Kryptomeny môžu byť nebezpečné pre krajiny snažiace sa redukovať svoje emisie uhlíka. Možno dokonca ohrozia dosiahnutie Parížskej dohody.
Verifikácia jednej transakcie je pri kryptomenách omnoho energeticky náročnejšia než pri klasických formách platby. Pokiaľ pre verifikáciu jednej transakcie s Bitcoinmi je potrebných 200 kWh energie, pri kryptomene Ethereum je to 37 kWh, tak pri VISA platbe je to len 0,01 kWh. Bitcoin je tak omnoho menej ekologickým spôsobom platby ako klasické spôsoby platby.
Analýzu energetickej náročnosti transakcií kryptomien prináša článok v časopise Energy Research & Social Science. Takto vysoké spotreby môžu viesť k reakciám zákonodarcov jednotlivých krajín, ktorí môžu zaviesť špeciálne dane na operácie s kryptomenami. Výška týchto daní môže závisieť od energetickej náročnosti verifikácie ich transakcií. To má motivovať vývojárov aby smerovali vývoj kryptomien k energeticky menej náročným verziám.
Bitcoin v poslednom období dosahuje 10 miliónov transakcií za mesiac. To znamená, že jeho energetická spotreba na verifikáciu transakcií je približne 2TWh za mesiac. To sú, ak dobre počítame, čitateľ môže skontrolovať, zhruba dve tretiny mesačnej spotreby elektrickej energie na Slovensku. A to je pritom Bitcoin relatívne málo používaný na platenie. Bitcoin dokáže verifikovať len 7 transakcií za sekundu. VISA bežne verifikuje 1700 transakcií za sekundu (~150 miliónov za deň) a teoreticky ich jej systém dokáže verifikovať za sekundu 56 tisíc. Bitcoin svoj transakčný časový limit bude riešiť, no pri tom riešení bude užitočné, ak bude pamätať nielen na rýchlosť verifikácie, ale aj na svoju uhlíkovú stopu, aby perspektívne nenarazil na nové daňové zaťaženie.
Zdroj: phys.org
ZOZNAM.lamy.sk
Fanusik
mi0
redakcia
Parketa
Anonymous
hsjsjdj
Anonymous
Fanusik
Richard
Anonymous
Matdzi
Anonymný používateľ
Edi
Anonymous
Anonymný používateľ
Kuskoo
Pjetro de
Karel
Anonymous
Tott