SK

Quo vadis AMD? Plány na rok 2010 a 2011

Na nedávno konanom AMD Financial Analyst Day firma AMD predstavila svoje plány na najbližšie dva roky. V krátkom článku si zhrnieme, aké procesorové novinky sa chystajú v notebookoch, desktopoch a tiež serveroch.

Svetlé zajtrajšky

Ako je mnohým zrejmé, AMD má pomerne dlhú dobu finančné problémy. Všetko by sa to mohlo datovať od doby, keď firma kúpila ATi a začlenila ju ako svoju grafickú a čipsetovú divíziu. Z dlhodobého hľadiska to bol vynikajúci krok, z vtedy aktuálneho však veľmi bolestivý – obe firmy mali krátko pred uvedením nových produktov, ktoré, jemne povedané, trh moc nezaujali. Procesory Phenom nemali taký výkon ako by mnohí očakávali, navyše sa pridala aj nafúknutá bublina s B2 revíziou, opravná B3 prišla po dlhých mesiacoch. Spotreba takisto oproti Intelosvkým Core2 Quad a Duo procesorom nevyzerala najlepšie, Intel mal už v tej dobe 45nm a high-k materiály, zatiaľ čo AMD sa trápilo s 65nm. Aj ATi nemala pred sebou najlepšie časy – grafické jadro R600 v kartách Radeon HD2900XT dokázalo konkurovať výkonom iba vyššej strednej triede nVidie, spotreba bola privysoká. Tieto aj iné faktory vyústili do dlhodobých červených čísel, kvartál za kvartálom.

Ako ale trefne poznamenáva heslo z poslednej Financial Analyst Day konferencie, hra sa mení:



Nie tak dávno sa odštartovalo ozdravenie celej firmy – na post šéfa celej mašinérie sa postavil Dirk Mayer, ktorý hneď začal s novým plánom. Výrobné fabriky, inak veľmi nákladné nielen na údržbu a prevádzku, ale hlavne na modernizáciu, sa rozhodol oddeliť od výskumnej a vývojovej časti firmy (R&D), pozval veľkých investorov do takto vzniknutej časti firmy (Advanced Technology Investment Company) a vznikla GlobalFouundries.

Medzitým už grafická divízia ATi zožala prvé úspechy s 55nm jadrami RV670 alias Radeon HD3800, ešte väčší úspech prišiel s čipmi RV770 alias Radeon HD4800. ATi si celkom jasne zadefinovala stratégiu – vytvoriť lacné, energeticky efektívne ale pritom stále dostatočne výkonné jadro, použiť ho v mainstream grafických kartách, ktorých sa predáva najviac, pre high-end spojiť dva takéto čipy na jednu kartu a pre nižšie segmenty odvodiť z pôvodného jadra menšie deriváty. O úspechu tejto stratégie nech hovorí aj to, koľko mesiacov má dnes ATi náskok s DirectX 11 grafickými kartami a ako rýchlo sa vypredávajú...

Keďže sa výrobné fabriky dostali pod správu ďalších investorov, zaznamenal sa aj prílev finančných prostriedkov – dokončený bol prechod na 45nm výrobný proces a začala sa výroba procesorov Phenom II. Tie sú opäť slušnou konkurenciou tým od Intel-u, a firma sa opäť zameriava hlavne na strednú a nižšiu triedu. Ceny sú od 170€ nižšie, pričom za cenu dvojjadier od Intel-u sa dajú dnes nakúpiť aj trojjadrá či štvorjadrá od AMD. V tejto dobe vyzerá celá platforma od AMD lákavejšie, ako dožívajúca socket LGA775 od Intel-u, aspoň dovtedy, kým Intel na budúci rok neuvedie lacnejšie procesory ako Core i5 750.

Mohlo by sa zdať, že aj vďaka takémuto vývoju udalostí už musí byť AMD dávno v pluse, no nie je to tak. Záporné hodnoty v štvrťročných zúčtovaniach sa vlečú s firmou už dlhé mesiace...ale, „the game has changed“:



Ak si pozrieme a zhrnieme finančné výsledky za tento rok, zistíme, že síce AMD ako celok je stále v strate (aj keď s pozitívnym trendom), oddelená časť R&D (iba vývoj a výskum) vykázal na konci tretieho kvartálu malý zisk – 2 milióny dolárov.

Bolo by predčasné vyvodzovať akékoľvek závery, no jedno je isté – AMD sa „vyhrabáva“ z problémov. Výplata 1,25 miliardy dolárov a potvrdenie povolenia výroby x86 procesorov mimo vlastných tovární tomu určite dobre pomôžu.

Comments (11)
barbarossa
Parada presne toto som si chcel precitat dakujem autorovi clanku za pekne zhrnutie...;)
maladaptiv
Pripajam sa aj ja.Velmi podareny clanok.A co sa tyka obsahu trochu ma AMD sklamalo ze vlastne ozdravenie cpu oblasti nastane az 2011.Tak asi este o rok budem musiet odlozit kupu novej zostavy :)
amd_sk
Nice clanok, no podla mna, a mensi zdrojov, AMD chysta o daco viecej :) viecej neprezradzam :D
bliss
uz sa tesim na cpu do desktopov,aky to bude mat vykon v hrach...
miriamka
32 nm výroba začne v 2010 Q3, to už bude Intel mať druhú generáciu ( z tick prejde na tock). Celý tento článok mi príde ako propagačný materiál AMD, no som rád že na rozdiel od predchádzajúcich článkov ste tu teraz nekydali na Intel.
Gudas
No, tak toto si vyprosím. Nezvyknem reagovať, ale predsa: 1. nájdi jeden bod, v ktoromkoľvek článku, kde niečo vyslovene "propagujem" alebo na niečo "kydám"! Konkrétne citácie poprosím. Bez problémov ma možno aj kontaktovať, cez mail, prípadne fórum. V článkoch iba informujem, píšem známe fakty, na zafarbené texty nemám chuť ani čas!
bliss
ani ja som tam nic na propagaciu necital.najskor si 3x premysli co chces napisat a potom to napis miriamka.sorry za OT.
flanker
AMD890FX 100% bude mít SATA3 a USB3. Tam není co k nevědění. Již hybridně ho má i deska MA790FXTA-UD5P
AmOK
***** vyborne citanie, technologicky naskok Intelu je v clanku spomenuty tiez aj ked vieme o nom vsetci. Ja viem aj to, ze Gudas nie je ani modry ani zeleny... V tomto sa miriamka nezhodneme a nepisem to lebo mam AMD radsej ako Intel. ;) Btw, ten clanok vychadza z propagacnych materialov AMD, to je logicke. Myslim, ze kedy prejde Intel z tic na toc pisal na pc.sk tiez Gudas a nikto z AMD tabora s tym nemal problem, ze vychadza z Intel materialov... ;)
bledos
Dufam, ze z toho co zarobia na ATI teraz ked su pred Nvidiou by mohli vrazit nieco do vyskumu a o rok-dva by mohli vyhlasit Intelu vojnu, ale aj inde ako na cenovej urovni...
landrower
nuz, je sa na co tesit... rozhodne rok 2011 bude pre nas fanusikov AMD fakt pekny... inak, dajte mi facku, ale ani ja som tu nenasiel nic co by propagovalo AMD, je to len strucne (alebo trochu vecsie :) ) zhrnutie co sa bude diat.... mimochodom, ak intel nepride v 2011 tiez s niecym prevratnym tak bude celkom mat problemy... uz pri phenom II sa to dalo porovnavat s Intelom (aspon so 775-kami), toto bude pecka.. that's the way to go!!
Add new comment
TOPlist