EN

Zničený Athlon 1,4 Ghz

Na nete som našiel zaujímavo zničený procesor AMD Athlon 1,4 Ghz . Nejde ani tak o spálenie , ale o to , ako sa poškodenie stalo. Však sa pozrime....

Na obrázku vidno , že sa jedná o procesor AMD Athlon 1,4 Ghz AYHJA - teda o pekný kúsok s dobrou pretaktovateľnosťou.

Majiteľ tohoto Athlona , mal pôvodne Athlon 1 Ghz AXIA pretaktovaný na 1,5 Ghz , ale keď zbadal v obchode 1,4 Ghz verziu ihneď si ho kúpil. Procesor vložil do svojej matičnej dosky ASUS A7V133. Procesor bežal stabilne maximálne na 1650 MHz , ale bootoval do 1,8 Ghz !!!. Teda sa rozhodol vymeniť matičnú dosku za IWill KK266-R.

No chladič - modifikovaná Alpha PEP66T sa nezmestil na dosku KK266-R a preto sa použil Global WIN FOP38. Rozhodol sa že použije aj medenú chladiacu platničku , ktorú určite poznáte. Je to taká plochá platnička , na ktorej sú otvory pre jadro a mostíky na CPU. Používa sa pre lepší odvod tepla....

Teda položil na CPU platničku a to bola chyba. Všetko vyzeralo tak ako má. PC bootlo na 1400 Mhz , ako predpokladalo. Po stisnutí klávesy DEL , sa však namiesto obrazu Biosu , objavila čierna obrzovka.

Po odobratí chladiča, sa ešte skúsilo znova aplikovať teplovodivú pastu , ale opäť čierna obrazovka. No až po dvihnutí medenej chladiacej platničky sa ukázala príčina. V pravom hornom rohu pri jadre sa vytvorila bublina - jadro sa pravdepodobne uvolnilo. 

Čo spôsobilo vlastne uvolnenie jadra v pravom hornom rohu?? Pravdepodobne bola medená platnička hrubšia a chladič nesadol dobre na jadro. S chladičom stačilo trocha pohnúť do ľava alebo prava , a keď si zoberieme silu spony pri Global Wine , platnička strhla tlakom pravú časť. 

Teda aj tento príklad potvrdzuje to , že pri inštalácii CPU a chladiča treba byť nesmierne presný a pozorný. Nejde tu ani tak o krehkosť jadier AMD CPU , ako skôr o to , ako daný užívateľ chladič montuje , aký ma postup pri inštalácii a pod.

 

Pridať nový komentár
TOPlist