EN

EK test znečistenia vodných blokov s poniklovaným povrchom

Viacerí prívrženci vodného chladenia postrehli v minulom roku nie práve malý problém spoločnosti EK Waterblocks. Jednalo sa o koróziu vodných blokov, ktoré boli poniklované galvanickým spôsobom.

 


Korózia vodných blokov EK - pozadie problému

Nakoľko sa však objavili správy o farbení nových vodných blokov, kde prebieha poniklovanie chemicky tzv. EN niklovanie, spoločnosť zahrnula do dlhodobého testu aj tieto typy a výsledok v podobe 20 stránkového, prehľadného PDF už „visí“ na stránke výrobcu. Poďme sa pozrieť na detaily a výsledky.

Korózia poniklovaných, vodných blokov spoločnosti EK Waterblocks bola jednou z väčších afér na svetových fórach zaoberajúcich sa extrémnym chladením alebo tuningom. Jednalo sa o koróziu tzv. oddeľovanie niklu od základného materiálu už po krátkej dobe používania vo vodnom okruhu. Po vypuknutí aféry nasledovali od výrobcu strohé odpovede, žiaľ komunita „vodníkárov“, ktorá je v USA a Nemecku obrovská zatlačila na výrobcu cez vlastné – doslova profesionálne testy a ten žiaľ musel, či chcel, alebo nechcel, meniť takéto vodné bloky kus za kus a samozrejme ako sa patrí, začať vlastné laboratórne testy. Výsledky mali vysvetliť nielen príčinu problémov, ale aj to ako predísť farbeniu, či korózii.

Dlhodobé testy ukázali, že len predpripravené zmesi (náplne) už so zamiešanou antikorozívnou prísadou udržujú vodné bloky dlhodobo čisté a bez známok korózie. Požívanie iných vodných kvapalín, ako destilovaná voda s alebo bez algicidu bude mať za následok vznik škvŕn a korózie. Správa z EK laboratória obsahuje fotografie a výsledky skúšok, ktoré jasne dokazujú významné výhody použitia antikoróznej prísady resp. už predpripravenej zmesi v ktorej už je zahrnutá.

1. Destilovaná voda je skvelá chladiaca kvapalina, ale rýchlo sa stáva znečistenou, nevyhnutne vedie k farbeniu poniklovaných, vodných blokov.
2. Vodný okruh obsahuje viacero rôznych kovov s rôznymi potenciálmi elektród. Galvanická korózia je proces, pri ktorom kovy v kontakte medzi sebou oxidujú alebo korodujú.

 

Podmienky pre vznik galvanickej korózie

- musia byť prítomné dva elektrochemicky nie podobné kovy
- musí byť prítomná elektricky vodivá cesta medzi dvoma kovmi
- musí byť prítomná elektricky vodivá cesta pre kovové ióny na pohyb z viac anodického kovu do viac katodického kovu (destilovaná voda sa stáva časom veľmi vodivou v porovnaní s východiskovými hodnotami a napomáha procesu)
- ak niektorá z týchto podmienok neexistuje ku galvanickej korózii nedôjde

 

Ako sa testovalo

Testovalo sa celkovo 7 nezávislých okruhov vodného chladenia z ktorých každý obsahoval nasledujúce komponenty:

- EN chemicky poniklovaný – EK-FC590 GTX (10um+ poniklovanie)
- galvanicky poniklovaný, vodný blok– EK-FC580 + EK-FC570 GTX SE (10um+ poniklovanie))
- prečistený radiátor
- Nová EK-DCP 2.2 vodná pumpa
- Nový EK Rezervoár / Expanzná nádoba
- Nové Masterkleer 12,7/9,5 CLEAR hadice
- Nové EK fitingy

Počas testu sa monitoroval povrch poniklovaných povrchov na akúkoľvek zmenu. Každý z vodných blokov mal niklovú vrstvu hrubú min. 10 mikrónov (0,01 mm). Vodne okruhy obsahovali nasledovné vodné náplne:

- Destilovaná voda
- Destilovaná voda + Copper Sulphate prípravok (2 kvapky/l)
- Destilovaná voda + silver coil
- Náplň Ekoolant blue premix
- Koncentrát Ekoolant Blue mixovaný s destilovanou vodou v pomere 1:9
- Náplň Ekoolant clear
- Náplň Fluid XP

Výsledky boli prehľadne zapísane po 1, 3, 4, 8 a 12 týždňoch pôsobenia náplní v každom zo siedmych, vodných okruhov.

 

Komentáre (12)
emPORiO
Cize tie starsie EK bloky poniklovane galvanickym sposobom sa menej zafarbuju, ale je vatcsia pravepodobnost korozie ? Na druhej strane tie EN chemicky poniklovane sa viac zafarbuju no su odolnejsie proti korozii ? dalo by sa to tak zhrnut do dvoch viet ...?
bull30
Na tretej strane poviem iba jedno NOCTUA NH-D14 a vestky tieto problemi odpadaju :DD
bladejac
To boli bloky na GPU nie na procesory . Ked ta noctua uchladi CPU a GPU na 60C daj vediet :-)
bull30
:D a fakt o omyl co uz :D ale aj tak naco vodnik na vga? koli 60 C uplna zbytocnost. Vodnika kupuju ludia co maju high end karty a ti menia karty kazdy rok dva takze je to jedno ci kartu vypaluju na 90 alebo 60 stupnov ona to vydrzi.
davison
Žiadne vzduchové chladenie sa nevyrovná vodnému, v teplotách v záťaži absolútne nie a v hluku v záťaži tiež (ak je vodník rozumne zložený). Hoci v poslednej dobe sa na trhu objavujú naozaj kvalitné chladenia na VGA, ale od ozajstného ticha to má stále ďaleko, to je dojem nadobudnutý iba porovnaním s referenčnými vzduchvými chladičmi. CPU je iná téma, top chladiče vedia naozaj s reguláciou otáčok potiahnuť aj špičkové procesory nakmer nepočuteľne, to ale o OC nemôže byť ani reč. Jednoducho ak chce niekto poriadny OC na procáku a grafiku tichú za každých okolností, vodník je jednoznačná voľba. Na vzduchu sa dá správnym výberom chladení dosiahnuť dobrý výsledok, ale vždy to bude o kompromise výkon/ticho/teploty. Tieto veci u vodného chladenia riešiť netreba. Človek si užije jedného aj druhého bez obmedzení.
emPORiO
CPU nepretaktovany Intel SB 4 core procak vodnik uchladi na 50C° a grafiku konkretne GTX570 na 40C° nepretaktovanu v mojom pripade ... jasne, ze v zatazi. Kde sa hrabe vzduchove ...
passco
hmm tak to nič moc ked mne nepretaktovany uchladi noctua na tych 48
GABO
Samozrejme ale čítaj poriadne, pokiaľ ty chladíš len CPU pán na tebou v tom má zapojenú ešte aj grafiku ... skus ak sa Ti podarí na tu D14 vyviesť teplo z rovnakej grafiky a uvidíš čo Ti "vypľuje tá D14 :D"...nič voči nej pretože je to výborný chladič...ale porovnávame neporovnateľné.
GABO
emPORiO: tam ide o podstatu hlavne v kvapaline pretože veľa ľudí používa destilku + nejaké srágory k tomu a tam je kameň úrazu. bull30: nemá veľmi význam porovnávať výkon kvalitného vodníka s high-end vzduchovým riešením ak si (tipujem) pod rukou také vodné nemal dlhšiu dobu. Väčšina negatívnych komentárov k vodnému je práve od užívateľov, ktorí "len čítali". Nechcem tu zbytočne rozpútať flame..
ZoranICS
Poriadne vodne chladenie a high end vzduch sa sice vykonovo porovnavat "da" ale hladina hluku je tazko naklonena smerom k vode. Nejde ani tak o teploty (i ked co sa tyka GPU sa vzduch s momentalnou technologiou nikdy nepriblizi vode) ale ide o hluk. Kde spravne nadimenzovany vodnik moze ostat pod hranicou pocutelnosti aj pri "extremnych" taktoch, vzdusne chladenie bud nestiha alebo reve. Nehovoriac o tom, ze vodnik odvadza odpadove teplo mimo uzatvorenej bedne no vzdusne ho vo vacsine pripadov odvadza do nej a zohrieva vsetko ostatne. Kazdopadne, ostavam pri FluidXP + Silikonove hadice ale hlavne sa nadalej budem vyhybat akokolvek pokovovanym blokom :) Cista med je cista med.
GABO
Čistú meď preferujem aj ja, ale zas až na jedného zákazníka problém s poniklovaním naozaj nebol :)
ZoranICS
Niklovanie povazujem za cisto kozmeticku zalezitost. Absolutne nepotrebne, dokonca horsie z funkcneho hladiska.
Pridať nový komentár
TOPlist