Úvod
Od uvedenia 65nm procesorov Core 2 Duo sme si už úplne zvykli na potenciál pre zvyšovanie frekvencie u moderných čipov. Výnimkou boli snáď iba 65nm Phenom-y prvej generácie, no inak nie je v posledných rokoch ničím výnimočným pretaktovanie o niekoľko stoviek megahertzov. Či už sú to staršie AMD K8 procesory, alebo nové 45nm kúsky od Intel-u a AMD, zvýšenie taktu o 500 - 600MHz nie je už nič zvláštne. Preto aj u nových 32nm Core i3 / i5 už takmer nikomu nepríde nijak výnimočné, že každý dosiahne frekvencie nad 4GHz. Pritom je to naozaj slušný výsledok a dáva tušiť, aké rezervy na zvyšovanie výkonu má Intel u svojich procesorov pri výrobe.
Práve u týchto procesorov sa dostáva opäť do popredia tradičný a prapôvodný zmysel pretaktovania – kúpiť najlacnejší model a spraviť si z neho model oveľa drahší. U 32nm dvojjadier sa v podstate stráca zmysel vyšších modelov – vyšší násobič až tak veľmi nepomôže, a komu nechýba podpora AES inštrukcií, môže celkom pokojne odignorovať celú sériu Core i5 600. Ak takto uvažujeme, vyjde ako ideálny kandidát na kúpu procesor Core i3 530.
Z jeho základného taktu 2,93GHz sa dá pretaktovať na podobnú úroveň ako jeho drahší kolegovia s vyššími násobičmi. Ideálny pomer výkon/spotreba sa aj tak nachádza zvyčajne niekde medzi 4GHz a 4,4GHz, kde postačí násobič 22x pri základnej frekvencii BCLK 200MHz. Takú frekvenciu dosiahne snáď každá základná doska na trhu s patričnými voľbami v BIOS-e.
Preto bude dnešným hrdinom práve Core i3 530:
Za cenu okolo 110€ poskytne dve jadrá na 2,93GHz s podporu HyperThreadingu, čo znamená že operačný systém je schopný poslať cez procesor štyri výpočtové vlákna naraz. Nie sú to štyri jadrá, ale je to viac ako jadrá dve. Je tu prítomný aj samostatný druhý čip, ktorý nesie PCIexpress radič so 16 linkami verzie 2.0, dvojkanálový DDR3 pamäťový radič a tiež nové grafické jadro Intel HD Graphics. Jeho vlastnosti sme si opísali už v dávnejšej recenzii Core i3 530.
marto
Gudas
marto