnútri heatsinku. Takto umiestnená dióda bude reagovať oveľa pohotovejšie. Je tu však ešte možnosť čidlo odstrániť (návod ako na to je aj u nás v sekcii postupy) a nechať bežať vetrák na maximum.

Na záver ešte dodám, že chladič je naozaj výkonný resp. veľa roboty robí vetrák.

Na záver ďakujem IMPERIU za zapožičaný Volcano7, pričom si tento typ môžete v predajni priamo kúpiť.

Pridať nový komentár
TOPlist