SK

Predstavenie: Asus P6T Deluxe, Matrix grafické karty

Okrem súťaže v extrémnom pretaktovaní v Berlíne firma Asus usporiadala aj prvé verejné predstavenie svojej high-end základnej dosky pre nadchádzajúcu platformu Intel Nehalem – P6T Deluxe. Popri tom boli predstavené aj ďalšie grafické karty zo série Matrix, medzi ktorými je aj karta s populárnym čipom RV770.

Asus P6T Deluxe

Základné dosky od Asus-u sa držia uceleného systému pomenovania – dosky s čipsetom, ktorý bol uvedený spolu s prvými Core 2 Duo procesormi – P965 niesli označenie P5B, nasledoval čipset P35 a dosky P5K, ďalšie v poradí boli high-end čipsety X38 – P5E a nakoniec novinka posledných mesiacov P45 a dosky P5Q.

Pre platformu Nehalem a čipset Intel X58 bude mať Asus pripravené základné dosky pod menom P6T, čo celkom jasne označuje, že sa jedná o veľký krok v architektúre procesorov. Celkom sa vytratí obstarožná zbernica FSB ktorú nahradí QPI, pamäťový radič sa po prvý krát u Intelu presunie z NorthBridge do procesora. Zmien bude samozrejme oveľa viac, no dnes sa iba pozrieme na prvú základnú dosku, ktorú Asus pre Nehalem má pripravenú – Asus P6T Deluxe.


(pre zväčšenie kliknite na obrázok)



(pre zväčšenie kliknite na obrázok)


Model P6T Deluxe je určený pre high-end socket LGA1366, obsahuje teda sloty pre RAM pamäte typu DDR3 v konfigurácií triple-chanell. Maximálne je možné na dosku osadiť až 24GB RAM pamäte. Asus sa v súvislosti s pamäťovým systémom pochválil špeciálnym návrhom rozloženia komponentov, ktorý by mal zaručiť menšie straty a oneskorenia pri prenose signálov z radiča v procesore do RAM modulov:



Zadný panel obsahuje už celkom bežné portfólio výstupov:



PS2 port pre klávesnicu, namiesto druhého PS2 portu pre myš sú tu dva USB 2.0 porty čo možno hodnotiť ako plus (priznajme si, kto má ešte dnes myš s PS2 konektorom?), koaxiálny a optický výstup zvukovej karty, 2x Gigabit LAN, FireWire, eS-ATA, ďalších 6x USB 2.0 (celkovo teda na zadnom paneli 8) a 3,5mm jack konektory pre pripojenie 7.1 audio sústavy.



Celkom 6 slotov pre RAM moduly typu DDR3, pre zapojenie do triple-chanell je treba osadiť pamäte do slotov rovnakej farby. Pozitívom je, že pri použití troch modulov zostane medzi nimi dostatočný priestor pre chladenie.
Trocha neštandardne je umiestnená batéria, ktorá je osadená vertikálne.


Pod medeným chladičom s fialovým krytom sa nachádza SouthBridge ICH10R, ktorý poskytuje celkom 6 S-ATA portov (4 pootočené o 90°), prídavný radič obsluhuje aj jeden P-ATA konektor (pre celkom 2 zariadenia).

Konektory oranžovej farby patria SAS (serial attached SCSI) radiču Marvell 88E6320-TFJ2. Po prvý krát sa teda SAS funkcionalita dostáva z Workstation základných dosiek Asus aj na “ bežné“ dosky, či ju niekto z budúcich majiteľov aj reálne využije je zatiaľ otázne. Jedná sa ale o softvérový SAS, o obsluhu sa teda bude starať procesor CPU, nečakajte teda výkon ako majú SAS radiče na prídavných PCIe kartách.


SAS radič Marvell 88E6320-TFJ2




Asus P6T Deluxe je vybavená 16+2 fázovým napájaním procesora. 16 fáz je možné už vidieť aj na súčasných doskách, vysoký počet je kvôli presnejšiemu a stabilnejšiemu napätiu ale aj kvôli funkcii na úsporu energie EPU – tá v závislosti od záťaže rozhoduje o počte aktívnych fáz.
Prečo ale 16+2? 16 fáz je pre procesor, Ďalšie 2 prídavné fázy sú určené pre zbernicu QPI.

Samozrejmosťou je použitie iba MOSFET-ov s nízkym odporom v aktívnom stave, feritových cievok a pevných kondenzátorov Fujitsu.
Napriek kvalite MOSFET-ov a z toho vyplývajúceho nízkeho zahrievania Asus aj tie vybavil chladičmi.


Chladiče napäťových regulátorov sú upevnené skrutkami




Celý systém chladenia dosky pozostáva z už spomínaných chladičov regulátorov, ktoré sú spojené jednou heat-pipe aj s chladičom NorthBridge a SouthBridge.

Chladič NorthBridge je špecálne uspôsobený tak, aby s prípade osadenia radiálneho chladiča (ako napr. BOX chladiča) svojim rebrovaním viedol tok vzduchu a tak ochladoval čipset X58. Napodiv nieje ale chladič vôbec mohutný ako sme zvyknutý zo súčasných dosiek, presunutie pamäťového radiča do procesora sa zrejme pozitívne podpísalo pod tepelné vlastnosti čipsetu.



Chladenie SouthBridge je riešené veľmi malým pasívom, ktorý zrejme plne postačuje udržať ICH10R v rozumných teplotných medziach. Jeho výška zároveň nebráni osadeniu akejkoľvek dlhej prídavnej PCI/PCIe karty.

Čo bude určite mnohých zaujímať je pretaktovanie. Bohužiaľ Asus nezverejnil žiadne bližšie technické detaily a taktovaní Bloomfield, pardón, Core i7 procesorov, dokonca novinári nemohli vidieť pri prezentácii pretaktovania ani vrchnú časť okna CPU-Z s informáciami o procesore v ukážkovej zostave :-)
S čím sa ale Asus v súvislosti s pretaktovaním pochválil je aplikácia TurboV a panel OC Palm.

TurboV je aplikácia, pomocou ktorej je možné meniť voltáže, frekvencie a dokonca aj násobiče procesora priamo z prostredia Windows.
Niekomu sa bude takéto niečo možno zdať zbytočné, no pre extrémne pretaktovanie je to viac ako výborná pomôcka – presvedčili sme sa o tom aj na Advanced Overclocking Chapionship. Do Windows-u totiž pri určitom nastavení nemusí byť možné nabootovať, no pri menej agresívnom pretaktovaní to nie je problém, pre prebehnutie benchamrku sa potom doladí frekvencia už z aplikácie. Možnosť meniť násobič smerom hore u Extreme Edition procesoroch alebo aj zmena napätí či frekvencie zbernice je pozitívnym krokom, ak bude aplikácia fungovať skutočne spoľahlivo, overclockeri môžu odložiť nástroje ako ClockGen či SetFSB.


(pre zväčšenie kliknite na obrázok)


TurboV je priamo spätá aj s OC Palm – panelom pripojeným cez USB port, ktorý na LCD displeji zobrazuje informácie z Yahoo widgets, monitoruje napätia a frekvencie a umožňuje ich aj meniť!

Použitie je napríklad nasledovné – počas hrania potrebujete výkon navyše – bez opustenia hry dokážete pomocou OC Plam pretaktovať procesor, pridať mu napätie a pod. Poprípade ak si vopred nastavíte a uložíte vlastné stabilné hodnoty pretaktovania do profilov, jednoduchým stlačením tlačidla na OC Palm ich aplikujete. Opäť môžem použiť príklad z Advanced Overclocking Championship, kde mnohokrát padol test 3DMark práve v časti CPU testu – tu by bolo možné s týmto panelom nahrať bezpečnejšie pretaktovanie, poprípade pridať voltáž, v GPU testoch voltáž ubrať aby sa test úspešne dokončil.



Využitie je samozrejme aj inde, nie iba u extrémneho pretaktovania, aj bežný skúsenejší užívateľ si môže takto relatívne jednoducho a pohodlne pretaktovať procesor. Jednoznačne ide o inovatívnu vec, otázne je, ako sa uplatní v praxi. Môj odhad ale je, že bude mať úspech, minimálne ako “ prepínač“ stavov s podtaktovaným procesorom pre úsporu energie a stavom s vysokým pretaktovaním napr. pri hraní hier či benchmarkovaní.

Jedinou nevýhodou je zrejme fakt, že pre správnu funkciu je potrebné mať nainštalovanú a spustenú aplikáciu TurboV. Ďalším pokrokom, na ktorý upozornili aj prítomný overclockeri a novinári, je implementovanie funkcií OC Palm na hardvérovej úrovni, teda bez nutnosti spustenia operačného systému.


(pre zväčšenie kliknite na obrázok)


Comments (10)
MichalU
Zaujmalo by ma kolko bude stat taka doska.
q-axis
tá doska má nejak málo rozširujúcich slotov. keď tam dám 2slotovú grafiku, tak mi zostane 1PCI slot (napr pre wifinu) a ostatné už môžu byť len PCIe karty. keď dáme dve 2slotové grafiky, tak to bude tragédia
Makro
No takze cena MB : 11 390 Sk €378.08. Inak ta MB to je jaka masina. Keby ze ju mam tak by som si ju nekde vystavil :D
M1ch4l
mas tam hore PCIe 4x slot, ktory ti zostane volny vzdy, pokial teda nenasadis nieco ako TR HR03GT na grafiku s pasivom dozadu
all23
I love asus oni vedia jak na nas:D
lkuzman
Vyzerá to brutálne kúpiteľné :) ... bravo Asus.
hvk
smutne je to s tymi rozsirujucimi slotmi...je to celkom velke minus
Ondro1
"priznajme si, kto má ešte dnes myš s PS2 konektorom?" Ja xD
prepelica
s rozsirujucimi slotmy to vobec neni smutne...jednoducho ked xces multimedialne PC tak si nebudes kupovat 2oj slotovu grafu..a ked xces hernu masinu tak tam nebudes pchat wifinu....lepse je mat HTPC spravene za 5k a hernu masinu zvlast...
momoka
dobra, ale asi pockam na USB 3 (2009)
Add new comment
TOPlist