EN

Recenzia chladiča Thermaltake VOLCANO 7+

Posledným chladičom z rady TT Volcano je chladič Volcano 7+. Dá sa povedať, že je najväčším a po stránke doplnkov najvychytanejší z celej rady. Jeho výhodou je možnosť použitia nielen na procesory AMD, ale aj na procesory od Intelu. Recenziu na tento chladič som už pred dlhším časom písal, no neboli v nej výsledky z testov. Nemal som už po ruke digitálny fotoaparát a tak som už bývalú recenziu doplnil o výsledky a nové poznatky.

VOLCANO 7+ sa líši od VOLCANA 7 skoro vo všetkom. Nielen dizajnom, ale aj koncepciou a výkonom. 

 

Po vybalení na nás čaká nielen chladič samotný, ale kopec doplnkov - spony ako pre AMD tak pre Intel CPU, šrúbky, regulátor - prepínač otáčok, teplovodivá pasta, návod a nálepka s logom Thermaltaku.

 

Samotný chladič je po dizajnovej stránke perfektný. Na prvý pohľad sa síce zdá, že Volcano 7+ je rozmerom totožný s Volcanom 7, ale nieje to tak. Volcano 7+ je menší aj kvôli 70mm vetráku. Ako vidno základom je heatsink, ktorý je kompletný z medi. Heatsinky z medi sa pomaly, ale isto stávajú štandardom, pričom aj počet rebier heatsinku sa zvyšuje. Na Volcane 7+ ich je celkovo 36 a sú tenučké. To umožňuje rýchly prechod tepla. Veľmi dobrým riešením je to, že základňa a rebrá heatsinku sú z jedného materiálu. Predošlý model - Volcano 7 mal heatsink z hliníku (doplnený o medený stred) a polovičný počet rebier. 

Spodná strana heatsinku by mala byť vyleštená - lesklá, aby bol odvod tepla resp. kontakt medzi jadrom CPU a heatsinkom dokonalý. Po prezretí obrázkov pochopíte, že výrobcovia na nás mysleli aj v tomto smere a ušetrili nám robotu - lapovanie (je to všeobecné pomenovanie pre vyleštenie spodnej strany základne heatsinku).

Poďme k upevneniu chladiča - sponám. Thermaltake zvolil cestu, ktorá nie je zlá. Chladič sa dá použiť ako pre AMD, tak aj pre Intel procesory. Umožňuje to systém spôn, ktoré sa dajú meniť. Chladič Volcano 7+ by mal byť vôbec prvým, ktorý prináša takýto systém.

Inštalácia spôn pre použitie na AMD procesoroch :

Inštalácia spôn pre použitie na Intel procesoroch :

Zdá sa, že spony na CPU Pentium 4 sú zložitejšie. To, že chladič je univerzálny je výborná vec.

Dôležitou, veľmi dôležitou časťou chladiča je aj vetrák. Väčšina "tichých" chladičov používa 80 mm vetráky. 

 

Volcano 7+ používa 70mm vetrák. Vetrák je zapustený do vnútra chladiča, pričom boky sú zakryté hliníkovou krytkou (neviem ako to nazvať presnejšie). Pri použití daných bočných krytov vzduch pochádzajúci zo zapusteného vetráku fúka a smeruje presne tam kde má - na rebrá. Vzduch je proste usmernený. Vetrák nieje tentoraz podporený diódou merajúcou teplotu, ale prepínačom otáčok s 3 polohami - Low ( 3,000 ot./min., hluk 24 dBA a prietok vzduchu 24 CFM), Medium (4800 ot./min., hluk 35 dBA a prietok vzduchu 37 CFM )  a High ( 6000 ot./min., hluk 47 dBA a prietok vzduchu 49 CFM). Výborný nápad, pretože si sami môžete nastaviť stupeň, ktorý aktuálne potrebujete. Prepínač je vyrobený z hliníka. Nevýhodou bude to, že stále keď budete chcieť zmeniť otáčky, budete musieť otvárať Case. Riešenie je však jednoduché - stačí vyrezať malý otvor na bočnú stranu príp. inde a prepínač upevniť.

Nesmieme zabudnúť na špecifikáciu chladiča :

  • Určené pre AMD 462 Athlon XP 2600+ a nižšie
  • Určené pre Intel 370 PIII, a Intel P4 socket478 až do  3.0GHz
  • Rozmery: 70 x 72 x 70mm
  • Materiál: Meď s bočnými hliníkovými krytmi
  • Vetrák: regulovateľný 70 x 70 x 25mm vetrák.
  • Otáčky vetráka:  Low: 3,000 RPM   Medium 4,800RPM   High 6,000 RPM
  • Prietok vzduchu pri : Low: 24 CFM   Medium 37 CFM   High 49 CFM
  • Hluk pri: Low: 24 dBA   Medium 35 dBA   High 47 dBA

Toto je vlastne recenzia, ktorú som Vám priniesol už dávnejšie. A poznatky?

Chladič ma prekvapil svojou váhou - určite ma 0,5 kg. Medený heatsink bol vyrobený veľmi precízne o čom svedčí aj vysoké leštenie hlavne na spodku - základni. Nasadenie nerobilo problémy a prebehlo bez škody :). Test sa robil presne tým istým spôsobom, ako na predošlých chladičoch.

Test

Zostava: MSI K7T Pro Turbo Raid Bios 3.3, AMD Athlon XP 1600+@1900+ (143x11,5) , 2x128 + 1x64  MB PQI 133 MHz (2-6-3-3 4Way Int.) , MSI Geforce 3 Ti 200 , 60 GB Baracuda ATAIV + 15 GB Maxtor HDD , CDRom Teac + CD RW Sony , 300 W zdroj.

Software + ovládače : Windows XP Prof , Detonátory 23.11

Bola aplikovaná Titan strieborná pasta

Test prebiehal následovne: Najprv sa chladič otestoval na procesore, ktorý išiel na štandardnej frekvencii (XP1600+) a štandardnej voltáži (v BIOSE nastavené Default) bez a so zaťažením. Potom sa systém pretaktoval na hodnotu, ktorá bola stabilná (XP1900+) a voltáží 1,85 V (v BIOSE nastavené 1,85V). Aj pri pretaktovanom systéme bez a so zaťažením. 

Pre maximálne vyťaženie procesoru bol použitý program CPU Stability test - CPU Warming , celkovo 5 minút. 

 

XP1600+ (1,4 GHz) bez zaťaženia

Teplota pri max. otáčkach 6000 ot./min. nepresiahla hodnotu 36 C. Hluk bol však veľmi nepríjemný - na stredných otáčkach to už bolo dobré, ale teplota stúpla na 37 C. Pre porovnanie výsledky ostatných chladičov.

Volcano 7 - teplota  38 C.

Silent Viking - teplota 41 C.

 

XP1600+ (1,4 GHz) zaťaženie

Teplota pri max. otáčkach 6000 ot./min. nepresiahla hodnotu 39 C. Na stredných otáčkach to už bolo dobré (myslím hluk), ale teplota stúpla na 40 C. Pre porovnanie výsledky ostatných chladičov.

Volcano 7 - teplota 43 C.

Silent Viking - teplota 46 C.

 

XP1900+ (1,57 GHz) bez zaťaženia

Teplota pri max. otáčkach 6000 ot./min. nepresiahla hodnotu 38 C. Na stredných otáčkach to už bolo dobré (myslím hluk), ale teplota stúpla na 40 C. Teplota v kľude pri XP1900+ bola rovnaká, ako pri vyťaženom XP1600+.Pre porovnanie výsledky ostatných chladičov.

Volcano 7 - teplota 41 C.

Silent Viking - teplota 44 C.

Titan TTC-D5TB - teplota 48 C.

 

XP1900+ (1,57 GHz) zaťaženie

Teplota pri max. otáčkach 6000 ot./min. nepresiahla hodnotu 41 C. Na stredných otáčkach to už bolo dobré (myslím hluk), ale teplota stúpla na 42 C. Výborný výsledok.

 

Volcano 7 - teplota 46 C.

Silent Viking - teplota 52 C.

Titan TTC-D5TB - teplota 53-54C

 

Záver

Ako som teda sľuboval v poslednej recenzii máte porovnané všetky chladiče od TT z rady Volcano. Víťaz je jednoznačný - Volcano 7+. Hodí sa hlavne do vysoko pretaktovaných systémov. Trošku ma však rozladili posledné správy od známych overclockerov (ahoj Carlos), ktorým chladič po namontovaní na Intel P4 nechladil procesor veľmi dobre. Chyba bola v tom, že chladič nedolieha rovno na heatspreader (aspoň zatiaľ čo som čítal) a ani pridaná teplovodivá pasta nedokáže tento rozdiel vykryť. Chladič som skúšal aj u Šaňa na novej P4 1,6 GHz Northwood a dosiahli sme nie veľmi dobré výsledky. Podobné správy podávajú aj iní užívatelia, ktorým takisto chladič opäť iba na P4 nechladí tak, ako by mal. Z toho sa dá usudzovať, že niekde je problém. Na druhú stranu AMD CPU uchladil fantasticky a od užívateľov s AMD sú len samé kladné pripomienky. O tom, ako sa vyriešil problém s chladičom pri použití na Intel P4 budem informovať, prípadne si pozrite thread na Fóre www.overclocking.cz v sekcii chladiče a všetko o chladení.

K Volcanu 7 a Silent Vikingu som napísal v samostatných recenziách. Snáď len toľko, že za peniaze, ktoré dáte dostanete naozaj kvalitu a výkon. 

Na záver ďakujem www.chladice.sk za zapožičaný Volcano 7+, pričom si tento typ môžete kúpiť priamo v internetovom obchode. Stačí len kliknúť na vrchný banner.

Pridať nový komentár
TOPlist