Nie, nepovieme vám ktoré netbooky zvládnu Windows 7. Namiesto toho si povieme, aké pravidlá si určil Microsoft (alebo niekto iný?) pre použitie nového operačného systému na malých a lacných počítačoch.Počítače typu netbook dnes už pozná snáď každý - malý, lacný a úsporný počítač, s obrazovkou najčastejšie od 8,9" po 10" a procesorom Intel Atom (a sem-tam VIA Nano).
Keď sa tieto počítače prvý krát začali objavovať na trhu, boli vybavené operačným systémom Linux. Tu samozrejme zacítil Microsoft príležitosť a ponúkol aj svoj vlastný operačný systém (čomu sa potešilo určite mnoho zákazníkov). Keďže však Windows Vista nejak moc neprichádza do úvahy, kvôli svojej hardvérovej náročnosti, siahlo sa po staručkom (dnes už 8-ročnom) Windows XP (za ktorý inkasuje Microsoft smiešnych 15USD na licenciu).
Témou posledných mesiacov je však nový Windows 7, a samozrejme sa našlo pár nadšencov, ktorí ho skúsili aj na tak nízko výkonnom hardvéri, aký je v dnešných netbookoch. Ich skúsenosti by sa dali zhrnúť pár slovami - nesťažujú si, beží to celkom slušne. Oproti Viste teda určite pokrok.
Naskytla sa teda otázka, či Microsoft bude predávať Windows 7 aj pre netbooky. Odpoveď je áno, s malým ale.
Tým ale sú maximálne možné parametre, aké môže ešte netbook mať, aby naň mohla byť predinštalovaná špeciálna verzia Windows 7 Starter edition. Požiadavky sú nasledovné:
- maximálna veľkosť obrazovky 10,2"
- maximálne 1GB RAM
- iba jednojadrový procesor (HyperThreading sa neráta) s frekvenciou pod 2GHz
- TDP procesora pod 15W
Ak teda nejaký netbook prekročí tieto parametre, bude zrejme nutná drahšia licencia Windows 7. Pôvodne mal Microsoft mať obmedzenie až na 12,1" veľkosť obrazovky.
U Windows 7 Starter má podľa najnovších informácií Microsoft zrušiť obmedzenie na maximálne 3 spustené aplikácie zároveň, ktoré je v platnosti u terajších Starter verzií Windows.
Zaujímavú správu priniesol taiwanský spravodajský server Digitimes - podľa neho je Intel ten, kto "presvedčil" Microsoft zmeniť názor a posunúť limity nižšie.
Čo by tým ale získal? Pravdepodobne by ešte viac vytlačil z trhu aj tak malý podiel netbookov s VIA procesormi, ktoré sa nachádzajú zväčša v 12" netbookoch (Samsung NC20), a tiež platformu nVidia ION, ktorá so svojím výkonným grafickým jadrom GeForce 9400 mieri práve do netbookov s väčšími obrazovkami. Tiež je na mieste úvaha, že tým zabráni svojmu Atom-u aby ohrozoval drahšie procesory používané v ultra-mobilných notebookoch.
Je to zatiaľ iba nepotvrdená špekulácia, ako by bratia Česi povedali "kachna", ani Microsoft ani Intel sa k tomuto zatiaľ nikde oficiálne nevyjadrili.
Počkáme teda čo bude nasledovať a o vývoji samozrejme dáme vedieť.
Zdroj: TechARP, DigiTimes
Frosty
Frosty
Timeshifter
Glauko
Gudas
f3r0
Frosty
Dusky
panasonic650
hvk